Öğrenci İnisiyatifi, AKP’nin 2021 politikalarını tiye aldı: “Kabullenmiyoruz, değiştireceğiz”

Öğrenci İnisiyatifi, AKP iktidarının 2021 yılındaki politikalarını tiye aldı. Eylemde, AKP iktidarının ülkeyi sürüklediği yokuştan övünerek bahsetmesi mizansen bir şekilde sunuldu. Ardından AKP'nin halka verdiği hediyeler dağıtıldı

Öğrenci İnisiyatifi, AKP’nin 2021 politikalarını tiye aldı: “Kabullenmiyoruz, değiştireceğiz”

Kadıköy Süreyya Operası önünde bir araya gelen Öğrenci İnisiyatifi, AKP iktidarının 2021 yılında yapmış olduğu usulsüzlükleri, ekonomi politikalarını ve kadın düşmanı politikalarını tiye alan bir eylem gerçekleştirdi.

“Sevgili gençler değerli yurttaşlar öncelikle zam ve enflasyon diyarı Türkiye’den hepinize merhaba. Bu yıl hepimiz için inanılmaz güzel bir yıldı. İşçi ve işverenin yanında olduğumuz bir yıl geçirdik. Hepimizin hayallerinin gerçekleştiği refah ve bolluk içinde geçirdiğimiz bu yıla hep beraber tekrar bir bakalım” diyerek söze başlanan eylemde AKP iktidarının ülkeyi sürüklediği yokuştan, övünerek bahsetmesi mizansen bir şekilde sunuldu.

Yapılan mizansen eylemde şunlar söylendi:

2021 yılında tüm dünya pandemi nedeniyle zor durumdayken şehir hastaneleri sayesinde koronavirüs bizi teğet geçti. Pandemide siz evde kalın diye işlerinizden ücretsiz izne ayrılmanızı istedik. İşlerinden çıkarılan vatandaşlarımızın ‘çay’ sorununu çözdük ve gelenlere çay fırlattık.

TÜİK verileriyle oynayarak işsizliği azalttık ayrıca grev yapmak isteyen, eylem yapmak isteyen, sendikalı olmak isteyen işçileri engelledik. Böylelikle patronlarımızın haklarını da korumuş olduk.

2021 yılında ekonomimiz dünyayı kıskandıracak şekilde büyüdü. Yandaşların cebini, patronların kasalarını doldurduk. Ekonomik kriz var yaygarasını koparan bazılarınızın cebindeki telefonları da görüyoruz.

Başka ne mi yaptık? Alım gücünü öylesine düşürdük ki artık çok küçük şeylerle mutlu oluyorsunuz.

2021 yılının daha ilk günlerinde Boğaziçi Üniversitesi gibi elitist bir üniversiteye liyakat ve akademik başarılarıyla bilinen; ama bizim milletvekili dahi yapmadığımız Melih Bulu’yu atadık. Yeteri kadar öğrenci düşmanı olmadığı için Melih’i görevinden affettik onun yerine içeriden öğrenci ve akademik özerklik düşmanı Naci İnci’yi atadık. Artık bizim atadığımız rektör sayesinde hocalar dahi üniversiteye giremiyor; öğrenciler ise cezaevinde.

Birileri özgürlük diye bağırıyor neymiş özgürlük yokmuş. Özgürlük yok diyebiliyorsanız özgürlük var demektir. Özgürlükler ülkesi olarak polislerimiz özgürce kampüslerde dolaşabiliyor.

Bu yıl üniversite öğrencilerini de düşündük. Mesela barınamadıkları için sokaklarda parklarda yatan öğrencileri nezarethanelerimizde ağırladık. Beleşe alışmasınlar diye üniversitelilerin burslarını kestik çoğuna da zaten vermemiştik.

Başka ne mi yaptık? Ekonomimiz çok iyi olmasına rağmen bakanlarımız 11 yaşındaki arabalara binmeye devam ediyor.

Bunun yanında su israfını önlemek için ise yangın uçaklarını kullanmadık. İnsanları, hayvanları, ve doğayı en güzel olan kadere terk ettik.

İsrafı önlemek adına attığımız adımlardan biri de marketlerde birden fazla ürün satışını engellemekti. Çok değerli olan paramız cebinizde kalsın diye alkol satışlarını kısıtladık. Sizi daha iyi bir hayata yönlendirdik.

Başka ne mi yaptık? Emniyet güçlerimizin fazla mesaisini önlemek için kadın sorunlarını ortadan kaldırdık ve bunun için İstanbul sözleşmesini feshettik ve tüm gücümüzle yalnızca öğrencilerle uğraştık ve onlara saldırdık.

Emniyet güçlerimiz katilleri tecavüzcüleri korurken devletimizin bekasını zedeleyen muhalifleri hapishanelere tıktık.

Son zamanlarda doların kaderle ilişkisini gördünüz. Kader bizi bununla sınarken yine de bizlerin doları düşürmek konusundaki adımlarımızı gördünüz. Artık dolar hızlıca değil yavaş yavaş yükseliyor.

İhtiyaçlarınızı alabilmeniz için size ocağa kadar fırsat tanıdık. Dünya nasıl da en pahalı mazotu kullandığımız görerek bizlere imreniyor. Vatandaşlarımızın yaşam mücadelesi tüm dünyada ses getiriyor. Bizler ise saraylarımızdan sesleniyoruz.

2021 yılında yaptığımız gibi 2022 yılında daha yoksulluğa açlığa sefalete sürüklemeye ve kendi sermayemizi büyümeye devam edeceğiz.

Boğaziçi, İstanbul Sözleşmesi, gözaltılar, enflasyon…

Ardından ise AKP iktidarının üzerini örttüğü politikaların asıl olanı şu şekilde anlatıldı:

Biz gençler geleceğimizi yok edenlerin yalanlarına artık daha fazla tahammül edemiyoruz. Gelin hep birlikte 2021’in son gününde AKP-MHP iktidarının felaket icraatlarına; emekçilerin, öğrencilerin, kadınların, işçilerin, yoksulların, ezilenlerin gözünden hep birlikte bakalım.

Her gün işçiler, emekçiler koronaya yakalanırken AKP iktidarı pandemi ile mücadeleyi , patronları, şirketleri daha zengin etmek için bir araç haline getirdi. Virüsün halkı kırıp geçtiği, ölümlerin arttığı süreçte işçiler çalışmaya devam etti. Pandemide üniversiteler, kafeler restoranlar kapalıyken camiler hınca hınç doluydu. Erdoğan ise AKP kongrelerinin virüs yokmuşçasına lebalep dolu olmasıyla övünüyordu.

Geçinemeyen müzisyenler ise enstrümanlarını sattı. 100’e yakın müzisyen intihar etti.

Fırsat eşitliği yalanları ile binlerce öğrenci online eğitime erişemedi. Birçok öğrenci internete ve bilgisayara ulaşamadı. Yüz yüze eğitimde ise hiçbir önlem alınmadığı için binlerce öğrenci ve öğretmen korona virüse yakalandı.

2021’in ilk günlerinde Erdoğan Boğaziçi’ne kayyum Melih Bulu’yu atadı. Üniversiteyi savunan birçok öğrenci gözaltına alindi bursları, kredileri kesildi ve sıra arkadaşlarımız tutuklandı.

Pandemide evlerine hapis edilen kadınlar öldürülmeye devam etti. Her gün en az 3 kadının öldürüldüğünü ülkemizde bir gece yarısı kararnamesi ile Erdoğan İstanbul Sözleşmesi’ni feshetti.

Barınma sorununa gözlerini kapayan iktidar çözümü barınma hakları için parklarda, sokaklarda direnen öğrencileri yaka paça gözaltına aldırarak buldu.

Erdoğan’ın sermayedarları korumak için uyguladığı ekonomi politikası nedeniyle Türk lirası, Dolar ve Euro karşısında günden güne eridi. Öte yandan enflasyon tarihi zirveleri gördü. Ekonomik kriz derinleşirken en temel yaşam gıdalarını dahi alamaz hale geldik.

Her şeye her geçen gün zam gelmeye devam ediyor. Zenginlerin vergi borçlarını sıfırlayan iktidar, geçinemeyen halka çözüm olarak ekmek, soğan yiyin diyor. Asgari ücret ise 4250 TL gibi komik, gerçekliği olmayan bir miktara getirildi.

2021’in başından bugüne iktidar tarafından uygulanan birçok baskıya, zulme, açlığa, sefalete mücadelemizle cevap verdik. ODTÜ’den Boğaziçi’ne demokratik ve özerk üniversite taleplerimizi yükselttik. Gerçekleşen zorluklara direndik. Kadınların güvencesi olan İstanbul Sözleşmesi’nin fesih edilmesine rağmen bütün baskılara, şiddete, ezilmişliğe karşı her geçen gün sokaklarda sesimizi yükselttik. Yükseltmeye de devam edeceğiz.

Geçinemeyen, barınamayan öğrenciler olarak dayanışma ile taleplerimizi savunmaya devam ettik. Yükselen hayat pahalılığına, yükselen Dolara, Euro’ya karşı hükümet istifa diyerek sokağa çıktık. Bizler bu yıl olduğu gibi 2022’de de mücadelemizi sokak sokak, kampüs kampüs, ev ev büyütmeye devam edeceğiz. Halkı AKP-MHP iktidarından hep birlikte kurtaracağız. Barışı, dayanışmayı, kardeşliği, hep birlikte öreceğiz.

“AKP’nin verdiği hediyeyi almam!”

Öğrenci İnisiyatifi, “Şimdi AKP’nin halka hediyesini vereceğiz” diyerek hazırladığı temsili hediyeyi Kadıköy’deki vatandaşlara dağıttı. Hediyeyi uzattıkları bir vatandaş, “Ben AKP’nin verdiği hediyeyi almam” dedi.

Kaynak: Siyasi Haber

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur