Murat Yetkin: “Parmak sallarken para istemek kolay değil, Kavala bırakılır”

Gazeteci Murat Yetkin, kendi sitesi olan yetkinreport'taki "Ekonomi bu haldeyken dış politika çıkarları nasıl korunacak?" yazısında Tayyip Erdoğan'ın yakın zamandaki yurt dışı ziyaretlerini güncel ekonomik gelişmeler ekseninde değerlendirdi. "Parmak sallarken para istemek kolay değil" diyen Yetkin, AB ile ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğine dair ifadelerin Kavala'nın serbest bırakılabileceği şeklinde yorumluyor

Murat Yetkin: “Parmak sallarken para istemek kolay değil, Kavala bırakılır”

Gazeteci Murat Yetkin, kendi sitesi olan yetkinreport’taki “Ekonomi bu haldeyken dış politika çıkarları nasıl korunacak?” yazısında Tayyip Erdoğan’ın yakın zamandaki yurt dışı ziyaretlerini güncel ekonomik gelişmeler ekseninde değerlendirdi. Yakın zamana kadar iktidarın düşman ilan ettiği BAE ve Ermenistan ile yumuşma sinyallerinin verildiğine işaret edene Yetkin, iktidarın döviz krizinden çıkış olarak gördüğü yurt dışından gelmesini umduğu yatırımlar için dış politikada tavizler verebileceğini iddia ediyor.

“Parmak sallarken para istemek kolay değil” diyen Yetkin, AB ile ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğine dair ifadelerin Kavala’nın serbest bırakılabileceği şeklinde yorumluyor. Yetkin’in ifadeleri şöyle:

Erdoğan’ın Osman Kavala’nın serbest bırakılmasını isteyen 10 büyükelçinin -bence yanlış bir güç denemesi olan- mektubuna aşırı tepkisini Dışişleri Bakanlığı ve İbrahim Kalın’ın frenlemek için neden o kadar uğraştığını şimdi daha iyi anlayabiliriz. Hasarı azaltmak istiyorlardı.

Gerek Erdoğan gerek Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu gerekse Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati AB ile ilişkileri geliştirmek gerekir diyorlar. Ben bunu Kavala -haksız yere tutulduğu hapisten- serbest bırakılır diye okuyorum.

Yazının tamamı için tıklayınız.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur