Kılıçdaroğlu TÜİK binasına alınmadı: “TÜİK bir Saray kurumu haline dönüşmüştür”

"Devletin bilgileri ve bu bilgilerin nasıl toplandığına ilişkin açıklamalar, ana muhalefet partisine yapılmak istenmiyor, kapılan kapanıyor. Böylesine bir tabloyu Cumhuriyet tarihinde hiç görmedik"

Kılıçdaroğlu TÜİK binasına alınmadı: “TÜİK bir Saray kurumu haline dönüşmüştür”

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı Kasım ayı enflasyon rakamlarının hemen ardından “TÜİK’ten randevu istedim, vermediler. Saat 11.00’de geliyorum, haberiniz olsun” diyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, randevusu olmadığı gerekçesiyle içeri alınmadı.

Bunun üzerine TÜİK önünde basına açıklama yapan Kılıçdaroğlu, “TÜİK bir devlet kurumu olmaktan çıkmış, bir Saray kurumu haline dönüşmüştür” dedi.

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarında öne çıkanlar şöyle:

Türkiye İstatistik Kurumu, Cumhuriyet’in önemli kurumlarından birisidir. Bu kurumun rakamları, 84 milyon vatandaşımızı ilgilendirmektedir. Bu kurumun verdiği rakamlar üzerine siyasal partiler, ekonomik çevreler, sosyal çevreler politikalar oluştururlar ve düşüncelerini kamuoyu ile paylaşırlar. Dün Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı’ndan randevu istedik. Gelen milletvekili arkadaşlarımın tamamı geçmişinde teknik olarak ekonomide, sosyal bilimde çalışan arkadaşlarımız, maliyede çalışan arkadaşlarımız. Dolayısıyla buraya sağlıklı ve tutarlı bilgiler almak için geldik. Randevu verilmediğini, kabul edilemeyeceğimiz ifade ettiler.

“Böylesi bir tabloyu Cumhuriyet tarihinde hiç görmedik”

Kendilerine TÜİK’in internet sitesinde yazılı olan metni okuduk. Metin aynen şöyle: “Bilgiye nasıl erişilir? Mevcut diğer kanallar yoluyla bilgi talebinde bulunmak istiyorsanız merkez teşkilatımıza veya bölge müdürlüklerimize başvurabilirsiniz. Ayrıca, bilgi talepleriniz için Ankara’da bulunan merkez teşkilatımıza gelebilir veya 26 il müdürlüğünde bulunan bölge müdürlüklerimizi ziyaret edebilirsiniz.” Kim söylüyor bunu? TÜİK. Ne diyor? “Merkez teşkilatımıza gelebilir, her türlü bilgiyi alabilirsiniz.” Biz de kendi internet sitelerinde yazılı olan davete uyarak geldik ve bilgi almak istedik. Şimdi TÜİK, bu tablo aslında Türkiye’nin nereye geldiğini göstermek için çok önemlidir. Devletin bilgileri ve bu bilgilerin nasıl toplandığına ilişkin açıklamalar, ana muhalefet partisine yapılmak istenmiyor, kapılan kapanıyor. Böylesine bir tabloyu Cumhuriyet tarihinde hiç görmedik.

“Bu rakamlar güven vermiyor”

Buraya niye geldik? Burası enflasyon oranlarını açıklıyor. Bugün sabah, aylık enflasyonun yüzde 3,51, yıllık enflasyonun ise yüzde 21,31 olduğu açıklandı. Bu rakamlar güven vermiyor. Burası güven vermediği için bir grup akademisyen ve sosyal bilimci de enflasyon tahmininde bulundu. Piyasaya, rakamlara baktılar. Onların verilerine göre, aylık enflasyon yüzde 9,31, yıllık ise yüzde 58,63. Şunu açıkça ifade edeyim: CHP’nin Genel Başkanı olarak, milyonlarca işçinin, emeklinin, memurun hakkını korumak benim temel görevimdir. Benim siyaset yapma anlayışım budur. Ben sosyal demokratım. Devletin sosyal olmasını isterim. Fakirden, fukaradan yana olmasını isterim. Eğer TÜİK rakamları küçültüyor ve bu rakamları kamuoyuna “doğru” diye paylaşıyorsa bunun anlamı şudur: Memura, işçiye, emekliye daha az vereceğim. Bir de “kalkınmadan hiç pay vermeyeceğim” diyor. Memurun, işçinin, emeklinin… Milyonların hakkını savunmak için buraya geldim. Siz rakamları küçük gösteriyorsunuz. Soracaktık onlara; “Bu verileri nerelerden, kimlerden aldınız?”

“Görevinizi hakkıyla yapın, dürüstlükle yapın”

TÜİK bir devlet kurumu olmaktan çıkmış, bir Saray kurumu haline dönüşmüştür. Burası artık devletin bir kurumu değildir, o pozisyondadır. TÜİK’te çalışan arkadaşlar şunu unutmasınlar: Hepinizin tabi olduğu yasa, devlet memurları kanunudur. Saray memurları ayrı, devlet memurları ayrı. Ben devlet memurlarına sesleniyorum. Görevinizi hakkıyla yapın, dürüstlükle yapın. Şu binada oturanlar unutmasınlar: Oturduğunuz binalar bu memleketin vatandaşlarının ödediği vergilerle yapıldı. Aldığınız aylıklar işçinin, memurun, emeklinin ödediği vergilerle aldığınız aylıklardır.

 

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur