Kılıçdaroğlu: “83 milyona kumpas kuran bu bütçeye ‘hayır’ diyeceğiz”

“Erdoğan diyor ki, ‘Ben hiçbir zaman faizci olmadım.’ Şunu rahatlıkla söyleyebilirim: Bütün faizcilerin, tefecilerin tek umudu Erdoğan’dır. Bu yıl 180 milyar lira olan faiz ödemeleri, bu bütçede kaç lira oluyor? Siz el kaldıracaksınız, onaylayacaksınız. 240 milyar lira oluyor. Hani siz faize karşıydınız?”

Kılıçdaroğlu: “83 milyona kumpas kuran bu bütçeye ‘hayır’ diyeceğiz”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM Genel Kurul’da 2022 Yılı Bütçe Kanunu Teklifi üzerine CHP Grubu adına konuştu.

“Kumpas bütçesi” olarak nitelendirdiği bütçe teklifine “hayır” diyeceklerini açıklayan Kılıçdaroğlu, “Bu bütçe, milletin alın terini sömüren bir bütçedir. Bu bütçe, fakirden alıp zengine veren bir bütçedir. Bu bütçe Türkiye Cumhuriyet Devleti’nin fakirleştiren bir bütçedir” dedi.

Tayyip Erdoğan’ın bütçe görüşmelerinde bulunmamasına değinen Kılıçdaroğlu, “Tek kişilik hükümette, parlamentoya bütçeyi sunacak kişi o, tek kişi. Kaçarak bu iş olmaz. Meclis’e gelmeyerek de olmaz. Bu, Meclis’in saygınlığına gölge düşürmek demektir” ifadelerini kullandı.

“Artık etiket değiştiren elemanlar istihdam ediliyor”

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasında öne çıkanlar şöyle:

Aylık enflasyon yüzde 3 buçuk. Herhangi bir bakkala gidin bakkal desin ki ‘TÜİK’in söylediği doğrudur’ vallahi siyaseti bırakacağım. Dünyadan haberiniz yok. Ekmeğe gelen zam bile fazla. Gübreye gelen zammı, ilaca zam geldiğini biliyor musunuz? Sanayi ve yatırımcının derdini biliyor musunuz? Bilmezler. AK Parti’nin milletvekilleri olarak soru soruyorum. Piyasada istikrarı sağlamak için görevlendirilen kurumun adı nedir? Merkez Bankası. Ne yaptılar. İğdiş ettiler. Fiyat istikrar komitesi kuruyor. Parlamentonun vermiş olduğu yetkiyi, kendi kurduğu kuruma verdi. Güzel. Haydi diyelim. Fiyat istikrar komitesi kaç kez toplandı? Hiç toplanmadı. Bu devlet nasıl yönetiliyor. Bunu söylüyoruz üzülüyorsunuz, üzülmeyin, acıdır gerçekler. Esnafın hangi derdini çözüyor. Çözüyorsa, anlat bakalım Allah aşkına. Anlatamazlar. Esnaf sattığı malın yenisini alamıyor. 1 liraya sattığı 2 lira oluyor. Bana inanmıyorsanız, üç harfli mağazalar var, A101, BİM, gidin sorun. Şu beyefendiler ülkeyi öyle hale getirdiler ki. Artık etiket değiştiren elemanlar istihdam ediliyor.

“Bütün faizcilerin tek umudu Erdoğan’dır”

Türk lirasını bu hale nasıl getiriyorlar? En azından siz soramıyorsanız, kapalı kapılar ardında sorun. ‘Böyle rezalet yaşanmaz’ deyin. Tek kişilik hükümet, bir devlet bir kişinin iki dudağı arasına teslim edilmez. Bu insanların töresinde, hukukunda devlet bir kişiye teslim edilmemiştir. Tek kişiye teslim ettik. Buradakiler hükümet değildir. Kabine diyorlar. Ne kabinesi? Erdoğan diyor ki, ‘Ben hiçbir zaman faizci olmadım.’ Şunu rahatlıkla söyleyebilirim: Bütün faizcilerin, tefecilerin tek umudu Erdoğan’dır. Güvencesi de umudu da Erdoğan’dır. Bu yıl 180 milyar lira olan faiz ödemeleri, bu bütçede kaç lira oluyor? Siz el kaldıracaksınız, onaylayacaksınız. 240 milyar lira oluyor. Hani siz faize karşıydınız? Hiç sormuyor musun? ‘Sen faiz inecek diyorsun, 240 milyar lira oluyor.’ Bu bütçe imzalanıp Meclis’e geldiği andan itibaren bütün rakamları değişti. AK Parti döneminde Londra’daki tefecilere 193 milyar dolar faiz ödedi.

“Siyasi ahlak kanunu çıkaracağım”

Bu bütçe Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne yapılmış kumpas bütçesidir. Kim faydalanacak? Çiftçinin traktörünü haczediyorlar ama Ziraat Bankası’ndan kredi alan adam parayı dönemeyince önünde esas duruyorlar. Sırtı kalınlara kimse dokunamıyor. Kimseyi tehdit etmem. Şunu söylüyorum. Kim yasa dışı bir imza atarsa, kim yolsuzluk yaparsa onların hiçbirini devlette tutmayacağım. Hırsızlık yapanı, yolsuzluk yapanı tutmayacağım. TBMM’yi de kirlilikten arındıracağım. Siyasi ahlak kanunu çıkaracağım. Şimdi söyleyeyim. Sizin İçişleri Bakanı’nız çıktı, devletin televizyonuna ‘bir siyasetçi 10 bin dolar alıyor’ dedi. Kim olduğunu biliyorsunuz, ben de biliyorum. Yukarıdaki arkadaş ‘niye aldın’ diye niye sormuyor? Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır. Bu kadar açık ve net. Gelecek buraya soracağız. O kişi kim?

“2 trilyon dış borçta artış var”

Bu bütçede toplayacağımız vergiler 1 trilyon 258 milyar. 2 trilyon dış borçta artış var. Kime vereceğiz? Londra’daki tefecilere, burada dolarla ihale alanlara. Garip gurebadan alınan paranın bir avuç tefeciye gitmesi demektir. Bunların yatacak yeri yoktur. Dolarla borçlandıysanız Amerika’daki enflasyonu, avroyla borçlandıysanız Avrupa’daki enflasyonu sırtımıza yıkarlar. Bu millet Avrupa’daki enflasyonu niye çeksin? Bu dolarla yükselmesi kime yarıyor? dolarla rüşvet alanlar, 10 bin dolar rüşvet alanlar. Rüşvet alan kişiler, büyükelçi olarak atandı. Haksızlık yapandan rüşvet alandan büyükelçi olur mu?

“Uyuşturucu baronlarını mahkemeden kurtardılar”

Öyle bir noktaya getirdiler ki. Uyuşturucu baronlarını mahkemeden kurtardılar, hapishanelerden kurtardılar. Hiçbir cumhuriyet savcısı. Amerika’daki, AB’deki enflasyonun Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına yıkılmasından rahatsız olduğunuzdan emin oldum. Şeytanın aklına bile gelmez. Ama bunların aklına gelir. Devlet dediğiniz; adaletle, liyakatle yönetilir. Devlette paralel yapı oluşturdular. Siz paralel yapıdan şikâyet ediyordunuz. Bir İçişleri Bakanı var bir de sarayda var, bir Merkez Bankası Başkanı var bir de Saray’da var…

Uyuşturucu baronlarına arka çıktılar. Avrupa uyuşturucu raporundan okuyorum, Türkiye uyuşturucu yüzünden 30 yaş altı ölümlerin en çok olduğu ülke. Dünyadan haberiniz yok. Tebdili kıyafet yapın. Bir gezin. Uyuşturucu belasının ne hale getirdiğini görün. Siz yapamazsınız. Bunlar hele hiç yapamaz. Sırtlarını baronlara dayamışlar. Hiç yapamazlar. Biz yapacağız. Zindaşti’yi kim çıkardı? Kim çıkardı? Tonlarca kilolarca kokain yakalanıyor. Savcı cesaret edip soruşturma açamıyor. Haberiniz yok mu? Söylemediniz mi? Mersin Limanı’nı bilmiyor musun? Bu desteği verdiğiniz sürece Türkiye’yi uyuşturucu bataklığına sürüklersiniz. Uyuşturucu konusu ortak olmak zorunda. Uyuşturucu baronlarının milyar dolarlarını Türkiye’ye getirmek içi kara parayı aklamak için özel yasalar çıkarırsanız Türkiye Cumhuriyeti itibarına darbe vurursunuz. ‘Yok efendim ne yakalanması.’ Gidin fakir fukarasına bakın. Önce alıştırıyorlar sonra torbacı yapıyorlar. Emniyet ile konuştunuz mu? Biz konuştuk. Hayret ediyorum. Dünyadan bu kadar bihaber insan nasıl konuşur, bir de uyuşturucu konusunda.

“Gideceklerini bunlar da çok iyi biliyor”

“Katarlılar gelecek.” ASELSAN’ı mı satacaksınız? Sattırmayacağız. Nerede tank? Ethem Sancak’a mı güvendiniz. Ethem Sancak mı tank yapacak. Bu bütçeye hayır diyeceğiz. 83 milyona kumpas kuran bu bütçeye hayır diyeceğiz. Tezkereyi de konuşuruz. Ya senin Genel Başkan’ın 33 askerimiz şehit olduğu zaman hesabını sordu mu? Yalvardı yakardı Putin’e. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı bekletiliyor. Sizin vicdanınız sızlamadı mı? Ben rahatsız oldum, siz olmadınız mı? Bunları göndereceğiz. Gideceklerini bunlar da çok iyi biliyor. Niye bağırıyorsunuz. Eve gidince çocuğunuza sorun. Allah aşkına. Geleceksiniz buradan konuşacaksın! Bunlar ne ettiklerini gayet iyi biliyorlar. Neden diyeceksiniz. Antalya dış hatlar terminalinin ihalesini yapıyorlar. Niye şimdi yapıyorsunuz? O terminalin ihalesini alanın burnundan fitil fitil getireceğiz. Siz, tüyü bitmemiş yetimin hakkını koruyamazsınız. Siz, dolar baronlarının, tefecilerin yanındasınız. Bu kardeşiniz fakirin fukaranın, garibanın, apartman görevlisinin, işsizin yanındadır. Bu bütçenin size vereceği bir şey yok. Bu bütçe kabul edilsin ne olacağını göreceksiniz.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur