Kenanoğlu: Alevi-Bektaşi Abdallar tarafından kutsal kabul edilen İstanbul’daki “Ana Meryem Ziyaretgahı” neden yıkılmak isteniyor?

HDP Milletvekili Ali Kenanoğlu, Alevi-Bektaşi Abdallar tarafından kutsal kabul edilen İstanbul’daki “Ana Meryem Ziyaretgahı”nın yıkılmak istenmesini Meclis gündemine taşıyarak "Alevi-Bektaşi Abdalları tarafından kutsal kabul edilen “Ana Meryem Ziyaretgahı”nın yıkılmasına nasıl izin verilmektedir" diye sordu

Kenanoğlu: Alevi-Bektaşi Abdallar tarafından kutsal kabul edilen İstanbul’daki “Ana Meryem Ziyaretgahı” neden yıkılmak isteniyor?

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, Alevi-Bektaşi Abdallar tarafından kutsal kabul edilen İstanbul’daki “Ana Meryem Ziyaretgahı”nın yıkılmak istenmesini Meclis gündemine taşıdı. İstanbul’un Esenler ilçesinde bulunan ziyaretgahın kentsel dönüşüm kapsamından yıkılmak istendiğini belirten Kenanoğlu, “İktidar bir yandan sözde Alevi açılımı yapıyor bir yandan da Alevi ziyaretgahı yıkmaya çalışıyor” dedi.

Kenanoğlu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum tarafından cevaplanması isteği ile verdiği soru önergesinde Alevi ve Bektaşilerin temel inanç değerleri arasında olan ziyaretgahların sosyal ve toplumsal ikrarlaşma merkezleri olduğunu belirti.

Kenanoğlu, önergesinde şunları kaydetti:

Kentsel dönüşüm ile yıkılmak isteniyor

İstanbul/Esenler ilçesi sınırlarında bulunan Tuna (Karabayır) Mahallesi 428Nolu parselde ki meskûn mekân “Ana Meryem Ziyaretgahı”da Esenler Alevi-Bektaşi toplumu tarafından yıllardır ziyaret makamı olarak niyaz edilen bir yerdir. Yaklaşık 80 bin nüfusa sahip mahallede yaşayan Abdal Aleviler lokmalarını, kurbanlarını burada pay etmekte, ibadetlerini icra etmektedirler.

Ancak, kentsel dönüşüm çalışmaları sürecinde bu alanın istimlak edildiği öğrenilmiştir. İnşaat çalışmalarına başlanılan alanda Ana Meryem Ziyaretgahının da etrafı örülerek yıkılmak istenmektedir. Tuna mahallesinde yaşayan Alevi Bektaşi Abdal Canlar Ana Meryem Ziyaretinin yıkılmasını istemedikleri, buna rızalarının olmadığını belirtmektedirler.

“İktidar Alevilerin taleplerini önemsiyormuş gibi yapıyor”

İktidarın şu anda Alevilere yönelik yürüttüğü politikalardan biri olan ve İçişleri Bakanının danışmanı aracılığı ile Cemevlerini ziyaret ederek “bir ihtiyacınız, bir talebiniz var mı?” diye sorular sorarak, bir taraftan Alevilerin taleplerini önemsiyormuş gibi yaparken, diğer taraftan Alevilerin ziyaret yerlerini yıkmaya çalışması tam bir çelişki örneğidir ve bu tutumdan vazgeçilmesi gerekmektedir.

Kenanoğlu, Bakan Kurum’a şu soruları yöneltti:

  1. İstanbul/Esenlerde bulanan ve Alevi-Bektaşi Abdalların itirazlarına rağmen “Ana Meryem Ziyaretgahı” neden yıkılmak istenmektedir?
  2. İstanbul/Esenlerde bulanan “Ana Meryem Ziyaretgahı”nın yıkımdan korunması için imarda düzenlemesinde inanç ve ibadet makamı olarak neden tahsis edilmemektedir?
  3. İstanbul/Esenlerde bulunan “Ana Meryem Ziyaretgahı” yıkım kapsamından çıkarılacak mıdır?
  4. İstanbul/Esenlerde yaşayan Alevi-Bektaşi Abdalların itirazları neden dikkate alınmamaktadır?
  5. Alevi-Bektaşi Abdalları tarafından kutsal kabul edilen “Ana Meryem Ziyaretgahı”nın yıkılmasına nasıl izin verilmektedir?
  6. İktidarın, bir taraftan İçişleri Bakanının danışmanı aracılığı ile Cemevlerini ziyaret ederek “bir ihtiyacınız, bir talebiniz var mı?” diye sorular sorarken, diğer taraftan Alevilerin ziyaret yerlerini yıkmaya çalışmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur