İBB’yi hedef alan “terör teftişi”ne İmamoğlu ve Kılıçdaroğlu’ndan yanıt: “Sonuçlarına katlanacak kadar da gücü olmalı”

İçişleri Bakanlığı, İBB'de "terör örgütleriyle irtibatlı/iltisaklı kişilerin işe alındığı" yönündeki "ihbar, şikayet ve tespitler"  üzerine özel teftiş başlatıldığını duyurdu. Ekrem İmamoğlu, "İBB ailesine saldıranlar karşısında beklenmedik bir birliktelik ve güç görecek" derken, Kemal Kılıçdaroğlu da "İstanbul'da bir şeylere zemin mi oluşturuyorsun? 5 kişilik amigo takımına güvenme, bu milletin canını yakacak kadar cesareti olanın sonuçlarına katlanacak kadar da gücü olmalı" sözleriyle Erdoğan'ı hedef aldı

İBB’yi hedef alan “terör teftişi”ne İmamoğlu ve Kılıçdaroğlu’ndan yanıt: “Sonuçlarına katlanacak kadar da gücü olmalı”

Bir süredir İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni (İBB) hedef tahtasına koyan İçişleri Bakanlığı, İBB’de “terör örgütleriyle irtibatlı/iltisaklı kişilerin işe alındığı” yönündeki “ihbar, şikayet ve tespitler”  üzerine özel teftiş başlatıldığını duyurdu.

26 Aralık pazar akşamı saat 19.30’da bakanlığın resmi Twitter hesabından yapılan duyuruda teftişe konu olan kişilerin İBB’ye DİAYDER (Din Alimleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği) referansıyla yerleştirildiği iddia edildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca iki gün önce DİAYDER hakkında hazırlanan iddianamede, dernek üyelerinin “terör örgütü üyesi” olduğu iddia edilmişti.

“İstanbul’da bir şeylere zemin mi oluşturuyorsun?”

İçişleri Bakanlığı’nın mesajının ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da Twitter hesabından bir yanıt vererek, “Saray’daki Şahıs, bu aralar yine bir haller oldu sana. İstanbul’da bir şeylere zemin mi oluşturuyorsun? 5 kişilik amigo takımına güvenme, bu milletin canını yakacak kadar cesareti olanın sonuçlarına katlanacak kadar da gücü olmalı… Sen seçimden kaçan birisin, fazla heyecanlanma!” dedi.

İmamoğlu seçimlerin iptalindeki tutumunu hatırlattı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ise 31 Mart 2019’da kazandığı İBB seçimlerinin iptali üzerine sarf ettiği “Hak yemem, hakkımı da yedirmem” sözlerini hatırlatarak, “Bugün de diyorum ki; ‘İstanbul’a hizmet eden 86 bin yol arkadaşımın yanındayım, ezdirmem.’ Suçu olanla sonuna kadar birlikte mücadele edelim. Ama şu bilinsin ki; İBB ailesine saldıranlar karşısında beklenmedik bir birliktelik ve güç görecek” dedi.

“Hukuk önünde haklarımızı arayacağız”

İBB’nin resmi hesabından yapılan açıklamada ise söz konusu iddiaların daha önce de dile getirilmesi karşısında İçişleri Bakanlığı’ndan 16 Aralık’ta resmî yazıyla bilgi istendiği ancak bakanlığın bu yazıya yanıt vermek yerine sosyal medya üzerinden İBB ve çalışanlarını zan altında bırakmayı tercih ettiği belirtildi.

İBB açıklamasında “İBB ve 86 bin çalışanı hukuk önünde haklarını arayacaktır” denildi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur