FHKC’nin 54. kuruluş yılı Gazze’de kutlandı

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi’nin (FHKC) 54. kuruluş yılı Gazze’de yapılan törenle kutlandı

FHKC’nin 54. kuruluş yılı Gazze’de kutlandı

FHKC, kuruluşunun 54. yıldönümü münasebetiyle bugün (13 Aralık) Gazze’de geniş katılımlı miting düzenledi.

Birçok Filistinli grubun liderlerinin katıldığı mitingde “Yeniden yurtlara dönene kadar normalleşme ve tasfiyeyle mücadele için Arap cephesine doğru” yazılı dövizler taşındı.

FHKC Siyasi Büro üyesi Cemil Mezher, mitingde yaptığı konuşmada, seçimlerin iptali kararından geri adım atılması ve ulusal bir programı esas alan Filistin hükümeti kurulması ve ulusal birliğin yeniden tesis edilmesi çağrısında bulundu.

Mezher, atılacak öncelikli adımın, adalet ve temsilde kapsayıcılığı gerçekleştiren, ulusal demokratik temeller üzerinde Filistin Kurtuluş Örgütü’nün yeniden inşası olduğunu kaydetti.

FHKC yetkilisi, ulusal ve İslami her kesimden grubun katılacağı Meclis seçimlerine hazırlık için bir yıllığına “geçici ulusal meclis” oluşturulmasını istediklerini söyledi.

Konuşmasında işgalci İsrail’in mayıs ayındaki saldırılarının ardından bölgede yürütülen imar meselesine de değinen Mezher, yeniden yapılanmanın herhangi bir şantaj ya da pazarlık konusu edilemeyeceğini vurguladı.

FHKC yetkilisi, bölgede işgalci İsrail’le ilişkileri normalleştirme hamleleri karşısında direniş için kapsamlı bir Arap cephesi oluşturulması çağrısı yaptı.

11 Aralık 1967’de kurulan ve Marksist-Leninist çizgiye sahip FHKC, Filistin topraklarının bölünmesine karşı çıkarken, Arap ve Yahudi halklarının bir arada yaşayabileceği tek bir Filistin devletinin kurulmasını ana hedefi olarak benimsiyor.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur