Erdoğan: “Ey TÜSİAD ve yavruları, hükümete saldırmanın değişik versiyonlarını aramayın, bizimle mücadele edemezsiniz”

Tayyip Erdoğan, İlim Yayma Vakfı'nın düzenlediği 2021 İlim Yayma Ödülleri Töreni'nde yaptığı konuşmada ekonomi gündemindeki muhalif açıklamaları hedefe koydu. Erdoğan'ın hedefinde TÜİSAD'ın yanı sıra örtük şekilde TOBB ve İstanbul Sanayi Odası, ekonomik OHAL tartışmasını açan İzzet Özgenç ve "Kontrollü kambiyo rejimi mi? Neden olmasın?" başlıklı yazısıyla Türkiye Gazetesi yazarı Fuat Uğur vardı

Erdoğan: “Ey TÜSİAD ve yavruları, hükümete saldırmanın değişik versiyonlarını aramayın, bizimle mücadele edemezsiniz”

Tayyip Erdoğan, İlim Yayma Vakfı’nın düzenlediği 2021 İlim Yayma Ödülleri Töreni’nde yaptığı konuşmada ekonomi gündemindeki son gelişmelere ve açıklamalara değindi. Son süreçte döviz kurundaki yükselme için “dış güçler” imasında bulundu. İktidara karşı gelişen her hareketin arka planında ekonomiye dair bir saldırının da yattığını ifade eden Erdoğan, yine İslami referanslarla ekonomi yönetiminin mevcut durumunu şöyle savundu:

Neymiş efendim. Faizleri düşürüyormuşuz. Benden başka bir şey beklemeyin. Bir müslüman olarak naslar neyi gerektiriyorsa onu yapmaya devam edeceğim.

“Ey TÜSİAD ve yavruları…”

Erdoğan konuşmasının devamında son faiz kararı sonrasında sermaye cephesinden gelen muhalif sesleri hedef aldı. Kemal Kılıçdaroğlu’nın “TÜSİAD Başkanı’yla konuştum” diyerek Simone Kaslowski’ye attığı pasın ardından Kaslowski’nin yaptığı “iktisat biliminin temelleri” vurgulu açıklamayı hedef alan Erdoğan şöyle konuştu:

Ey TÜSİAD ve yavruları, size sesleniyorum. Tek göreviniz var, yatırım, üretim, istihdam, büyüme. Siz bunda ne yapıyorsunuz önce onu ortaya koyun. Kalkıp da hükümete saldırmanın değişik versiyonlarını aramayın, bizimle mücadele edemezsiniz. Sizin cinsinizi de, cibiliyetinizi de gayet iyi biliyoruz. Sizin derdiniz başka. Bizimki ise bambaşka. Biz vatan sevgisi ile millet sevgisiyle yürüyoruz, siz ise acaba bu hükümeti nasıl çökertir de isteyeceğimiz, sömüreceğimiz bir hükümeti bir yönetimi iş başına getirtiriz bunun için mücadele ediyorsunuz. Bu millet size bu fırsatı vermeyecek.

Fuat Uğur da İzzet Özgenç de…

TÜSİAD’ın yanı sıra “yavruları” ifadeleriyle TOBB’un ve İstanbul Sanayi Odası’nın son süreçte yaptığı “utangaç itirazları” da hedefine koyan Erdoğan, bunlarla yetinmedi. Erdoğan’ın hedefinde “ekokomik OHAL” tartışmalarını açan İzzet Özgenç de vardı, “Kontrollü kambiyo rejimi mi? Neden olmasın?” başlıklı yazısıyla Türkiye Gazetesi yazarı Fuat Uğur da. Erdoğan sözlerine şöyle devam etti:

Bu vesileyle sorumsuz açıklamalarla milletimizi karamsarlığa sürüklemek, yalan yanlış haberler yayarak piyasaları korkutmak isteyenlere itibar edilmemesi gerektiğinin altını bir kez daha çizmek istiyorum. Türkiye’nin ekonomide OHAL’ e ihtiyacı olabileceği değerlendirmesi, akıl karışıklığının ötesinde büyük bir yanlıştır.

Hükümetimizin uyguladığı ekonomi politikası kur tarafındaki konjonktürel dalgalanmalar dışında tamamen belirlediğimiz doğrultuda ilerlemektedir. Aynı şekilde kontrollü kambiyo rejimi gibi zırvalıkları da gündeme getirenleri asla masum görmüyoruz. Türk ekonomisi bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da serbest piyasa ekonomisi kurallarına uygun şekilde yoluna devam edecektir.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur