Erdoğan belediye başkanlarını hizaya sokmaya çalışıyor: “Şaibeden, şatafattan uzak durun; hedef 2024 değil, 2023”

Tayyip Erdoğan, AKP Belediye Başkanları İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nda belediye başkanlarına seslendi. Belediye başkanlarının 2023 seçimlerine kadar belediye başkanlarının nasıl çalışması gerektiği üzerine konuşan Erdoğan, "Merkezi yönetimde ne kadar güçlü olursak, belediyelerimizi de o kadar güçlü destekleyebiliriz. Bu yüzden sizlerden tüm çalışmalarınızı, tüm hesaplarınızı 2024'te yapılacak Mahalli İdareler Seçimi'ne değil, 2023 Haziran'ındaki seçime göre ayarlamanızı istiyorum" dedi

Erdoğan belediye başkanlarını hizaya sokmaya çalışıyor: “Şaibeden, şatafattan uzak durun; hedef 2024 değil, 2023”

Tayyip Erdoğan, AKP Belediye Başkanları İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nda belediye başkanlarına seslendi. Belediye başkanlarının 2023 seçimlerine kadar belediye başkanlarının nasıl çalışması gerektiği üzerine konuşan Erdoğan, “Merkezi yönetimde ne kadar güçlü olursak, belediyelerimizi de o kadar güçlü destekleyebiliriz. Bu yüzden sizlerden tüm çalışmalarınızı, tüm hesaplarınızı 2024’te yapılacak Mahalli İdareler Seçimi’ne değil, 2023 Haziran’ındaki seçime göre ayarlamanızı istiyorum” dedi.

Erdoğan, seçim çalışmaları sırasında belediye başkanlarının çalışmalarını önemli gördüklerini söylerken bu anlamda kendilerini “şehirlerdeki uçbeyleri” olarak gördüklerini ifade etti. İl teşkilatlarının belediye başkanlarına göre konum alacağını ifade eden Erdoğan, belediye başkanlarının kibirden arınıması gerektiğini ifade ederek kucaklayıcı ve kapsayıcı olması gerektiğini belirtti.

“Muhalefet de belediyelerin öneminin farkında”

Konuşması sırasında AKP’nin de yerel yönetimlerden iktidara geldiğini vurgulayan Erdoğan, “Belediyelerin ülke yönetimine giden yoldaki önemini sadece biz görmüyoruz. Muhalefet de aynı gerçeği tespit ettiği için bu alana yükleniyor. Bizden farklı olarak yaptıkları icraatlerle değil, kamuoyu yönlendirme faaliyetleriyle bunu yapmaya çalışıyorlar” diyerek hem muhalefetin belediyelerini hedef aldı hem de belediye başkanlarına “yol gösterdi.” Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti:

Son seçimlerde CHP’ye geçen belediyelerin şehirlerimize nasıl ağır maliyetler getirdiğini takip ediyoruz. Ne ülkemizi, ne milletimizi, ne de partimizi böyle bir durumla bırakmaya hakkımız yoktur. Hep birlikte daha çok çalışacağız. Bir duvarın tuğlaları gibi birbirimizi destekleyerek hedeflerimize doğru yürüyeceğiz.

Erdoğan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İzmir Büyükşehir Belediyesi üzerinden verdiği örnekle belediyelerinin ve il teşkilatlarının seçime nasıl hazırlanması gerektiğine de örnek verdi. Erdoğan’ın ifadeleri şöyle:

Ana muhalefet lideri nereden milletvekili? İzmir. Belediye de onlarda. Kaçak yapılaşmanın olduğu bölgelerde belediyeniz nerede kentsel dönüşüp projesi uyguluyor? Yok. Ama benim bunu burada konuşmam yetmiyor. Benim İzmir teşkilatımın, milletvekillerimin, belediye başkanlarının orada kapı kapı dolaşarak ve bunları da işaret ederek “CHP’nin belediyecilik anlayışı budur” demesi gerekiyor. Bir deprem yaşandı burada. Biz merkezi yönetim olarak geldik, bu yerleşim alanlarını biz yaptık. AK Parti bu, ana muhalefet bu diyerek bunların herkese anlatılması gerekiyor.

“Aşmamız gereken ilk bent 2023’tür”

Erdoğan, konuşmasının devamında bu süreçte kendi belediyelerinde şaibelern ve usulsüzlüklerin de çıkmaması gerektiğini hatırlatarak şöyle konuştu:

Hiçbir Ak Parti belediyesinde şaibe konuşulmamalı. İmar planlarından bindiğiniz araca, ihalelerden özel yaşamınıza kadar her konuda kendinize ve bize söz getirecek en küçük bir şüpheye, en küçük bir lüks, şatafat, israf, kibir görüntüsüne meydan vermemelisiniz.

Sizlerden ikinci talebim ise tüm çalışmalarınızı 2023 seçimlerine göre ayarlamanızdır. Aşmamız gereken ilk bent 2023’tür. Bunu başardığımızda 2024 için hepimizin eli zaten çok güçlü olacaktır.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur