DİSK asgari ücrete dair talepleri için Çalışma Bakanlığı önünde: “Bu sadece ekmek mücadelesi değil, memleket mücadelesidir”

Asgari ücret görüşmeleri devam ettiği sırada DİSK, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde asgari ücrete dair taleplerini yinelemek için eylemdeydi

DİSK asgari ücrete dair talepleri için Çalışma Bakanlığı önünde: “Bu sadece ekmek mücadelesi değil, memleket mücadelesidir”

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun toplantıları üçüncü gününde devam ederken Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önünde asgari ücrete dair taleplerini yinelemek için eylemdeydi.

DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu’nun, DİSK Yönetim Kurulu’nun, DİSK’e bağlı sendikaların üye ve yöneticilerinin de katıldığı eylemde basın açıklaması yapıldı.

“Bilmezlikten değil, bile isteye yapıyorlar”

Çerkezoğlu’nun okuduğu açıklamada TL’nin değer kaybetmesine ve bu yolla milyonlarca insanın yoksullaşmasına yol açan politikaların, yönetenlerin iş bilmezliğinden dolayı ortaya çıkmadığına, bunları bile isteye yaptıklarına dikkat çekildi. “Buna da kurtuluş savaşı diyorlar” diyen Çerkezoğlu, emeğin ucuzlatılmasıyla övünen iktidara “Yok öyle yağma! Bu ülke, bu halk, işçi sınıfı satılık değildir” dedi.

“Türkiye büyüyorsa payımızı istiyoruz”

Açıklamada yakın zamanda duyurulan büyüme oranlarına da değinildi. Ülkedeki ekonomik büyümenin işçi sınıfına yansıtılmadığı vurgulandı. Açıklamanın devamında “Biz çalışıyoruz, biz üretiyoruz. Türkiye büyüyorsa payımızı istiyoruz” denildi.

“Bu bir memleket mücadelesidir”

Asgari ücretin genel ücret haline geldiğine dikkat çekilirken vergi kesintilerinin son bulması ve asgari ücret hesabında yoksulluk sınırının baz alınması talep edildi. Açıklamanın sonunda ise “Bu sadece ekmek mücadelesi değildir. Emeğimizin ucuzlatılmasına yönelik bir mücadeledir. Bu bir memleket mücadelesidir” denildi.

Sendika.Org/Ankara

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur