Boğaziçi’nde 4 Ocak protestosunda gözaltına alınanların davası 31 Mart’a ertelendi

Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne Prof. Dr. Melih Bulu'nun atandığı dönem protesto eylemine katılan öğrenciler 4 Ocak’ta polis barikatıyla karşılaşmış, okulun kapısına kelepçe takılmıştı. O gün gözaltına alınan 29 öğrenci 7 yıla kadar hapis istemiyle hâkim karşısına çıktı. Mahkeme, 17 kişinin adli kontrol hükümlerini kaldırarak, duruşmayı 31 Mart'a erteledi

Boğaziçi’nde 4 Ocak protestosunda gözaltına alınanların davası 31 Mart’a ertelendi

4 Ocak günü Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne atanmasını protesto etmek isteyen öğrenciler gözaltına alınmıştı. Öğrencilerden 29’unun “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet” ve “görevi yaptırmamak için direnme” suçlarından toplam 3 yıl 6 aydan 7 yıla kadar hapsi istemiyle yargılanmalarına İstanbul 48. Asliye Ceza Mahkemesi’nde başlandı.

Mahkeme, 7 kişi hakkında savunmalarının alınması için yakalama kararı çıkarılmasına, 17 kişinin ise adli kontrollerinin kaldırılmasına hükmederek duruşmayı 31 Mart 2022 tarihi saat 10.00’a erteledi.

Ne olmuştu?

Tayyip Erdoğan’ın Boğaziçi Üniversitesi dışından bir akademisyen olan ve AKP’li kimliğiyle bilinen Melih Bulu’yu rektör atamasının ardından Boğaziçili öğrenciler ve akademisyenler ayağa kalkmıştı. 4 Ocak’ta düzenlenen eyleme binlerce üniversiteli katılmıştı. İstanbul’un diğer üniversitelerinden öğrencilerinin de destek verdiği eylemde binlerce Boğaziçili, “Kayyum rektör istemiyoruz” yazılı pankartlarla toplandı. Toplanma öncesinde Boğaziçi Üniversitesi polis araçları ve TOMA’larla doldurulmuştu.

Binlerce öğrencinin ve pek çok akademisyenin bir araya geldiği yürüyüş sırasında yapılan konuşmada, “AKP kayyumlarıyla her yerde üzerimiz gelmekte. Ancak biz biliyoruz direnerek, mücadele ederek kazanacağız” denilerek “AKP’ye, kayyuma, sermayeye geçit yok”, “Melih Bulu rektörümüz değildir”, “Kayyum rektör istemiyoruz”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” ve “YÖK, polis, medya bu abluka dağıtılacak” sloganları ile Kuzey Kampüs önüne yürüyüşe geçilmişti.

Üniversiteliler forum için Kuzey Kampüs’te bulunan piramitte bir araya geldikten sonra Melih Bulu’nun atanmasına tepkilerini dile getirmişti. Burada üniversiteliler “Zıpla, zıpla, zıplamayan kayyumdur” ve “Kayyumlar gidecek, biz kalacağız” diye sloganlarını atmıştı.

Polis üniversite kapısına kelepçe takarak üniversitelileri kampüs içinde kilitli bırakmıştı.

Öğrenciler Güney Kampüs önüne geldikten sonra ise burada gerilim yeniden tırmanmış ve kampüs kapısı önündeki öğrencilere polis saldırmıştı. Öğrenciler gözaltına alınıp kısa süre sonra serbest bırakılmıştı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur