Boğaziçililer tutuklu Berke ve Perit için 742 lirayı Rektörlük önüne getirdi

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri Berke ve Perit'in 73 gündür tutuklu bulunması nedeniyle öğrenciler Rektörlük binası önünde bir araya geldi

Boğaziçililer tutuklu Berke ve Perit için 742 lirayı Rektörlük önüne getirdi

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri Caner Perit Özen ile Ersin Berke Gök’ün 73 gündür tutuklu bulunması nedeniyle öğrenciler Rektörlük binası önünde bir araya geldi.

Berke ve Perit’in duruşma tarihi 7 Ocak olarak belirlenirken iddianamede kamu malına 742,64 TL’lik hasar kayda geçti. Öğrenciler yaptıkları açıklamada “Alın paranızı başınıza çalın” dedi. Açıklamanın tamamı şöyle:

Tutuklu arkadaşlarımız Berke, Perit ve o gün gözaltına alınan 12 arkadaşımızın iddianamesi hazırlandı. Duruşma günü 7 Ocak olarak belirlendi. 7 Ocak gününde Berke ve Perit tam 92 gündür tutuklu cezaevinde ailesinden uzak, arkadaşlarından uzak, kampüsten uzak kalmış olacaklar. Kayyum Naci ve kayyum yönetimi arabanın üzerine çıkmanın faturasını 742 lira 64 kurui olarak belirlemişler.

92 gün tutukluluk 742 liraya denk midir, soruyoruz. Siz ki 450 liraya KHK yurdunda bir ay yatıranlar, 742 lira için mi Berke ve Perit’i üç ay Metris’e Silivri’ye tıktınız? Siz ki bir aylık burs olarak 650 lira verenler, üç aylık esarete 742 lira paha mı biçtiniz? Kayyum Naci ve şürekası öyle buyurdu diye mi 742 lira iki öğrenciyi aylarca hücreye mahkum etti? Öyle ise biz aramızda topladık 742 liranızı alın başınıza çalın, arkadaşlarımızı verin.

Kusura bakmayın bozuk para şeklinde getirdik, 2500 lira hurdacıda 4000 lira ediyor siz de hurdacıda bozdurup üstünü de harçlık yaparsınız diye düşündük. Şimdi paranızı da aldığınıza göre arkadaşlarımızı verin ama derdiniz para değil biliyoruz. Kayyum rektör istemiyoruz, üniversite bileşenleriyle demokratik seçimler istiyoruz diye bizi hapsetmeye çalışıyorsunuz. Faydası yok, buradayız direnişe devam ediyoruz, Berke’yi de Perit’i de alacağız, Naci seni de göndereceğiz.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur