Boğaziçi Üniversitesi’nde akademik etkinliğe, kayyum rektör Naci İnci sansürü

Boğaziçi Üniversitesi'nin kayyum rektörü Naci İnci, üniversitenin düzenlediği "Duvarlar ve Sınırlar: Göç, Kırılganlık ve Sanat Üzerine" başlıklı akademik etkinliğini, Feyzi Erçin ve Can Candan'ın sunumları dolayısıyla uygun bulmadığını açıkladı

Boğaziçi Üniversitesi’nde akademik etkinliğe, kayyum rektör Naci İnci sansürü

Boğaziçi Üniversitesi’nin kayyum rektörü Naci İnci, 3 Aralık Cuma günü Sosyoloji, Tarih ve Türk Dili ve Edebiyatı bölümleri ile İnsani Gelişim Araştırma ve Uygulama Merkezi ve Avrupa Birliği Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin ortaklaşa düzenleyecekleri “Duvarlar ve Sınırlar: Göç, Kırılganlık ve Sanat Üzerine” başlıklı akademik etkinliği, “Konferans programınızda bulunan Feyzi Erçin ve Can Candan’ın sunumları, kendilerinin yerleşkeye giriş izinlerinin bulunmaması nedeniyle Rektörlük tarafından uygun bulunmamıştır” sözleriyle engellediğini açıkladı.

Etkinliğin açılış konuşmasını bu yıl 100 yaşına giren ve Türkiye’de ilk kez göç olgusunu akademik çalışma alanı haline getiren araştırmacı Prof. Dr. Nermin Abadan Unat yapacaktı. Ardından 2016 yılında Yunus Nadi ödülüne layık görülen ve kitapları farklı dillere çevrilen yazar Sema Kaygusuz, Boğaziçi Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatları Bölümü’nden doktoralı yazar ve oyuncu Pelin Batu, Almanya’ya işgücü göçünün 60. yılını anmak için İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Almanya Başkonsolosluğu ve Goethe Enstitüsü tarafından düzenlenen fotoğraf sergisinin küratörü Fahri Aral, göç, folklor, sözlü ve kültürel tarih konularında uzman Boğaziçi Tarih bölümü öğretim üyesi Arzu Öztürkmen ve sinemada müzik üzerine seminer ve dersler veren Feyzi Erçin, toplumsal sınırlar, duvarlar ve diğer tüm engellemeleri edebiyat, sinema, fotoğraf ve müzik gibi sanat dalları aracılığıyla aşma konusunda fikir ve görüşlerini paylaşacaklardı. Etkinlik, sinema ve özellikle de belgesel film üzerine dersler veren Boğaziçi Üniversitesi öğretim görevlisi ve yönetmen Can Candan’ın “Duvarlar-Mauern-Walls” belgeselinin söyleşisi ve ardından da belgeselin gösterimi ile sonlandırılacaktı.

Ancak, iki davetlinin kampüse girişinin yasak olduğu söylenerek etkinliğin planlandığı gibi gerçekleşmesine izin verilmeyeceği açıklandı. Üniversite yönetiminin e-posta yoluyla ilettiği mesajda gerekçe şu şekilde ifade edildi:

Konferans programınızda bulunan Feyzi Erçin ve Can Candan’ın sunumları, kendilerinin yerleşkeye giriş izinlerinin bulunmaması nedeniyle Rektörlük tarafından uygun bulunmamıştır. Konferansın diğer bölümleri için uygunluk onayı alınmış ve salon kullanımınıza tahsis edilmiştir.

Can Candan, karara tepkisini Twitter üzerinden şöyle ifade etti:

Feyzi Erçin de şu paylaşımı yaptı:

Rektörlüğün açıklamasının sansür olduğunu belirten akademisyen ve öğrenciler de sosyal medyada “#BoğaziçindeSansür” etiketi ile tepkilerini ifade ettiler. Yapılan bazı paylaşımlar şöyle:

İnci, göreve gelince ilk iş olarak üniversitede yıllardır çalışan Can Candan’ı işten çıkarmıştı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur