Bankalar enflasyon kadar faiz isterken Nureddin Nebati: “Faiz artırımı tartışmaya kapalı”

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, dün banka genel müdürleriyle toplantı yaptı. Banka genel müdürleri enflasyon kadar faiz önerirken Nebati'nin "Faiz artırımı tartışmaya kapalı" dediği ifade edildi

Bankalar enflasyon kadar faiz isterken Nureddin Nebati: “Faiz artırımı tartışmaya kapalı”

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, dün banka genel müdürleriyle toplantı yaptı. Bloomberg HT’nin edindiği bilgiye göre toplantıda TL’nin değer kazanımına yönelik olarak bir mekanizma açıklanacağı, kamu bankaları ile ekonomi yönetimi aracılığıyla uygulanacak bu mekanizmaya, özel sektörün de davet edildiği vurgulandı.

Banka genel müdürleri, ekonominin gidişatından kaygı duyduklarını dillendirirken reel faiz eksikliğinin yarattığı, bundan sonra daha da artacağını düşündükleri tahribata dikkat çektiler. Toplantının başında Nebati’nin faiz indiriminin tartışmaya kapalı olduğunu vurguladığı, bunun dışındaki önerilere açık olduklarını söylediği belirtildi.

Enflasyon kadar faiz talebi

Toplantıda katılım bankası yöneticilerinin de enflasyon kadar faiz verilmesi konusunda görüş beyan ettikleri öğrenildi.

Nebati’nin ayrıca “Ne yaptığımızı biliyoruz. Bu konuda yeterince deneyim ve tecrübemiz var. Ekonominin sorunları 2010 yılından itibaren uygulanan yüksek faiz, düşük kur sisteminden kaynaklanıyor. Çok daha güçlü bir ekonomiyi bu sistem içinde kurgulayacağız” dediği ifade ediliyor.

Serbest piyasa vurgusu

Nebati’nin serbest piyasa prensiplerinden taviz vermeyeceklerini tekrar söylediği ve böyle bir algının yaratılmasının da suç olduğunu vurguladığı ifade ediliyor.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur