Ayvalık’ta demir madeni atık döküm sahası bir yılda ikinci kez çöktü

Balıkesir Ayvalık’taki Karaayıt köyünde bulunan demir madeninin atık döküm sahası bir kez daha çöktü. CHP’li Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, yakın zamanda tonlarca zehirli atığın hemen yanı başındaki dereye, dereden de Madra Barajı’na kadar taşındığını hatırlatarak “Sulama amaçlı olarak kullanılan bu barajdan da tarımsal ürünlere karışması ve bu ürünleri kullananların sağlığı için risk oluşturması söz konusudur” dedi

Ayvalık’ta demir madeni atık döküm sahası bir yılda ikinci kez çöktü

Balıkesir Ayvalık’a bağlı Karaayıt köyünde bulunan ve Madran Barajı’na yalnızca üç kilometre mesafede olan demir madeninin atık döküm sahası bir kez daha çöktü. Geçtiğimiz pazar günü yaşanan yağışlar sonrası tekrar göçme meydana gelirken maden atıkları suya karıştı. Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, belediye olarak Balıkesir Çevre İl Müdürlüğü’ne ihbarda bulunduklarını söyledi.

ANKA Haber Ajansı’na konuşan Ergin, suya kimyevi madde bulaşıp bulaşmadığının kontrolünü yapmak üzere barajdan alınan numuneleri Balıkesir Çevre İl Müdürlüğü’ne gönderdiklerini belirterek, “Ayvalık Belediyesi olarak yasal yollar ile de konunun takipçisiyiz. Karaayıtlı hemşerilerimizle dayanışma içinde olmaya devam edeceğiz. Yakın zamanda yine bu madenciliğe ait atık/pasa depolama sahasında meydana gelen göçük nedeniyle tonlarca atık hemen yanı başındaki dereye taşmış, derenin taşıdığı bu zehirli atık Madra Barajı’na kadar taşınmıştır. Sulama amaçlı olarak kullanılan bu barajdan da tarımsal ürünlere karışması ve bu ürünleri kullananların sağlığı için risk oluşturması söz konusudur” ifadelerini kullandı.

Faaliyetini 11 yıldır sürdüren Bifer Demir Zenginleştirme Tesisi’nin atık depolama alanı olarak kullandığı pasa tepesi, yoğun yağışın ardından geçtiğimiz ocak ayında çökmüştü.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur