Aydın’da ekoloji örgütlerinden maden karşıtı eylem

Çine ilçesinde bulunan Topçam Mahallesi'ndeki madene tepki gösteren ekoloji örgütleri, geçen hafta Coşkun ailesine yapılan silahlı saldırıyla tüm köylülerin talana razı edilmek istendiğini söyledi

Aydın’da ekoloji örgütlerinden maden karşıtı eylem

Ekoloji Birliği, Çine Yaşam Platformu ve Aydın Ekoloji ve Yaşam Platfromu, Aydın Çine ilçesinde bulunan maden sahasında madenlere karşı basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya çevre ilçelerin yanı sıra Muğla Milas’ta Akbelen Ormanı için eylemde olan İkizköylüler ve çok sayıda kişi katıldı. Topçam Mahallesi girişinde toplanan kitle, “Havama, suyuma, toprağıma, yaşam alanlarıma dokunma” ve “Her ağacı tek tek savunacağız” pankartları açarak mahalle merkezine kadar yürüyüş düzenledi.

Mahalle Meydanı’nda yapılan açıklamayı okuyan Aydın Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Şenay Hastaoğlu Tekinbaş, ülkenin dört bir yanındaki suyun, toprağın ve havanın kar hırsıyla saldırı altında olduğunu vurguladı. Su kaynaklarının yok olduğunu verimli tarım arazilerinin çoraklaştığını söyleyen Tekinbaş, “Ülkenin pek çok yerinde olduğu gibi Çine’de de madencilik faaliyetleri usulsüz. gerçeklere aykırı ÇED raporlarıyla çevre, yaşam alanları, doğa, halk sağlığı, orman köylüsü, iklim krizi gözetilmeden Anayasa ya aykırı olarak vahşi madencilik metoduyla yapılıyor. Çine’nin ormanları da rüzgar gülleri ve maden arama/çıkarma nedeniyle kıraç hale getirilmiştir. Bir tane ağaca dahi muhtaç olduğumuz halde binlerce ağaç, şirketler tarafından yok edilmiştir. Oyle ki toprağın altında bir gram kömür, bir gram feldispat, kuvars bırakmak istememektedirler” dedi.

Silahlı saldırıya tepki

Topçam’da ormanlar katledilirken su kaynakları üzerine de maden ocakları açıldığını belirten Tekinbaş, geçen hafta madene karşı mücadele eden Coşkun ailesine yapılan saldırıya da anımsattı. Coşkun ailesinin evlerinin dibinde maden çıkarma işlemi yapıldığını aktaran Tekinbaş, “Ailenin tüm ürünleri toz altında kalıyor. Fıstıklarının verimi düşmüş durumda. Dağlarında artık ne cintar bitiyor ne keçi otluyor. Ne kendilerinin ne de hayvanlarının can güvenliği var. Dinamitler evlerinin dibinde patlatılıyor. Bu patlatmalar nedeniyle Coşkun ailesinin suyunun çıktığı yer dahi yer değiştirmiş, maden sahasından çıkmaya başlamıştır. Madenciler ise Coşkun ailesine su vermek istememektedir. Ya da sanki lütufta bulunurcasına vermektedir. Tüm değerleri paraya çeviren, emeği değersizleştiren bir zümre, yaşam alanlarımızı tehdit ederken yaşam savunucularına saldırmayı, onları tehdit etmeyi de ihmal etmiyor” diye belirtti.

“Yaşamı savunacağız”

Yapılan bu saldırıyla köylünün talana razı edilmek istendiğini dile getiren Tekinbaş, “Bizler gerçekleri biliyor, Coşkun ailesine yapılan saldırıyı ve basındaki çarpıtmaları şiddetle kınıyor, delillerin karartılmasına izin verilmeden olayın tüm gerçekleriyle aydınlatılmasını Yetkili mercileri göreve Olayın takipçisi olacağız. Yaşamı savunan onurlu insanların yanında olmaya ve en az onlar kadar yaşamı, ve emeği savunmaya devam edeceğimizi önemle belirtiyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur