ABD’de Starbucks’a sendika giriyor

ABD'de New York eyletinde yer alan Buffalo kentinde üç Starbucks şubesinde işçiler, sendikalaşma yolunda bir adım attı. Bir şubede sendikalaşma lehine karar çıkarken patron da sendikalaşmayı engelleme adına işçilere baskı kuruyor

ABD’de Starbucks’a sendika giriyor

Left Voice’te yer alan habere göre ABD’de New York eyletinde yer alan Buffalo kentinde üç Starbucks şubesinde işçiler, sendikalaşma yolunda bir adım attılar. İşçi yetersizliğinden kaynaklı iş yükünün fazlalaşması, hastalandıklarında izin kullanamamaları ve düşük ücret almaları sorunlarıyla başa çıkmak için sendikalaşma yoluna girdiler. Üç şubede işçi oylaması yapıldı. Şubelerin birinde sendikalaşma lehine karar çıktı. Bu karar ABD işçi sınıfı açısından da ABD’de 8000 şubesi bulunan Starbucks’ta sendikalaşmanın önünün açılması açısından önemli bir karar olarak görülüyor.

Patrondan baskı

Ağustos ayından bu yana, Buffalo’daki Starbucks işçilerinin sendikalaşma çabalarına patron da yanıt verdi. Tehditler, sindirme ve denetim dahil olmak üzere sendikalaşmayı engelleyecek taktikler, patron taradından denendi. İlk aşamada üç şubede oylama yapılırken yalnızca bir şubede sendikalaşma lehine karar çıktı. İşçi Birliği (Workers United), bu şubelerde de seçim sonuçlarına itiraz edecek ancak şube yöneticileri sendikalaşmanın önüne geçmek için farklı yöntemler de deniyor. Şube yöneticileri, Genel Müdür John Culver’ın da dahil olduğu orta ve üst düzey yöneticileri de sendika karşıtı sunumlar yapmak üzere şubelere davet ederek işçilerin gözünü korkutmaya çalışıyor.

Sınıfsal çelişkiler derinleşiyor

Şirket, yaşadıkları rahatsızlıktan dolayı harekete geçmeye meyilli işçileri yatıştırmak için bölgedeki minimum ücretin saatlik 15 dolara kadar çıkaracaklarını söylüyor. Starbucks işçileri yıllık 25 bin dolardan az kazanırken Starbucks Genel Müdürü Kevin Johnson, sadece geçen yıl maaş ve hisse senedinden 14,7 milyon dolar kazandı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur