27. yılında Özgür Ülke anması: “Biz bu halka ve bu gazeteye borçluyuz”

27 yıl önce Özgür Ülke gazetesinin bombalanmasının yıldönümünde "Özgür basın susturulamaz" pankartı açarak alandan seslenen gazeteciler, "Bizi bu halk yetiştirdi, buradayız ve burada olacağız" dedi

27. yılında Özgür Ülke anması: “Biz bu halka ve bu gazeteye borçluyuz”

Özgür Ülke gazetesinin 3 bürosunun 3 Aralık 1994’te bombalanmasının yıldönümü dolayısıyla, gazetenin eski bürosunun bulunduğu Kadırga’da anma yapıldı.

Yeni Yaşam gazetesi adına Hüseyin Aykol’un yaptığı yaptığı açıklamaya çok sayıda gazeteci ve temsilciler ile HDP milletvekilleri katıldı. Aykol, gazetenin bombalanmasının tarihe ağır bir leke olarak geçeceğini belirterek, “Bugün bir kez daha burada, 27 yıl önce bombalanan Özgür Ülke gazetemizin önünde ve tabii ki o gün yitirdiğimiz Ersin Yıldız’ımızın huzurundayız. 2 Aralık 1994’ü 3 Aralık’a bağlayan gece, Özgür Ülke’nin biri Kadırga’daki binamız olmak üzere üç ayrı merkezinin bombalanması, hâlâ bu ülkenin en ağır suçlarından biri olarak tarih sayfalarında kara bir leke olarak duruyor” dedi.

Ülke yangın yeri

Baskılara rağmen Özgür Basın geleneğinin sürdürüldüğünü vurgulayan Aykol, “Ama o gün bize bir şey yaptılar; farkında bile olmadan yaptılar. O gün bizi bir gazete olmaktan çıkarıp bir gazetecilik geleneği haline getirdiler. Ertesi gün matbaadan ‘Bu ateş sizi de yakar’ manşetli Özgür Ülke çıktığında, bu, artık ne yapılırsa yapılsın bu yolculuğun kesintisiz süreceğinin kanıtlanmasıydı. Ve öyle de oldu. Ne zaman gazetemize bir şey olsa, halkımızın içi rahattı artık. Biliyorlardı ki, dünyaya bir meteor çarpmadıkça, bu gazete ertesi gün bayilerde olur. Ve biz o gün ‘Bu ateş sizi de yakar’ dediğimizde çok ciddiydik. Gözünü kan bürümüşler, poliçe sesinden başka ses duymayanlar anlamadılar ama şimdi, 27 yıl sonra, ülkenin nasıl bir yangın yerine döndüğünü görüyoruz. 40 yıllık savaş ve rant politikalarıyla geldikleri yer, bebek mamalarının ve sıvı yağların marketlerde zincirle bağlandığı bir Türkiye oldu. Bu koca cehennem içinde hâlâ debelenip duruyorlar” dedi.

Bir gazeteden öte

Aykol devamına şunları dile getirdi:

Özgür basın ise yerli yerinde. Ersin’imizi aldılar o gün elimizden. Ne ilkti ne de son oldu. Şehitler listesi Ersin’den sonra da uzadıkça uzadı. Ama bir liste daha var; o listeden çok daha uzun bir liste. Özgür basına yeni katılanların listesi. 3 Aralık 1994 gününde henüz doğmamış olan çocuklarımız ellerinde fotoğraf makinalarıyla koşuşturup duruyorlar sokaklarda. Ve şimdi, yeniden buradayız işte. Bizi bu halk yetiştirdi, ona olan borcumuzu ödemek için buradayız ve burada olacağız. Ersin’e ant olsun ki, ‘Özgür Ülke’ adı, bir gazete olmaktan öteye, yaşadığımız toprakların adı oluncaya dek, burada olacağız.

Kaynak: Yeni Yaşam

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur