2021’in öne çıkan ekoloji direnişleri: “Taş olasun Cengiz!”

Yaşam savunucuları doğayı ve yaşam alanlarını katleden maden, inşaat ve enerji şirketlerine karşı 2021'de İstanbul'dan Rize'ye, Manisa'dan Malatya'ya, Edirne'den Van'a, Bartın'dan Hopa'ya dört yanda direnişteydi

2021’in öne çıkan ekoloji direnişleri: “Taş olasun Cengiz!”

“Ya kanal ya yaşam”

Yapılıp yapılmayacağı hala tartışılan ve kent ve doğa hareketlerinden İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne geniş bir itirazla karşı karşıya olan Kanal İstanbul projesi Tayyip Erdoğan’ın ısrarlı tutumu nedeniyle hala gündemde. Kanal İstanbul’u kentin su havzalarının, Kuzey Ormanları’nın ve Marmara Denizi’nin ölümü anlamına gelecek bir talan, yıkım ve rant projesi olarak gören yaşam savunucuları mücadelelerini Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu çatısı altında sürdürüyor.

“Taş olasun Cengiz!”

Saray’ın himayesi altında ülkeyi talan eden 5’li çetenin önde gelen ismi Cengiz Holding’in Rize’nin İkizdere ilçesi İşkencedere Vadisi’nde İyidere Lojistik Limanı Projesi için yapmak istediği taş ocağı projesine karşı yaşam alanlarını korumaya çalışan köylüler 21 Nisan 2021 tarihinden beri direnişte. Pandemide herkes evindeyken onlar direnişteydi. Ağaçlarına sarıldılar, patika yollara düştüler, iş araçlarını durdurdular, karşılarına çıkarılan jandarmaya “Hele Türk askerine bak Türk askerine, müteahhidin askeri olmuşsunuz!” dediler, Tayyip Erdoğan’ı kendi memleketinde ilk defa protesto ettiler…  “Bizim buradan başka gidecek yerimiz yok” diyerek mücadeleye başlayan yaşam savunucuları, Cengiz’in gece gündüz çalışan iş makinelerini durduramadı ama mücadeleden de vazgeçmedi.  İkizdere’nin direnişçi kadınları iş makinelerinden kurtardıkları fidanları, İzmir’de katledilen kadınlar adına yapılmış olan Turuncu Bahçe Anıtı’nın çevresine dikti. Şimdi İşkencedere Vadisi’nde talan projesi devam ederken o fidanlar da direnişçi kadınların elinde büyüyor.

Akbelen ormanları kömüre teslim olmuyor

Muğla’nın Milas ilçesi İkizköy mahallesi sınırları içindeki Akbelen Ormanı’nı Yeniköy Kemerköy termik santrallerine yakıt sağlayan linyit madeni sahasının genişletilmesi için yok etmek isteyen YK Enerji AŞ’ye karşı direnişe geçen İkizköy halkının doğa nöbeti aktif olarak devam ediyor. Yıllardır kömür için yaşam alanları talan edilen İkizköy halkının “Kömüre teslim olmayacağız” diyerek başlattığı mücadele kolluk kuvvetleri tarafından saldırıya, şiddete ve baskıya maruz kalırken öte yandan çok sayıda doğa sever ve ekoloji hareketleri tarafından da destekleniyor. Direnişlerinde kararlı olan İkizköy halkı saldırılar karşısında her an tetikte.

“Validebağ korudur, koru kalacak”

AKP iktidarı İstanbul’un kent içi önemli doğal alanlarından Validebağ Korusu’na da beton dökmek için elinden geleni yapıyor. Ancak karşısında ciddi bir direniş var. Validebağ Gönüllüleri, hukuki mücadeleyle talan projelerine karşı kararlar çıkarttıkları gibi aylardır sürdürdükleri nöbetlerinde pek çok fiili girişimi püskürterek Koru’nun doğal dokusunun bozulmasını engelledi. Birinci derece sit alanı olan Validebağ Korusu’nu rant projelerine karşı savunan yaşam savunucuları “Validebağ korudur, koru kalacak” diyerek nöbetlerine devam ediyor.

Salihli Caferbey halkı, evinde çöp istemiyor

Manisa’nın Salihli ilçesine bağlı Caferbey Mahallesi’ne 200 metre yakınlıkta olan ve MHP’li Manisa Büyükşehir Belediyesi ile Salihli Belediyesi işbirliğiyle yapılmak istenen katı atık depolama tesisi için köylülerle jandarma birçok kez karşı karşıya geldi. “Evimizde çöp istemiyoruz” diyerek direnişe geçen köy halkı atık tesisini yaptırmamakta öylesine kararlı ki köyde yaşamını yitiren bir yurttaşın cenaze namazını da nöbet alanını terk etmemek için direniş alanında kıldı. Ege kent muhalefeti de Caferbeylileri nöbetlerinde yalnız bırakmıyor.

“Kazdağları’nın üstü altından değerlidir”

Çanakkale Kazdağları’nda, Kanadalı Alamos Gold ve yerli iştiraki Doğu Biga Madencilik A.Ş. ormanları tıraşlayıp büyük bir çevre tahribatı yarattıktan sonra halk muhalefeti karşısında daha fazla direnmeyip geri çekilmişti. Ancak onlar gitti, şimdi de Cengiz Holding’e ait Truva Bakır İşletmesi Bayramiç-Çan ilçelerine bağlı 603 hektarlık alanı kapsayan Halilağa Bakır Madeni Projesi için bölgeye göz dikti. “Kazdağları’nın üstü altından değerlidir” diyen yaşam savunucuları direnişlerini sürdürüyor.

Termikçiler yenildi,  Amasra halkı kazandı

Bartın’ın Amasra ilçesinde Hattat Holding tarafından yapılması planlanan Hema Termik Santrali için hazırlanan imar planlarının sonuncusu da santrale karşı yıllardır “Geleceğimi karartma” diyerek mücadele eden yaşam savunucularının direnişiyle mahkeme kararı ile iptal edildi. Amasra’da termik santralin haritadan silinmesi anlamına gelen karar Bartın halkı tarafından coşkuyla kutlandı.

“Hopa sahiline dokunma”

Hopa sahilini talan etmek üzere Hopa Belediyesi tarafından hazırlanan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından da onaylanan “Dolgu İmar Planı”na karşı Hopa halkı direniyor. İmar planına karşı açılan davada mahkeme, planın uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğurabileceği gerekçesiyle yürütmenin durdurulmasına karar verdi. Kararı olumlu karşılayan yaşam savunucuları, “Bu andan itibaren sahilimize bir tek çakıl taşı döküldüğü takdirde suç duyurusunda bulunacağımızın, oluşmuş ve oluşacak olan kamu zararının, emri verenden karşılattıracağımızın bilinmesini isteriz” dedi.

Uzunköprülüler OSB istemiyor

Edirne’nin Uzunköprü ilçesine bağlı Kavacık Köyü’nde Uzunköprü Ticaret Odası, Uzunköprü Belediyesi ve Edirne İl Özel İdaresi tarafından yapılması planlanan Organize Sanayi Bölgesi’ne (OSB) karşı köy halkının hukuk mücadelesi Danıştay 6. Dairesi tarafından verilen yürütmeyi durdurma kararı ile şimdilik engellendi. Kavacık halkı, kararı talancılara karşı verilmiş bir hukuk dersi olarak değerlendirdi.

Malatya’nın köyleri “vahşi madenciliğe” karşı

Çoğunluğu maden projeleri için olmak üzere 735 ÇED başvurusunun yapıldığı Malatya’da köylüler maden projelerine karşı direniyor. Maden şirketlerinin yaşam ve üretim alanlarını gasp ederek, kendilerini asgari ücretli köleliğe mahkum etmek istediğini ifade eden köylülerin “Vahşi madencilik” dedikleri projelere karşı 2021’de düzenledikleri ağaç dikme şenlikleri ve buluşmalarla mücadelenin ilk adımlarını attı.

Taş ocağı savaşları

Van Gürpınar’a bağlı Yurtbaşı (Şexan) Mahallesi’nde yapılan taş ocağı, mahalle sakinlerinin direnişiyle karşılaştı. Bölge halkına ait ahırların taş ocağı için yıkılması bardağı taşırdı. 27 Mayıs 2021 günü ise iş makinelerini korumak üzere bölgeye gelen asker ve korucular “Taş ocağı istemiyoruz” diyen köylüleri dağıtmak için ateş açınca çarpıcı bir manzara açığa çıktı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur