Yurttaş, Metin Külünk kaşesiyle kayıtdışı doktor çalıştıran hastaneyi şikayet etti; Sağlık Bakanlığı, Metin Külünk’ü savunmaya geçti

İstanbul Ümraniye'de bulunan ve AKP'li Metin Külünk'ün ailesine ait olan Özel Çakmak Erdem Hastanesi'nde kızının kol kırığı sebebiyle başvuran bir yurttaş, yanlış tedavi uygulandığı ve kızına tedaviyi uygulayan doktorun “Op. Dr. Metin Külünk” adlı başka bir doktorun kaşesini kullandığı iddiasıyla sosyal medya üzerinden Sağlık Bakanlığı’na şikâyette bulundu. Sağlık Bakanlığı’na bağlı 184 hattından aranan baba Okuducu’ya, “Op. Dr. Metin Külünk”ün siyasetçi Metin Külünk olmadığı söylendi

Yurttaş, Metin Külünk kaşesiyle kayıtdışı doktor çalıştıran hastaneyi şikayet etti; Sağlık Bakanlığı, Metin Külünk’ü savunmaya geçti

Bulut Can Okuducu isimli yurttaş, 31 Ekim Pazar günü parkta oynarken düşen kızını gece saatlerinde İstanbul Ümraniye’de bulunan Çakmak Erdem Hastanesi’nin acil bölümüne götürdü. Okuducu ve kızı, acilden doğrudan ortopedi doktoruna yönlendirildi.

Baba Okuducu, kendisine söylendiği gibi muayene ücreti ödendikten sonra doktor kızını kontrol etti. Çocuğu muayene eden doktor, röntgen isteyerek çocuğun omuz bölgesinde kırık tespit edildiğini ve tedavi olarak redüksiyon (kırığı yerine oturtma) işleminin uygulayacağı bilgisini verdi.

İşlem uzun sürünce şüphelendi

Okuducu, tedavi işlemleri için beklerken bankodaki hastane çalışanlarına doktorun ismini sordu. Çalışanlar babaya doktorun adının Semih Karan olduğunu söylediler. Ancak Okuducu, redüksiyon tedavisini uygulayan doktorun çok zorlandığını ve işlemin olması gerektiğinden daha uzun sürdüğünü fark edince durumdan şüphelendi.

Doktor, “Metin Külünk” isimli kaşe kullandı

İşlemden sonra doktordan rapor talep eden Okuducu, raporu incelediğinde kaşe üzerinde “Op. Dr. Metin Külünk” ismini gördü. Bunun üzerine doktora ismini soran baba, “Semih” cevabını alınca neden kendi ismini yazmadığını doktora sordu. Ancak doktor kendisine bunun sorun olmayacağı söyledi. Babanın ısrarı üzerine ismini yazmak zorunda kalan doktorun, hastane çalışanlarının söylediğinin aksine Semih Karan değil, Semih Hatipoğlu olduğu anlaşıldı. Okuducu, doktora “Sizin isminizi hastanedekiler yanlış biliyor” dediğinde de net bir cevap alamadı.

Doktorun hastanede kaydı yok

Daha sonra doktor bir röntgen daha çekerek, babaya redüksiyon tedavisinin bittiğini ertesi sabah atel takılması gerektiğini ve sabah farklı bir doktorun atel takacağını söyledi.

Doktorun yanından ayrılan baba, çalışanlara tekrar durumu anlatıp isim sorduğunda ise doktorun acil doktoru olduğu için hastanede kaydının bulunmadığı söylendi. O sırada baba ve kızın yanına gelen doktor, sorunun ne olduğunu sordu. “Hastanede kaydınız yokmuş ve sizin soyadınızı bile bilmiyorlar” cevabını alınca da babaya neden bunları öğrenmek istediğini sordu.

Başka bir hastanede çalışıyormuş

Yanında kızı olduğu için münakaşaya girmeden ayrılmak isteyen babaya doktor, hastane dışına gelerek tedirgin şekilde aslında Numune Hastanesi’nde doktor olduğunu ve bu gece nöbet için buraya geldiği bilgisini verdi. Kendini anlatmaya çalışan doktora kızının tedirgin olduğunu ve konuyu hukuki yollara başvurarak çözeceğini söyleyen Okuducu ve kızı hastaneden ayrıldı.

Doktorlar farklı “Metin Külünk” kaşesi aynı

Baba ve kızı ertesi sabah (1 Kasım Pazartesi) atel takılması için hastaneye tekrar gitti. Ortopedi bölümünde farklı bir doktor olan ve kendini “Hanefi” olarak tanıtan doktor atel taktıktan sonra talep üzerine rapor hazırladı ve yine “Op. Dr. Metin Külünk” kaşesini basarak imzasını attı.

Bu doktora da aynı şekilde sorular sorarak vakit kaybetmek istemeyen baba, oradan çıkarak farklı bir hastaneye gidip kızını muayene ettirdi. Buradaki doktor babaya, uygulanan redüksiyon işleminden önce ve sonra çekilen röntgenlere göre işlemin doğru yapılamadığını, durumu bir süre kontrol altında tutarak takibini yapacağını söyledi.

Sağlık Bakanlığı’ndan “siyasetçi Metin Külünk değil” savunması

Bunun üzerine sosyal medya hesabı üzerinden Sağlık Bakanlığı’nı da etiketleyerek paylaşımda bulunan Bulut Can Okuducu, Erdem Hastanesi’nde başkasının kaşesiyle imza atan doktorların olduğunu ve kaşe sahibinin “Op. Dr. Metin Külünk” olduğunu yazdı.

3 Kasım Çarşamba günü Sağlık Bakanlığı’na bağlı 184 hattından aranan Okuducu’ya, bahse konu Metin Külünk’ün, siyasetçi Metin Külünk olmadığı söylendi.

Telefondaki kişiye bununla ilgili bir sorusunun veya şikayetinin olmadığını ve neden böyle bir bilgilendirme gereği yapıldığını soran Okuducu’ya, kendisini Çağatay diye tanıtan kişi tarafından “Durumu netleştirmek için” cevabı verildi.

“Sağlık Bakanlığı, siyasetçi Metin Külünk’ün bilgilendirmesini yapmak için mi beni aradı” diye soran Okuducu, ikinci kez “Durumu netleştirmek için” cevabını alınca, Sağlık Bakanlığı’na bağlı 184 hattının, kendisinin sormadığı ve ilgilenmediği bir konu hakkında bilgilendirme yapmasına tepki göstererek “Bakanlığın, siyasetçilerin itibarıyla değil vatandaşın sorunlarıyla ilgilenmesi gerektiğini” belirtti. Okuducu ayrıca, bu telefon konuşması ile ilgili şikayette bulunacağını belirterek görüşmeyi tamamladı.

“Sağlık Bakanlığı siyasetçi itibarı için çalışıyor”

Konuyla ilgili Sendika.Org’a konuşan Bulut Can Okuducu, kızına yeniden röntgen çekileceğini ve ameliyat ihtimaline göre de gerekli şikayetlerini yapmaya devam edeceğini belirterek şunları kaydetti:

Gerçekten anlayamadığım konu, Sağlık Bakanlığı 184 hattından aranarak bahse konu Metin Külünk isminin ‘siyasetçi Metin Külünk’ ile karıştırılmaması gerektiğini belirten telefon konuşması. Nasıl bir mekanizma işletiliyor ki böyle bir açıklama çağrı merkezi üzerinden yapılıyor? Böylece bir siyasetçinin, bir bakanlık üzerindeki etkisi ve yaptırım gücü ortaya çıkıyor. Sağlık Bakanlığı siyasetçi itibarı için çalışıyor.

Okuducu, Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) üzerinden Sağlık Bakanlığı Çağrı Merkezi ile yaptığı görüşme ve Erdem Hastanesi ile ilgili yaşadığı sorunlara ilişkin şikayette bulundu.

İlgili birimler müsait değilmiş

Sendika.Org’un telefonla ulaştığı Özel Çakmak Erdem Hastanesi de iddialara ilişkin sorularımıza “ilgili birimleri müsait değil” yanıtını verdi. Yaklaşık 7 dakika hatta bekletildikten sonra kurumsal iletişimden kendisini “Rüya” diye tanıtan bir çalışan, olayı özetlediğimizde ve hastanelerinde farklı doktorlara ait kaşelerin kullanılıp kullanılmadığını sorduğumuzda ilgili birimlerin müsait olmadığından dolayı kendisinin telefonu açtığını ancak bilgisinin olmadığını söyledi.

Külünk ailesi ve Özel Erdem Hastanesi

Çakmak Erdem Hastahanesi, Çamlıca Erdem Hastahanesi, Güneşli Erdem Hastahanesi, Erdem Tıp Merkezi Çakmak Erdem Diyaliz Merkezi, Çamlıca Erdem Diyaliz Merkezi gibi farklı birimlerden oluşan Erdem Hastanesi’nin sahibi olan Çakmak Özel Sağlık Hizmetleri Limited Şirketi’nin yönetiminin tamamı İstanbul Ticaret Odası (İTO) sicil kayıtlarına göre, AKP’li Metin Külünk’ün aile bireylerinden oluşuyor. Şirketin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ise Metin Külünk’ün adaşı, hem amcasının hem de teyzesinin oğlu olan hastaların raporlarına, reçetelerine kaşesi basılan Op. Dr. Metin Külünk.

Özel Erdem Hastanesi’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı ise AKP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu Üyesi (MKYK), 24, 25 ve 26. Dönem AKP İstanbul Milletvekili Metin Külünk’ün ağabeyi Hasan Külünk yapıyor.

İstanbul’un birçok ilçesinde bulunan Erdem hastaneleri, farklı dönemlerde Tayyip Erdoğan ve AKP’nin üst düzey isimlerinin katılımıyla açılmıştı.

Özel Çakmak Erdem Hastanesi açılışı (2003)

Özel Çamlıca Erdem Hastanesi açılışı (2010)

Özel Güneşli Erdem Hastanesi açılışı (2017)

Sendika.Org (Ceylan Bulut)

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur