Yoksullaşma umurlarında değil: Merkez Bankası faiz indirdi, Aralık’ta da indirime devam edeceğinin sinyalini verdi, dolar 11’i aştı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) merakla beklenen faiz kararını açıkladı. TCMB Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizini yüzde 15'e çekti. Dolar 11 TL'yi aştı. Aralık ayında da faiz indirimine devam edileceğinin sinyali verildi

Yoksullaşma umurlarında değil: Merkez Bankası faiz indirdi, Aralık’ta da indirime devam edeceğinin sinyalini verdi, dolar 11’i aştı

Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu, politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 15’e çektiğini açıkladı. Bu kararla birlikte üçüncü kez faiz indirimine gidilmiş oldu. Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 20 olmasına rağmen politika faizini düşürmeye devam etti. Dolar kuru 11,05 TL seviyesine geldi. Enflasyonla politika faizi arasındaki farktan dolayı TL’den dolarak kaçışlar artacak. Dolar kuru, önümüzdeki süreçte de yükselmeye devam edecek.

Sermayenin iç savaşında keskinleşme, halkta yoksullaşma artacak

Enflasyon raporu sunumunda çizilen çizgiden geri adım atılmadı. Küresel sermaye gruplarıyla temaslatı yoğun olan tekelci sermayenin çıkarlarının tersinde, ihracat odaklı küçük ve orta ölçekli sermayenin lehine kararlar sürdürülüyor. Kredi imkanlarının artırılarak ihracatı destekleme yoluyla cari açığı kapatma stratejisi doğrultusunda adımlar atılmaya devam ediyor. Merkez Bankası’nın faiz indirimine rağmen bankaların ticari kredilerde faiz indirimine gitmemesi, iktidarın bankaları zorlamasını getirmişti. Önce kamu bankaları aracılığıyla konut ve ticari kredilerdeki faizde indirime gidildi. Sonra da özel bankalar buna uymaya zorlandı. Yayımlanan basın duyurusunda ise “Para politikası duruşunda yapılan güncellemenin ticari krediler üzerinde olumlu etkileri görülmeye başlamıştır. Bunun yanında, bireysel kredilerle ilgili gelişmeler yakından takip edilmektedir” denildi.

Dolar kurunun artışı ve buna paralel enflasyondaki artışla emekçi kesimler açısından yoksullaşmanın artmaya devam edecek.

Yayımlanan basın duyurusunda gıda ve enerji enflasyonundan kaynaklı merkez ülkelerdeki enflasyondaki artışın devam edeceğine ilişkin öngörülerden bahsediliyor. Ancak Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu Enflasyon Raporu sunumunda bu artışın geçici olduğuna dikkat çekmişti.

Strateji değişmedi: Hedef cari ihracatı artırıp cari açığı artırmak

Fiyat istikrarının sağlanmasının ve enflasyonda kalıcı düşüşün ihracatı artırarak cari açığı düşürülmesi yoluyla yapılacağına dair iddia sürdürülüyor. Merkez Bankası’nın açıklamalarına şöyle yansıdı:

TCMB, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir. Fiyatlar genel düzeyinde sağlanacak istikrar, ülke risk primlerindeki düşüş, ters para ikamesinin ve döviz rezervlerindeki artış eğiliminin sürmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu etkileyecektir. Böylelikle, yatırım, üretim ve istihdam artışının sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde devamı için uygun zemin oluşacaktır.

Aralık’ta da indirim sürecek

Açıklamanın son kısmında ise faiz indiriminin Aralık ayında da devam edeceğinin sinyali şu ifadelerle verildi:

Kurul, arz yönlü ve para politikası etki alanı dışındaki faktörlerin fiyat artışları üzerinde oluşturduğu geçici etkilerin 2022 yılının ilk yarısı boyunca da etkisini sürdürmesini beklemektedir. Kurul, bu etkilerin ima ettiği sınırlı alanın kullanımını Aralık ayında tamamlamayı değerlendirecektir.

İlgili haber:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur