YemekSepeti yine hacklendi: 30 milyondan fazla kullanıcının verisi çalındı

Mart ayında saldırıya uğrayarak kullanıcı verilerinin çalındığı YemekSepeti yine hacklendi. 30 milyondan fazla kullanıcının açık adres, kredi kartı numaraları gibi kişisel verileri hackerların eline geçti

YemekSepeti yine hacklendi: 30 milyondan fazla kullanıcının verisi çalındı

Mart 2021’de saldırıya uğradıklarını ve kullanıcı verilerinin çalındığını açıklayan YemekSepeti, yine hacklendi. Saldırının ardından şirketin CEO’su Nevzat Aydın’a ulaşarak fidye isteyen saldırganlar, fidyeyi alamayınca olayı kamuoyu ile paylaştı.

Technopat isimli teknonoji sitesinde yer alan habere göre, kullanıcı isimleri, telefon numaraları, adresler, kayıtlı kredi kartlarının son 4 haneleri çalınan veriler arasında. Verileri çalınan üye sayısının ise 30 milyonun üzerinde olduğu belirtildi.

Verileri satışa çıkarmadan önce CEO’luk görevinden henüz ayrılmayan Nevzat Aydın ile iletişime geçtiklerini fidye pazarlığı yaptıklarını açıklayan hacker grubu, Aydın’a istedikleri ödemenin yapılmaması durumunda saldırıyı herkese duyuracaklarını belirtti.

İstedikleri fidyeyi alamayan grup, Aydın ile yaptıkları tüm yazışmaları ve saldırıyı kanıtlayan birkaç veriyi gazetecilerle paylaştı. Söz konusu veriler, birçok ciddi bilginin açığa çıktığını doğruluyor. Bu veriler arasında Nevzat Aydın’ın kişisel bilgileri de dahil olmak üzere birçok ünlü isme ait bilgileri içeriyor.

Kayıtlı kartlarınızı kapattırın

Kullanıcıların mevcut şifrelerini değiştirmek dışında birşey yapamayacağını belirten uzmanlar, eğer varsa sisteme kayıtlı kredi kartlarının internetten alışverişe kapattırmaları gerektiğini ifade ediyor.

YemekSepeti’inden açıklama

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur