Yaşam savunucularından, Kazdağları’nda bilirkişi keşfi öncesi destek çağrısı

Cengiz Holding’in rant uğruna Kazdağları’nı talan etme girişimi olan, "Halilağa Bakır Madeni Projesi''nin bilirkişi keşfi öncesi yaşam savunucuları destek çağrısı yaptı

Yaşam savunucularından, Kazdağları’nda bilirkişi keşfi öncesi destek çağrısı

Çanakkale Kazdağları’nda, Kanadalı Alamos Gold ve yerli iştiraki Doğu Biga Madencilik A.Ş.’nin yarattığı çevre tahribatının ardından, Cengiz Holding’e ait Truva Bakır İşletmesi tarafından yapılmak istenen ve Bayramiç-Çan ilçelerine bağlı 603 hektarlık alanı kapsayan Halilağa Bakır Madeni Projesi’nin bilirkişi keşfi 21 Kasım Pazar günü, saat 11.00’da yapılacak.

Keşif öncesi dayanışma çağrısı yapan yaşam savunucuları “Herkesi desteğe bekliyoruz. Cengiz Holding’in Kazdağları’nı talan etmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

Ne olmuştu?

Kazdağları’nı talan edecek olan Halilağa Bakır Madeni Projesi için 26 Temmuz 2021 tarihinde “ÇED olumlu” kararı verilmişti. Karara itiraz eden yaşam savunucuları, Kazdağları Ekoloji Platformu’nun öncülüğünde altı kurumsal davacı ve 82 yurttaş davacı ile Cengiz Holding’in yok etmek istediği Kazdağları’nı savunmak için Çanakkale Adliyesi önünde 24 Ağustos’ta bir araya gelmişti. Burada açıklama yapan yaşam savunucuları daha sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın verdiği “ÇED olumlu” kararının iptali için dava açmıştı.

Yaşam savunucularının dava açmasıyla birlikte, mahkeme bilirkişi keşfi yapılmasını istemişti.

Söz konusu projenin gerçekleşmesi durumunda bölgedeki köylerin suyu kuruyacak, henüz başlangıç aşamasında ÇED alanı içinde kalan 540 hektar orman, 43 hektar tarım alanı yok olacak. Şimdiden proje için köylülerin tarlaları “kamulaştırma tehdidi ile tebligat gönderilerek” ellerinden alınmaya çalışılıyor. Ayrıca ÇED alanı içinde ve hemen yüz metre yakınında arkeolojik sit alanları var. Proje kültürel alanları da tehdit ediyor.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur