Yaşam savunucuları Beykoz Belediyesi önünden seslendi: “Beykoz Çayırı çayır kalacak!”

Yaşam savunucuları, tarihi Beykoz Çayırı'nın ranta açılmasına karşı topladıkları imzaları Beykoz Belediyesi önünde bir basın açıklaması yaparak teslim etti

Yaşam savunucuları Beykoz Belediyesi önünden seslendi: “Beykoz Çayırı çayır kalacak!”

İstanbul’da Beykoz Çevre Dayanışması ve Beykoz Kent Dayanışması gönüllüleri tarihi Beykoz Çayırı’na yapılmak istenen Millet Bahçesi Projesi’ne karşı topladıkları imzaları Beykoz Belediyesi önünde yaptıkları basın açıklamasının ardından teslim etti. Yaşam savunucuları, “Ormanların, çayırın, yaşam alanlarımızın talan edilmesine izin vermeyeceğiz!” dedi.

Belediye önünde bir araya gelen yaşam savunucuları, “Beykoz Çayırı, çayır kalacak” yazılı bir pankart açarak sık sık  “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” sloganı attı.

yaşam savunucuları, açıklamalarında bu sabah (30 Kasım) Resmi Gazete’de yayımlanan “Orman Kanununda yapılan değişikliğe göre kamu yararı ve zaruret bulunması halinde ormanlık alanlarda yapılaşmaya izin verilecek” maddesiyle uyandıklarını ifade etti. Beykoz ormanlarının katliamının bununla sınırlı kalmayacağını belirten yaşam savunucuları, buna izin vermeyeceklerini ve ormanların özel olamayacağını, “kamulaştırılsın veya koruma altına alınsın” talebiyle mücadele etmeye devam edeceklerini vurguladı.

Meşru değil

Yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Bu sabah saray rejiminin ormanlara yeni bir saldırısı ile uyandık. Resmi Gazetede yayınlanan Orman Kanununda yapılan değişikliğe göre kamu yararı ve zaruret bulunması halinde ormanlık alanlarda yapılaşmaya izin verilecek. Maden işletmelerinden camiye, hava limanından atış poligonuna kadar bir çok yapıyı öngören bu kanun değişikliği meşru değildir.

“Kamu yararı diye bahsettikleri şirketlere yarardır, ranttır, talandır”

Kamu yararı diye bahsettikleri şirketlere yarardır, ranttır, talandır. Gün geçtikçe büyüyen iklim krizi tüm canların yaşamını tehdit ediyor. İnsanlar bu iklim krizinin pençesinde yaşamaya çalışıyor. Ve tabii ki iklim krizinden en çok etkilenen yine yoksullar oluyor. Bir çok canlı kapitalizmin yarattığı iklim krizi sebebiyle yaşamını yitiriyor. Dereler kuruyor, denizler müsilajla kaplanıyor, ormanlar yanıyor. Kapitalizm ve saray rejimi iklim krizini günden güne derinleştirirken aynı zamanda iklim kriziyle mücadele ediyormuş yalanlarıyla insanları kandırıyor.

Açıklamanın ardından Beykoz Çayırı için toplanılan dilekçeler Beykoz Belediyesi’ne teslim edildi.

Yaşam savunucuları, “Beykoz Ormanlarındaki katliama dur” demek için yarın da (1 Aralık), saat 10.30’da Ataşehir Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü ve 14.00’da Kadıköy Tarım Orman İl Müdürlüğü önünde buluşacak.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur