Validebağlıların direnişi AKP’li Üsküdar Belediyesi’nin ihalesini iptal ettirdi

AKP'li Üsküdar Belediyesi’nin “Validebağ Korusu Düzenleme ve Rehabilitasyon Projesi” "hukuka uyarlık" bulunmayarak mahkeme tarafından iptal ettirildi

Validebağlıların direnişi AKP’li Üsküdar Belediyesi’nin ihalesini iptal ettirdi

İstanbul Üsküdar Belediyesi’nin “Validebağ Korusu Düzenleme ve Rehabilitasyon Projesi”ne Koru’nun ekolojik yapısının bozulacağı gerekçesiyle karşı çıkan Validebağlıların direnişi 158’inci gününde devam ediyor. Yaşam savunucularının 1. derece sit alanı olan koruya müdahale edilmemesi için açtığı dava olumlu sonuçlandı. İstanbul 11’inci İdaresi Mahkemesi ihaleyi “hukuka uyarlılık” açısından uygun bulmayarak iptal etti.

Validebağlılar 158 gündür koru için direniyor

AKP iktidarı İstanbul’un kent içi önemli doğal alanlarından Validebağ Korusu’na da beton dökmek için yıllardır elinden geleni yapıyor. Ancak karşısında ciddi bir direniş var. Validebağ Gönüllüleri, hukuki mücadeleyle talan projelerine karşı kararlar çıkarttıkları gibi 158 günü geride bıraktıkları nöbetlerinde de pek çok fiili girişimi püskürterek Koru’nun doğal dokusunun bozulmasını engelliyor.

Mahakemenin verdiği kararı Sendika.Org’a değerlendiren davanın avukatlarından Onur Cingil ve Validebağ Savunması’ndan Durna Şahin, kararı olumlu bulduklarını ancak her ihtihtimale karşı koruda nöbetlerini sürdüreceklerini söyledi.

“Davaların takipçisi olacağız”

Avukat Onur Cingil, Koru’nun korunması için bugüne kadar verdikleri mücadeledede önemli bir aşamaya geldiklerini belirterek, ihalenin iptal edilmesinin koruya yapılmak istenen herhangi bir müdahelenin önüne geçtiğini söyledi.

Mücadeleden vazgeçmeyeceklerinin altını çizen Cingil, koru üzerindeki tüm tehditler son buluncaya kadar sürmekte olan davaların takipçisi olacaklarını ifade etti.

Koruya müdahale edemeyecekler

Durna Şahin de 158 gündür süren nöbetlerine devam edecklerini söyledi. Şahin her hafta Paztesi günleri yaptıkları forumlarda bir araya geldiklerini ve bu haftaki forumda kararı direnişçilerle birlikte değerlendireceklerini ifade etti. Şahin, son olrak ihale iptalinin kendileri için olumlu bir karar olduğunu ve Üsküdar Belediyesi’nin hiç bir şeiklde koruya müdahele edemeyeceğini söyledi.

Ne olmuştu?

İstanbul’un önemli doğal alanlarından olan ve birçok canlı türüne ev sahipliği yapan Validebağ Korusu, AKP yönetimindeki Üsküdar Belediyesi tarafından çeşitli bahanelerle ranta açılmak isteniyor. Koru’yu ilk olarak 2018 yılında “Millet Bahçesi Projesi” adı altında talan etmek istediler. Ancak Koru’nun doğal yapısının bozulmasını istemeyen yaşam savunucularının mücadelesiyle konu yargıya taşındı. Yapılan bilirkişi incelemelerinin ardından herhangi müdahale durumunda Koru’nun doğal vasfının ortadan kalkacağı tespiti yapılarak yürütmenin durdurulması kararı verilmiş ancak Bölge İdare Mahkemesi tarafından daha önce Koru için verilen yürütmeyi durdurma kararı, direnişin 100’üncü gününde kaldırdı. Yaşam savunucuları da korunun ekolojik yapılısının bozulmaması için nöbetlerine devam etme kararı almıştı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur