Validebağ’da direniş 150’nci gününde: “Biz vazgeçmeyeceğiz görüyorsun değil mi?”

Üsküdar Belediyesi’nin “Validebağ Korusu Düzenleme ve Rehabilitasyon Projesi”ne Koru’nun ekolojik yapısını bozacağı gerekçesiyle karşı çıkan Validebağlıların direnişi 150'nci gününe devam ediyor. Validebağ direnişçileri 150'nci günde de "Biz vazgeçmeyeceğiz görüyorsun değil mi?" dedi

Validebağ’da direniş 150’nci gününde: “Biz vazgeçmeyeceğiz görüyorsun değil mi?”

AKP iktidarı İstanbul’un kent içi önemli doğal alanlarından Validebağ Korusu’na da beton dökmek için elinden geleni yapıyor. Ancak karşısında ciddi bir direniş var. Validebağ Gönüllüleri, hukuki mücadeleyle talan projelerine karşı kararlar çıkarttıkları gibi 150 günü geride bıraktıkları nöbetlerinde pek çok fiili girişimi püskürterek Koru’nun doğal yapısını korumaya devam ediyor.

Validebağ Gönüllüleri, koruya Üsküdar Belediyesi’nin herhangi bir hukuk dışı müdahalesine karşı nöbetlerini sürdürüyor. Nöbette 150’nci günü karşılayan gönüllüler Barış Manço’nun “Anlıyorsun değil mi” karşısının sözlerini direnişe uyarlayarak değiştirdi. Nöbet alanında şarkıyı söyleyen yaşam savunucuları, yaşam alanlarından vazgeçmeye kararlı.

Gönüllülerin “Anlıyorsun değil mi” şarkısının sözlerini değiştirdiği yeni hali şöyle:

Hava ayaz mı ayaz, ellerim ceplerimde

Daha güneş doğmadan, korudayız nöbette

Kedi, köpek, sincapla birlikte bekliyoruz

Biz vazgeçmeyeceğiz görüyorsun değil mi?

Yüz ellinci gündeyiz, bin gün olsa bekleriz

Sende artık kabul et, ihaleyi iptal et

Ya gel bizi dinle, duyuyorsun değil mi?

Ya çık git korudan anlıyorsun değil mi?

Ne olmuştu?

İstanbul’un önemli doğal alanlarından olan ve birçok canlı türüne ev sahipliği yapan Validebağ Korusu, AKP yönetimindeki Üsküdar Belediyesi tarafından çeşitli bahanelerle ranta açılmak isteniyor. Koru’yu ilk olarak 2018 yılında “Millet Bahçesi Projesi” adı altında talan etmek istediler. Ancak Koru’nun doğal yapısının bozulmasını istemeyen yaşam savunucularının mücadelesiyle konu yargıya taşındı. Yapılan bilirkişi incelemelerinin ardından herhangi müdahale durumunda Koru’nun doğal vasfının ortadan kalkacağı tespiti yapılarak yürütmenin durdurulması kararı verildi. Ancak Üsküdar Belediyesi’nin çeşitli bahanelerle koruya müdahale etme girişimleri oldu. Buna karşın yaşam savunucuları bölgede nöbetlerini sürdürüyor.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur