Üniversiteliler 6 Kasım’da sokaktaydı: “Saray ve kuklası YÖK’e karşı demokratik üniversite!”

YÖK'ün 40. kuruluş yıldönümünde İzmir'de Alsancak ÖSYM önünde bir araya gelen üniversiteli gençlik örgütleri kayyum rektör atamalarını ve polis terörünü protesto ederek "demokratik üniversite" istedi. İstanbul'da farklı üniversitelerde YÖK'ü protesto için nöbet tutan 18 üniversiteli de gözaltına alındı

Üniversiteliler 6 Kasım’da sokaktaydı: “Saray ve kuklası YÖK’e karşı demokratik üniversite!”

Üniversiteli gençlik örgütleri 12 Eylül faşist darbesinin üniversiteleri zapt etmek için kurduğu Yükseköğretim Kurulu’nu (YÖK) 40. kuruluş yıldönümünde protesto etti.

İzmir’de Alsancak ÖSYM önünde buluşan üniversiteli gençlik örgütleri burada bir basın açıklaması yaparak YÖK’ün kurulduğu günden bugüne üniversitelerin toplum için bilimsel bilgi üreten kurumlar olmasını sağlamak yerine muktedirlerin ideolojik kuklası olarak hareket ettiğini ve bugün de üniversitelerin asıl sahibi öğrencilere karşı açık bir politik savaş yürüttüğünü söyledi.

“YÖK kuklası olduğu Saray’la bizleri tek tipleştirerek öğrenci değil müşteriler olmamızı istiyor. Pandemi nedeniyle yetersiz kaynaklar ve materyallerle online eğitime mecbur bırakan Saray her anı özelleştirmeye, sermayeye peşkeş çekmeye devam ediyor” diyen üniversiteliler kayyum rektör atamalarını ve üniversitelerdeki polis terörünü protesto etti.

“Kayyum varsa üniversite yok”

İstanbul’da da üniversitelerde “Kayyum varsa üniversite yok” diyerek nöbet tutan Gençlik Komiteleri üyesi 18 üniversiteli gözaltına alındı. Gözaltına alınan üniversiteliler kısa süre sonra serbest bırakıldı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur