Türkiye’den Suriye’nin kuzeyine gönderilen ders kitabı “peygambere hakaret” gerekçesiyle yakıldı

Türkiye’de hazırlanan ve Suriye’nin kuzeyinde TSK ve cihatçı grupların kontrolündeki kentlere gönderilen Muhammed peygamberin yaşamına dair ilkokul kitapları, görsel içermesi nedeniyle yakıldı. Afrin, Azez, Cerablus ve El-Bab kentlerinde ise protesto eylemleri yapıldı

Türkiye’den Suriye’nin kuzeyine gönderilen ders kitabı “peygambere hakaret” gerekçesiyle yakıldı

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlatılan ve Suriye’nin kuzeyinde TSK ve cihatçı grupların kontrolündeki bölgelere gönderilen Muhammed peygamberin yaşamına dair ilkokul kitapları, görsel içermesi nedeniyle yakıldı.

Suriyeli muhaliflere yakın kaynakların paylaştığı kitaptaki, Muhammed peygamberin Hatice’yle evliliği ve kızı Fatma’yla buluşması başlıklarının bulunduğu sayfalarda çeşitli görsellerin kullanıldığı görülüyor. Ancak bu başlıkların görsele atıfta bulunup bulunmadığı net değil.

Cerablus’ta kitabın tüm kopyaları yakılırken, bugün (26 Kasım) Afrin, Azez, Cerablus ve El-Bab’da protesto eylemleri yapıldı.

Kitabı hazırlayan kurum: “Bakanlığın bu hatayla hiçbir ilgisi yok”

Tepkilerin ardından kitabı yayına hazırlayan İstişraf Eğitim, Araştırma ve Danışma Merkezi özür açıklaması yaptı ve kitabın, Milli Eğitim Bakanlığı’nın bilgisi olmaksızın baskıya gönderildiğini belirterek “Bakanlığın bu hatayla hiçbir ilgisi yoktur” dedi.

Merkezin Genel Müdürü İmadeddin el-Raşid ve Merkez Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk imzasıyla yapılan, “Suriye halkından özür mektubu” başlıklı açıklamanın tam metni şöyle:

İstişraf Eğitim Araştırma ve Danışmanlık Merkezi, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından görevlendirilen Hz. Peygamber’in siyeri ile ilgili müfredat kitaplarından birinde meydana gelen istenmeyen hata nedeniyle özgür bölgelerdeki Suriye halkından içtenlikle özür diler.

Merkezde, özellikle kontrol ettikten sonra bu istenmeyen hatadan merkezdeki gözetim ekibinin sorumlu olduğu tespit edildiğinden, telif sürecinde meydana gelen yanlış anlamada bir kasıt olmadığını teyit ediyoruz.

Bakanlıktan gelen tashihler yapılmış ancak onların bilgisi dışında tasarımcı tarafından yanlış görsel ilave edilerek Bakanlığın bilgisi olmaksızın baskıya gönderilmiştir. Dolayısıyla Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu hatayla hiçbir ilgisi yoktur.

Bu aşamada, teknik ve bilimsel olarak tüm yönleriyle hazırlanan müfredatı bir kez daha teyit etmek için yeni bir denetim sürecine başladığımızı ifade ederiz.

Allah niyetleri bilendir.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur