Tüketici Örgütleri Konfederasyonu’ndan elektrik faturalarındaki dolaylı vergilere tepki: “Verginin vergisi olmaz”

Elektrik faturalarında TRT payının kaldırılmasının ardından Tüketici Örgütleri Konfederasyonu Başkanı Fuat Engin, elektrik faturalarında yer alan dolaylı vergiler ve bu vergiler üzerinden alınan KDV'ye dair açıklama yaptı. "Dünyanın hiçbir ülkesinde dolaylı vergiden KDV alınmıyor" denilen açıklamada başta kayıp kaçak bedeli olmak üzere faturada yer alan enerji fonu, TRT payı, Elektrik ve Havagazı tüketim vergisi ile tüm bu vergilerden alınan KDV alınmaması gerektiği ifade edildi

Tüketici Örgütleri Konfederasyonu’ndan elektrik faturalarındaki dolaylı vergilere tepki: “Verginin vergisi olmaz”

Elektrik faturalarında TRT payının kaldırılmasının ardından faturaya yansıyan çok sayıda vergi kalemi de tartışma konusu oldu. Tüketici Örgütleri Konfederasyonu Başkanı Fuat Engin, elektrik faturalarında yer alan dolaylı vergiler ve bu vergiler üzerinden alınan KDV’ye dair açıklama yaptı.

Elektik faturalarında TRT payının yanı sıra çok sayıda dolaylı vergi kaleminin bulunduğuna işaret edilen açıklamada, tüketicilerin üzerindeki yükün artık karşılanamaz olduğuna vurgu yapıldı. Açıklama şöyle:

Pandemi sürecinin yaşamımıza olan ekonomik etkilerine baktığımızda, tüketicilerin bu süreçten en fazla etkilenen kesim olduğunu çok net görebiliyoruz. Sanayici, Tacir, esnaf ve diğer ekonomik faaliyette bulunan aktörlere bu süreçte değişik isimler adı altında paketler açıklanarak desteklemeler sağlanmasına rağmen tüketicilere yönelik yaşamı azda olsa rahatlatacak herhangi bir destek paket açılmadığı gibi yapılan zamların, fırsatçıların uygulamaya koyduğu fiyat artışlarının yanında kamusal hizmetlerden kaynaklı dolaylı vergilerin yükü tüketicinin belini bükmeye devam etmektedir.

EPDK kararıyla, elektrik faturalarına 01.01.2011 tarihinden bu yana başta kayıp kaçak bedeli olmak üzere 9 farklı kalemde yansıtılan ve elektrik tüketiminde yüzde 81,3 oranında olan bu haksız yük tüketicinin sırtına yükletilmiştir. Dolaylı ve ek vergi uygulaması ile yansıtılan her bir yükten ayrıca KDV alınması, Evrensel Tüketici Haklarından tüketicilerin temel gereksinimlerinin karşılanması hakkı ile ekonomik çıkarlarının korunması hakkı ilkelerini de ortadan kaldıran haksız, yaşamın gerçeklerinden uzak keyfi ve haksız kazanç elde etmeye yönelik uygulamalar olmuştur.

“Dünyanın hiçbir ülkesinde dolaylı vergiden KDV alınmıyor”

EPDK kararıyla yüzde 17 oranında kayıp kaçak bedeli için düzenleme yapılmadğı ifade edilen açıklama, şöyle devam etti:

Bu haksız uygulama elektrik dağıtım şirketlerinin sebepsiz zenginleşmesine yol açmaktadır. Ayrıca, aynı faturada yer alan enerji fonu, TRT payı, Elektrik ve Havagazı tüketim vergisi ile tüm bu vergilerden alınan KDV bu haksız uygulamaların firmalara ödülü olmuştur.

Dünyanın hiçbir ülkesinde dolaylı vergiden KDV alınması uygulaması (verginin vergisi) yoktur.

Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun’da kamu otoritesinin tüketiciye yapılan haksızlıkları önleme görevi olduğunun hatırlatıldığı açıklamada TRT payının kaldırılmasının yetmeyeceği ifade edilerek “Başta kayıp kaçak bedeli olmak üzere faturada yer alan enerji fonu, TRT payı, Elektrik ve Havagazı tüketim vergisi ile tüm bu vergilerden alınan KDV alınmaması konusunda gereği yapılmalıdır. Tüketicinin gerçek beklentisi budur” denildi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur