Toplumsal Hukuk Kadın’dan İstanbul Sözleşmesi eylemlerinde hak ihlâlleri raporu: “Kadınlar ve LGBTİ+’lar geleceklerini tek adamların belirlemesine izin vermeyecek”

Ankara'da Toplumsal Hukuk Kadın'dan avukatlar, İstanbul Sözleşmesi'nin feshedilmesi sürecinde kadınların sokak eylemliliklerinde yaşanan hak ihlalleri ve kamu görevlilerine uygulanan cezasızlık politikasını raporlaştırdı. Hazırlanan rapor, Mor Mekan'da yapılan basın toplantısıyla kamuoyuyla paylaşıldı

Toplumsal Hukuk Kadın’dan İstanbul Sözleşmesi eylemlerinde hak ihlâlleri raporu: “Kadınlar ve LGBTİ+’lar geleceklerini tek adamların belirlemesine izin vermeyecek”

Ankara’da Toplumsal Hukuk Kadın’dan avukatlar, İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesi sürecinde kadınların sokak eylemliliklerinde yaşanan hak ihlalleri ve kamu görevlilerine uygulanan cezasızlık politikasını raporlaştırdı. Hazırlanan rapor, Mor Mekan’da yapılan basın toplantısıyla kamuoyuyla paylaşıldı.

Av. Irmak Bakır, raporun sunumu için yapılan basın açıklmasını okudu. Açıklamada raporda İstanbul Sözleşmesinin feshinin AKP MYK’de ele alınacağı söylenen 5 Ağustos 2020 tarihi ile fesih kararının yürürlüğe gireceği ilan edilen 1 Temmuz 2021 tarihi arasında gerçekleşen eylem, müdahale ve hak ihlalleri ile müdahalelere ilişkin suç duyurusu ve şikayet süreçleri sonucunda karşılaştığımız cezasızlık politikalarına yer verildiğine ve verilerin kendi katıldıkları eylem ve dava süreçleriyle Kadın Savunma Ağı’nın sunduğu veriler baz alınarak hazırlandığı belirtildi.

Bakır, raporun birinci bölümünde farklı illerde yapılan eylemlerde polisin biber gazı, plastik mermi de kullanarak uyguladığı şiddet, eylemlerin kamusal alan içerisinde bariyerlerle yalıtılması, atılacak sloganlara müdahale edilmesi, gökkuşağı renkleri içeren bayrak ve maskelere müdahale edilmesi gibi ihlâller bulunduğunu ifade ederek örnekler sundu.

Ankara’da polisin saldırdığı 8 eylemin 7’sinde toplamda 106 gözaltı!

Bakır, konuşmasının devamında raporun ikinci kısmına dair de bilgi sundu. Raporun ikinci kısmı Ankara’da Kızılay merkezli eylemlerde yaşanan hak ihlâllerini konu alıyor. O süreçteki 18 eylemden 8’ine polisin biber gazı da kullanarak şiddetle saldırdığını ifade eden Bakır, 8 eylemden 7’sinde kadınların gözaltın alındığını ve toplamda 106 gözaltı olduğuna dikkat çekti.

Para cezaarıyla yıldırma girişimi

Raporda ayrıca para cezasının yıldırma aracı olarak kullanıldığına dikkat çekildi. Mersin’de toplamda yüz binlerce lirayı bulan para cezalarının yanı sıra bildiri dağıtımlarında da para cezası kesildiğine dikkat çeken Bakır, eylemlere katılan kadın ve LGBTİ+ öğrencilerin burslarının kesildiğinin de altını çizdi.

“Hak ihlâllerine ve cezasılık politikasına karşı mücadelemiz devam edecek”

Bakır şiddet faillerinin cezalandırılması ve hak ihlâllerinin önlenmesine yönelik mücadelelerinin devam edeceğini şöyle ifade etti:

Yaygın, sistematik, çok yönlü devlet şiddetinin hareketi kuşatma çabasına karşı kadınlar ve LGBTİ+’lar sokaklarda ve yaşamın her alanında bu kuşatmayı kırıyor. Şiddet faillerinin cezalandırılması ve toplanma ve ifade özgürlüğünün cezalandırılmasının engellenmesine yönelik mücadelemiz devam ediyor.

Şiddetin bastırmayacağı gerçekler var: İstanbul Sözleşmesinin feshi yok hükmündedir, kadınlar ve LGBTİ+’lar geleceklerini tek adamların belirlemesine izin vermeyecek

Bakır’ın açıklamayı bitirmesinin ardından basın toplantısını takip eden gazetecilerin soruları cevaplandı. Ardından kadınlar hak ihlâlleri ve cezasızlık politikalarına karşı mücadeleye dair avukatların da katıldığı forum yaptı.

Raporun tamamına ulaşmak için tıklayınız.

Sendika.Org/Ankara

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur