THY’den cinsiyetçi uygulama: Gazeteci Ceren Kaynak’a “Soyadınız değişmiş” denilerek bileti kullandırılmadı

Gazeteci Ceren Kaynak, Türk Hava Yolları'ndan (THY) satın aldığı Ankara-Londra biletini pandemi süreciyle birlikte başlayan kapanmalar nedeniyle kullanamadı. Uçak biletini kullanabilmek için THY'ye başvuran ancak pandemi dönemi verilmiş haklardan yararlanamayacağı tarafına bildirilen Kaynak, bunun üzerine Tüketici Hakları Heyeti'ne başvurdu. Heyetin olumlu kararı sonrası bilet temini için tekrar THY'ye başvuran Kaynak'a bu kez de "Soyadınız değişmiş" denilerek engel çıkarıldı. Kaynak, "Medeni halimin değişmesiyle birlikte soyadımın da değişmiş olması nedeniyle hakkımı yine kullanamıyorum. Toplumsal cinsiyet ayrımcılığının hayatın her alanında kadın olduğumuz için karşımıza çıktığını yine deneyimlemiş oldum" diyerek tepki gösterdi

THY’den cinsiyetçi uygulama: Gazeteci Ceren Kaynak’a “Soyadınız değişmiş” denilerek bileti kullandırılmadı

Gazeteci Ceren Kaynak, 16 Haziran 2019 tarihinde Ankara-Londra seyahati için Türk Hava Yolları’ndan (THY) bilet satın aldı, ancak daha sonra açık bilete dönüştürdü. Kaynak, bir yıl kullanım hakkı olan biletini pandemi sürecine ve kapanmalara denk gelmesi nedeniyle kullanamadı.

Kapanma önlemleri hafifleyip, uluslararası uçuşlar yeninden başladıktan sonra Londra biletini kullanmak isteyen Kaynak’a THY’den ret yanıtı geldi. Bunun üzerine Kaynak, eşiyle birlikte Tüketici Hakları Heyeti’ne başvurdu. Heyetin incelemeleri sonucunda Kaynak ve eşi haklı bulundu. Heyetin olumlu kararı sonrası bilet temini için tekrar THY’ye başvuran Kaynak’a bu kez de “Soyadınız değişmiş” denilerek engel çıkarıldı.

Konuya ilişkin Sendika.Org’a konuşan Kaynak, “Önce pandemi dönemi verilmiş haklardan yararlanamayacağım tarafıma bildirildikten sonra eşimle beraber Tüketici Hakları Heyeti’ne başvurduk. Heyet kararıyla kazandığımız bileti şimdi kullanmak istediğimde ise medeni halimin değişmesiyle birlikte soyadımın da değişmiş olması nedeniyle yine kullanamıyorum. Toplumsal cinsiyet ayrımcılığının hayatın her alanında kadın olduğumuz için karşımıza çıktığını yine deneyimlemiş oldum ancak anayasal hakkımın yani evlenmemin ironik bir şekilde sorun olacağını bir gün bana söyleseler gerçekten inanmazdım. Bu ülkede soyadınızı değiştirmek istemezsiniz sorun olur. Değiştirirsiniz yine sorun olur” dedi ve hakkını sonuna kadar savunacağını kaydetti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur