Tecavüzcü profesör Hasan Bilgili’nin duruşması sonrası kadınlar eylemde

Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi'nde akademisyen olan Hasan Bilgili ve ortağı Serkan Durmaz'ın kadın veterinere tecavüz etmesinin ardından süren davanın altıncı duruşması sonrasında kadınlar Ankara Adliyesi önünde eylem yaptı. Polisin engelleme girişimine rağmen kadınlar, Adliye önünden Sıhhiye Köprüsü'ne doğru yürüyerek açıklamalarını okudu

Tecavüzcü profesör Hasan Bilgili’nin duruşması sonrası kadınlar eylemde

Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nde akademisyen olan Hasan Bilgili, sahibi olduğu Vcom Hayvan Hastanesi’nde ortağı Serkan Durmaz’la birlikte 3 Nisan 2019’da bir kadın veterinere anestezi ilacı vererek bayıltmasının ardından tecavüz ve darp etmişti. Bilgili, kadının şikayeti ve hastaneden aldığı rapor doğrultusunda tutuklanmış fakat 2 ay gibi kısa bir sürede serbest bırakılmıştı.

Bilgili ve Durmaz’ın davasının altıncı duruşması bugün (17 Kasım) Ankara Adliyesi’nde görüldü. Bilgili, duruşma salonunda bulunurken ifadesine herhangi bir ekleme yapmadı. Durmaz ise ameliyat olduğu gerekçesiyle duruşmada yoktu. Mahkeme heyeti duruşmayı 23 Mart’a erteledi.

Polis engeline rağmen eylem

Duruşma sonrasında kadınlar, polisin bütün engelleme girişimine rağmen açıklama yaptılar. Polisin Adliye önünde açıklama yaptırmayacağını söylemesi üzerine kadınlar Ankara Adliyesi önünden Sıhhiye Köprüsü’ne doğru yürüyüş yaparak açıklamalarını yaptı. “Tecavüzcü Bilgili tutuklansın”, “Erkek adalet değil, gerçek adalet” sloganlarının sık sık atıldığı eylemde kadınların yaptığı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

Tecavüzcü Hasan Bilgili, tecavüzcü Serkan Durmaz ve işbirlikçi Hüseyin Şenyurt hala tutuksuz yargılanmaktadır. İki yıldır süren bu adalet arayışında, yapılan delil karartmaları, kadın arkadaşımızın mesleki ve özel hayatına atılan iftiralar erkek egemen zihniyetin aşikar yıldırma politikalarıdır. Bizler yılmıyoruz. Yapılan haksızlıklara karşı boyun eğmiyoruz. Erkek adalet değil gerçek adalet sağlanana kadar mücadelemizden vazgeçmiyoruz.

Eril hegomanya içerisinde kaybolmayacağız, gerçekleri siyasi ve maddi güçleri ile karartmaya çalışan tecavüzcü zihniyetin kazanmasına izin vermeyeceğiz.

Tecavüzcüler ve işbirlikçileri tutuklanana ve gerçek adalet yerini bulana kadar davamızdan vazgeçmeyecek bulunduğumuz her yerde suçluları teşhir etmekten ve adaletin yerini bulması için direnmekten asla vazgeçmeyeceğiz. Hayatlarımızı savunacağız ve hayatlarını savunan kadınları Çilem’i, Nevin’i yalnız bırakmayacağız.

Bizler 2019’dan beri adalet için mücadele eden kadın arkadaşımızın ve hayatı için mücadele eden tüm kadınların yanında olmaya devam edeceğiz. Katledilen kadınlar isyanımızdır.

Hali hazırda uygulanmayan yasaların üzerine bir de İstanbul Sözleşmesinin feshedilerek en temel haklarımızın gasp edildiği ve kadının varoluşuna karşı politikalar ürete zihniyetin karşısındayız; kadınlarla, emekçilerle ve ayrımcılığa uğrayan tüm gruplarla dayanışma içinde olmaya devam edeceğimizi bildiriyor, adalet mücadelesi devam eden kadın arkadaşımızın yanında olduğumuzu bir kez daha duyuruyoruz.

İlgili haberler:

Sendika.Org/Ankara

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur