Tanzim Market işçilerinden konkordato komiserlerine kırmızı kart: “Ücret Garanti Fonu’ndan hakkımızı verin!”

"Bizi bugün yarın diyerek sürekli oyaladılar. Bir akşam 48 mağazayı kapatıp kaçtılar. Buradan herkese sesleniyoruz, biz hakkımızı istiyoruz."

Tanzim Market işçilerinden konkordato komiserlerine kırmızı kart: “Ücret Garanti Fonu’ndan hakkımızı verin!”

Tanzim Market işçileri, Ücret Garanti Fonu’ndan “kamu kaynaklarını zarara uğratmamak” adına yararlanamayacaklarını anlatan konkordato komiserlerine kırmızı kart gösterdi. 

İki aylık maaşları, fazla mesai, yol, yemek ücretlerini alamayan işçiler, Mağaza Market-Sen Tanzim Market İşçileri Koordinasyonu olarak Gaziosmanpaşa Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi. 

Mağaza Market-Sen Örgütlenme Koordinasyonu Üyesi Doğan Can Aras, konkordato komiserlerinin tutumuna karşı kırmızı kart gösteriyoruz” dedi. 

İşçinin hakkını ödemeye gelince zarar eden devlet

Aras’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

Tanzim Market işçileri çalıştı, emek verdi; hakları gasp edildi. Şimdi patronları ortada yok. Şirket konkordato ilan etti. Konkordato komiserleri bize ne dedi biliyor musunuz? Batan şirketin çalışanlarının parasını kamunun, devletin kasasından ödeyemeyiz. Neden, çünkü devlet, hakları gasp edilen işçilerin parası o fondan ödenirse zarar ediyormuş. 

Bizler buradan Mağaza Market-Sen olarak sesleniyoruz: İflasta da konkordatoda da işçilerin yanında olun.

Bir akşam 48 mağazayı kapatıp kaçtılar

Basın açıklamasında konuşan Tanzim Market işçileri haklarını istediklerini ve alana kadar da mücadele edeceklerini belirttiler. İşçilerin konuşmalarından satır başları şu şekilde:

İki aydır Tanzim Market’te çalışıyordum. Buradan patronlara sesleniyorum, kalan haklarımı istiyorum. 

Bizi bugün yarın diyerek sürekli oyaladılar. Bir akşam 48 mağazayı kapatıp kaçtılar. Buradan herkese sesleniyoruz, biz hakkımızı istiyoruz.

Bu kadar işçiyi 2-3 ay çalıştırdınız, mağdur ettiniz. Parasını vermemek içinde 2-3 ay beklettiniz. Biz buradayız, davamızın arkasındayız. Ya paramızı verirler ya da verirler.

İşçi Hareketi Koordinasyonu adına konuşan Nurseli Gözüaçık tüm yetkili makamları göreve çağırdı. Gözüaçık “Tanzim Market işçileri çalıştılar, emek verdiler ama alın terlerinin karşılığını alamadıklar. Buradan tüm bakanlıklara, tüm yetkili makamlara sesleniyoruz. Tanzim Market işçilerinin alacaklarının Ücret Garanti Fonu’ndan derhal ödenmesi gerekir” dedi.

İşçilere destek olmak için Devrimci İşçi Partisi ve Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu da açıklamaya katıldı.

Ne olmuştu?

Dost Mağazacılık A.Ş. bünyesinde 2020 yılında ilk mağazalarını açan Tanzim Market zinciri işçilerin en az 2 aylık maaşlarını gasp etmişti. İşçilerin fazla mesai, yol, yemek ücretlerini de ödemeyen zincir market üç ay boyunca işçileri “maaşlarınızı ödeyeceğim” diyerek oyalamıştı.

Mağaza Market-Sen’in gerçekleştirdiği görüşmelerin ve eylemlerin ardından kamuoyu yaratıldı. Tanzim Market patronları ise İstanbul’daki 37 şubesini hızla boşaltarak kapattı. İstanbul Kağıthane’de bulunan şirket merkezini Yalova’ya taşıdı. Ellerindeki taşınmaz malları devretti. Hemen ardından ise konkordato ilan etti. Tanzim Market’in 1 Aralık’ta Yalova’da konkordato davası görülecek.

İşverenin konkordato ilan etmesi, aciz vesikası alması ve iflası durumlarında işçilerin ödenmeyen ücret alacaklarını karşılamak amacıyla oluşturulan bir Ücret Garanti Fonu var. Fakat Tanzim Market’in konkordato sürecinde atanan konkordato komiserleri işçilerin bu fondan “kamu kaynaklarını zarara uğratmamak” adına yararlanamayacağını anlatıyor.

Haber: Mağaza Market-Sen Tanzim Market İşçileri Koordinasyonu

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur