Suriye’de TSK kontrolündeki bölgede bir ABD İHA saldırısı daha: IŞİD’liler hedef alındı iddiası          

ABD’ye ait insansız hava aracının (İHA), TSK ve cihatçı grupların kontrolündeki Cerablus’ta düzenlediği saldırıda bir IŞİD’linin öldürüldüğü öne sürüldü

Suriye’de TSK kontrolündeki bölgede bir ABD İHA saldırısı daha: IŞİD’liler hedef alındı iddiası          

Suriye’de TSK ve cihatçı grupların kontrolündeki “Fırat Kalkanı” bölgesinde yer alan Cerablus’ta dün (7 Kasım) ABD’ye ait bir İHA ile saldırı düzenlendi.

Londra merkezli, muhalif Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyona ait İHA’nın bir aracı hedef alması sonucu “IŞİD’li olduğuna inanılan” bir kişinin öldüğü, bir kişinin de yaralandığını bildirdi.

Cihatçılarla bağlantılı Beyaz Miğferliler adlı “sivil savunma” grubu da Cerablus’ta kimliği bilinmeyen bir İHA’nın saldırısı sonucu bir kişinin hayatını kaybettiğini ve cenazenin hastaneye kaldırıldığını yazdı.

Saldırıyı henüz üstlenen olmadı, ancak yerel kaynakların saldırı sonrası sosyal medyada paylaştığı fotoğraflarda, ABD İHA’larının kullandığı R9X tipi Hellfire füzesi (‘Ninja Bombası’ olarak da bilinen, harp başlığı yerine büyük bıçaklar taşıyan mühimmat) parçaları görülüyor.

Son dönemde ABD’nin, Suriye’de TSK kontrolündeki bölgelerde IŞİD ve El-Kaide mensuplarını hedef alan operasyonları artıyor.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), 22 Ekim’de TSK ve cihatçı grupların kontrolündeki Tel Abyad’a bağlı Suluk kasabası yakınlarında düzenlenen hava saldırısında Suriye el-Kaidesi liderlerinden Abdülhamid el-Matar’ın öldürüldüğünü duyurmuştu.

ABD duyurdu: Suriye el-Kaidesi lideri, TSK kontrolündeki bölgede öldürüldü

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur