Soylu’nun acı günü: Muhalefet, bütçe görüşmelerinde bazı gerçekleri hatırlattı

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda İçişleri Bakanlığı ve bağlı kuruluşların bütçe görüşmelerinde CHP’li vekiller Soylu’yu “10 bin dolar alan siyasetçi kim?” dövizleriyle karşıladı, TİP’li Sera Kadıgil Soylu’ya Peker’in ifşaatlarının ardından yazılan “Duvar” kitabını verdi. Kolombiya-Türkiye arasındaki uyuşturucu trafiğine ilişkin tartışmada ise TİP’li Ahmet Şık, Soylu’ya “Sen haysiyetini menfaatine ezdirmiş bir adamsın” dedi. Soylu ise hemen her konuda topu yargıya attı

Soylu’nun acı günü: Muhalefet, bütçe görüşmelerinde bazı gerçekleri hatırlattı

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda dün (22 Kasım) saat 11.06’da başlayan, gece yarısı 01.32’ye kadar süren İçişleri Bakanlığı ve bağlı kuruluşların bütçe görüşmelerine Bakan Süleyman Soylu ile muhalefet milletvekilleri arasındaki tartışmalar damgasını vurdu.

CHP’li vekiller “10 bin dolar alan siyasetçi kim?” dövizleriyle Soylu’yu karşılarken, TİP İstanbul Milletvekili Sera Kadıgil de Sedat Peker’in ifşaatlarının ardından kontrgerilla ilişkilerini konu olarak Ahmet Şık, Hakkı Özdal, Bahadır Özgür, Ertuğrul Mavioğlu ve Timur Soykan tarafından hazırlanan “Duvar” kitabını Soylu’ya verdi. Kolombiya-Türkiye arasındaki uyuşturucu trafiğine ilişki tartışmada ise TİP’li Ahmet Şık, Soylu’ya “Sen haysiyetini menfaatine ezdirmiş bir adamsın” dedi.

Bunlara karşılık Bakan Soylu’nun hem “10 bin dolar alan siyasetçi” hem de uyuşturucu trafiği tartışmalarında topu yargıya atan çıkışları dikkat çekti.

10 bin dolar meselesi de devletin kayıtlarında vardır ve göreceksiniz bu ülkede yargı… Ve bundan sonraki süreçte açığa çıkacaktır. Aman siz açığa düşmeyin ha, aman siz açığa düşmeyin!” diyen Soylu, uyuşturucu operasyonlarında yakalanıp bırakılanlar olmasının da yargının konusu olduğunu söyledi.

GÜL’DEN SOYLU’YA BİR YANIT DAHA: BİZ YAPALIM HUKUK ARKADAN GELSİN DEĞİL…

Şık’tan Soylu’ya: “Sen haysiyetini menfaatine ezdirmiş bir adamsın”

Kolombiya’da ele geçirilen ve “son varış yeri” Türkiye olan 4,9 tonluk kokain sevkiyatı hakkında Kolombiyalı yetkililerin yeterince bilgi vermediğini savunan Soylu’nun, Mersin Limanı’nda yakalanan ancak savcılık tarafından sahibinin tespit edilemediği belirtilen kokaine ilişkin konuşması ve Ahmet Şık ile yaşadığı tartışma Meclis tutanaklarına şöyle yansıdı:

SÜLEYMAN SOYLU: Bir yalan da şu: “Mersin’e geldi, kimse tutuklanmadı.” Mersin’de şöyle oldu: Mersin’deki 2 operasyonda da tutuklananlar var, içeride olanlar var ama oradan kime geldiğinin, niye geldiğinin, nasıl geldiğinin izlemesini yapacak… Elbette ki siz şunu istiyorsunuz, diyorsunuz ki: “Tamam tutukladıklarınızı tutukluyorsunuz, tutuklamadıklarınızın da açıklamasını yapın.” Ben hâkimin savcının, yargının işine karışmanın, hele bu tip meselelerde meseleyi açığa çıkarmanın çok doğru olduğunu düşünen, devletin de böyle bir usulü olmadığının altını çizen birisi olarak burada tekrar söylüyorum: Hiçbir şeyin altında…

AHMET ŞIK: Yok böyle bir şey!

BAŞKAN CEVDET YILMAZ: Değerli arkadaşlar, hiç kimse sizin beklediğiniz cevapları vermek zorunda değil, dinleyeceğiz.

SÜLEYMAN SOYLU: Sayın Şık, benim de “Devlet teröristtir.” diyen bir adama verebilecek herhangi bir cevabım yok. Sayın Şık, benim de “Devlet teröristtir.” diyen bir adama verebilecek en ufak bir cevabım söz konusu değil, hadi oradan. Gizli hayranlığını bize her yerde anlatan bir adamsın, boş ver.

AHMET ŞIK: Sen haysiyetini, onurunu ezdirmiş bir adamsın!

BAŞKAN CEVDET YILMAZ: Lütfen, rica ediyorum, böyle bir usulümüz yok.

SÜLEYMAN SOYLU: Bunu söyleyip de ispat etmeyen şerefsizdir, namussuzdur, haysiyetsizdir! Sen sen sen şerefsizsin, sen haysiyetsizsin, sen onursuzsun, bu iftirayı atan.

BAŞKAN CEVDET YILMAZ: Lütfen, ikili diyalog usulümüz yok. Rica ediyorum, böyle bir usulümüz yok, lütfen yerinize oturunuz. Komisyonumuzun düzenini bozmayın lütfen. Sayın Bakanım, siz genele hitaben devam edin lütfen.

AHMET ŞIK: Her türlü hesabını vereceksin!

SÜLEYMAN SOYLU: Hadi oradan, terör örgütüne de PKK’ya, HDP’ye sığınanına bu çatının altında söylenecek söz yok. Hadi oradan, hadi oradan!

BAŞKAN CEVDET YILMAZ: Oturur musunuz, böyle bir usulümüz yok, lütfen…

SÜLEYMAN SOYLU: Terörle yaptığımız mücadele acıtıyor sizi değil mi? Türkiye’nin geldiği huzur ortamı sizi perişan ediyor değil mi? Etmeye devam edecek siz merak etmeyin.

BAŞKAN CEVDET YILMAZ: Sayın Bakan, genele hitap edin lütfen, rica ediyorum.

AHMET ŞIK: Sen ömrünü hapiste tamamlayacaksın!

SÜLEYMAN SOYLU: Ne oldu CHP’li kardeşlerim, tehdit ediyor İçişleri Bakanını, “Hapishanede ömrünü tamamlayacaksın” diye, ne oldu cici demokrasinize?

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur