Sokak protestolarını provokasyon ilan eden “muhalefet” bileşenlerine tepki: “Halkın meşru direnişini karalayamazsınız!”

Millet İttifakı'nın her iki bileşeni de iktidarla hesaplaşma adına ne olacaksa seçimlerde olacağı yönündeki söylemi sürdürerek sokağa çıkan halk tepkisine sırtlarını dönüyor, yer yer de mesafe koyuyor, hatta iktidarın saldırılarına yol verecek şekilde hedef gösteriyor. Sokak protestolarının ana aktörü olan sosyalistler ise halkın meşru direnişini karalayan bu tutumu eleştirerek emek düşmanı politikalara, faşist baskılara karşı omuz omuza mücadeleye çağırıyor

Sokak protestolarını provokasyon ilan eden “muhalefet” bileşenlerine tepki: “Halkın meşru direnişini karalayamazsınız!”

TL’deki büyük değer kaybı ile ücretlerde yaşanan erime ve artan hayat pahalılığına karşı sokağa taşan halk öfkesi karşısında yalnızca iktidar sözcüleri ve destekçileri değil Millet İttifakı bileşenlerinden de karalayıcı ve hedef gösteren açıklamalar geldi.

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener partisinin TBMM grup toplantısında “Bu yolda provokasyonlar olacak, sakin olacağız. Sokağa çekmek isteyenler, milleti birbirine düşürmek isteyenler olacak; izin vermeyeceğiz ve o kaçınılmaz gün geldiğinde, onlar istese de istemese de bu kirli zihniyeti o sandığa gömeceğiz” dedi.

Akşener’in konuşmasından önce İyi Parti Genel Başkan Danışması Aytun Çıray da Twitter’dan yaptığı paylaşımlarla eylemlerde provokatörler olabileceğini öne sürüp hükümete “provokatörleri izole etme” görevini hatırlatarak, olası operasyon ve saldırılara yol veren bir tutum ortaya koymuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da partisinin Olağanüstü MYK toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada Tayyip Erdoğan’a “Seni ve şürekanı seçime zorlamak için elimden ne geliyorsa yapacağım” diye seslendi. Ancak 4 Aralık’tan itibaren Mersin’den başlayacak olan bir seçim kampanyası dışında bir şey söylemedi.

Millet İttifakı’nın her iki bileşeni de iktidarla hesaplaşma adına ne olacaksa seçimlerde olacağı yönündeki söylemi sürdürerek sokağa çıkan halk tepkisine sırtlarını dönüyor, yer yer de mesafe koyuyor, hatta iktidarın saldırılarına yol verecek şekilde hedef gösteriyor.

Sokak protestolarının ana aktörü olan sosyalistler ise halkın meşru direnişini karalayan bu tutumu eleştirerek emek düşmanı politikalara, faşist baskılara karşı omuz omuza mücadeleye çağırıyor.

Millet İttifakı bileşenlerine gösterilen tepkinin sosyal medyadaki yansımaları:

Sendika.Org

 

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur