Sivas Halkevi’nden hayat pahalılığı protestosu: “Zam, zulüm, yoksulluk; işte çürümüş iktidarınız”

Sivas Halkevi, Cumhuriyet Meydanı'nda  son süreçte üst üste gelen zamların ardından hayat pahalılığını protesto etti. Eylemde soba ve gaz lambası da kullanarak elektrik ve doğalgazın kullanılamayacak kadar pahalı olduğuna dikkat çekilirken basın açıklamasından sonra da faturalar yakıldı

Sivas Halkevi’nden hayat pahalılığı protestosu: “Zam, zulüm, yoksulluk; işte çürümüş iktidarınız”

Sivas Halkevi, Cumhuriyet Meydanı’nda  son süreçte üst üste gelen zamların ardından hayat pahalılığını protesto etti. Özellikle elektriğe ve doğalgaza gelen zamlara dikkat çeken Sivas Halkevi, eylemde soba ve gaz lambası da kullanarak elektrik ve doğalgazın kullanılamayacak kadar pahalı olduğunu ifade etti. “Zam, zulüm, yoksulluk işte çürümüş iktidarınız” sloganlarının atıldığı eylemde bir açıklama okundu. Açıklamanın ardından da faturalar yakıldı.

Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan basın açıklamasına KESK üyeleri ve Emek Partisi üye ve yöneticileri de katıldı. Açıklama şöyle

Bizler bu ülkenin işçileri, köylüleri, emeklileri, kamu emekçileri, işsizleri, güvencesizleri yani açlıkla, yoksullukla ve yoksunlukla boğuşanlarıyız. Hangi ürünün hangi markette daha ucuz olduğunu bizden iyi kimse bilemez. Semt pazarlarında alışverişin hangi saatlerde yapılacağını en iyi bizler biliriz, yaşama dair en temel ihtiyaçlarımız dahi lüks oldu.

Gün geçmiyor ki, yeni bir zam haberi ile uyanmayalım. Temel tüketim maddelerine ve hizmetlere gelen zamlar artık yaşamı çekilmez hale getirdi.

Halkın reelde hissettiği enflasyon yüzde ellilere yaklaşırken, iktidar TÜİK kanalı ile enflasyonu yüzde yirminin altında göstermek için kılıktan kılığa girmektedir. Sadece 2020 yılında icra iflas dairelerinde işlem sırası bekleyen dosya sayısı 30 milyon 384 bin olarak açıklanmaktadır.

“Ekim ayında 13 gün, yeni zamlarla uyandık”

Ekim ayı içerisinde on üç günde yeni zamlarla uyanırken Kasım ayı ise doğalgaz, LPG ve içki zamlarıyla başladı. Son iki yıllık elektrik zammıyla da Türkiye Avrupa’nın zam şampiyonu oldu.

Bizler alınteri, emeği ile hayatı var edenler olarak “insanca bir yaşam bizlerin de hakkı ve artık yeter” diyoruz.

“Asgari ücretle bir ton kömür bile alınamıyor”

Yaşadığımız bu kentte kış koşullarını hesapladığımızda yaşamın zorluklarının ne olduğunu hepimiz çok yakınen biliyoruz. Asgari ücretle yaşamını sürdüren bir aile, almış olduğu maaşla bir ton kömür dahi alamaz noktaya gelmiştir.

Ülke kaynakları bir avuç azınlığın hizmetine sunulurken bu ülkede ki tüm değerleri yaratan büyük çoğunluğa ise sefalet içerisinde bir yaşam reva görülmüştür. Bizler yani geçim sıkıntısı çekenler, birleşirsek hakkımız olanı almak için mücadele edersek, bize dayatılan bu sefalet çemberini aşabiliriz.

“Zamlar geri alınsın, doğalgaz ve elektrik kesilmesin”

Taleplerimiz çok uçta değil, sadece ve sadece insanca yaşayabileceğimiz bir ortamın yaratılması için en temel ihtiyaçlarımıza yapılan astronomik zamların durdurulmasıdır. Ödeyemediği faturalardan dolayı insanlarımızın elektrik veya doğalgazları kesilmemelidir.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur