Şişli Etfal Dayanışması, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü önünden seslendi: “11 Aralık’ta Şişli’de insan zincirinde buluşuyoruz”

Şişli Etfal Dayanışması, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü önünde bir araya geldi. Şişli Etfal Hastanesi'nin depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle boşaltıldıktan sonra İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü'nün bazı birimlerinin boşaltılan binaya taşınmasına tepki gösterilen açıklamada, Şişli Etfal Hastanesi'nin arazisinin peşkeş çekilmesine izin vermeyeceklerini söylediler. Açıklamada ayrıca 10 Aralık'ın İnsan Hakları Günü olduğu ve o haftanın İnsan Hakları Haftası olduğu söylenerek 11 Aralık'ta Şişli'de bulunan Cevahir AVM önünde düzenlenecek basın açıklamasının ardından insan zinciri yapacaklarını açıkladılar

Şişli Etfal Dayanışması, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü önünden seslendi: “11 Aralık’ta Şişli’de insan zincirinde buluşuyoruz”

Şişli Etfal Dayanışması, Çemberlitaş’ta bulunan İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü önünde bir araya gelerek “Etfal’i geri istiyoruz!” dedi. Şişli Etfal Hastanesi’nin depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle boşaltıldıktan sonra İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’nün bazı birimlerinin boşaltılan binaya taşınmasına tepki gösterilen açıklamada, Şişli Etfal Hastanesi’nin arazisinin peşkeş çekilmesine izin vermeyeceklerini söylediler. Açıklamada ayrıca 10 Aralık’ın İnsan Hakları Günü olduğu ve o haftanın İnsan Hakları Haftası olduğu söylenerek 11 Aralık’ta Şişli’de bulunan Cevahir Alışveriş Merkezi önünde düzenlenecek basın açıklamasının ardından insan zinciri yapacaklarını açıkladılar.

Şişli Etfal Dayanışması, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü önünde yaptıkları açıklamada şunları söyledi:

122 yıldır Şişli ve çevre halkına hizmet vermekte olan Şişli Etfal Hastanemiz, “binaları depreme dayanıklı olmadığı” gerekçesiyle tamamen boşaltıldı. Nitelikli, parasız, tam teşekküllü sağlık hizmeti aldığımız, kuşaktan kuşağa şifa kaynağımız olan, orada doğan torunların yaşlanıp kendi torunlarını kucağına aldıkları, hemen yanı başımızdaki hastanemiz elimizden alındı. Hastanemiz ikiye bölünerek Seyrantepe ve Sarıyer’e taşındı. Bölgemizde kalan tek kamu hastanesi olan Okmeydanı Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi, Etfal’den boşalan yükün altında eziliyor. Şişli’de kamusal sağlık sistemi tamamen çökmüş durumda. Bize iki seçenek bırakıyorlar: Ya 2-3 toplu taşıma aracı kullanarak 10-15 kilometre uzaklıktaki Seyrantepe veya Sarıyer’e gidin, ya da özel hastanelere müşteri olun diyorlar. Bunlarda hiç insaf kalmamış. Normal hastaların dahi zorlandığı aktarmalı ulaşım yollarında, yaşlı ve engellilerin uzak mesafelere nasıl gideceklerini hiç dert etmiyorlar. Umurlarında değil!

Açıklamanın devamında “Yetkililere sesleniyoruz; lütfen sıradan bir yurttaş gibi, toplu taşıma araçlarını kullanarak Seyrantepe veya Sarıyer’e gidip muayene olmayı deneyin ve insanların neler çektiklerine bizzat tanıklık edin. Belki vicdanlarınızın sesini duyarsınız. Bizler, anayasasında “sosyal hukuk devleti” diye tanımlanan bir devletin, bir cumhuriyetin yurttaşlarıyız. Bizler, kamusal, nitelikli, parasız sağlık hakkımızdan yararlanmak için yollarda rezil olmak da istemiyoruz, özel hastanelerin müşterileri olmak da…” denildi.

Açıklamada Şişli Etfal Hastanesi’nin depreme dayanıksız diye boşaltılmasına rağmen İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’nün bazı birimlerinin boşaltılan binaya taşınması hatırlatılarak “Bu nasıl iştir” diye soruldu.

Açıklamanın devamında “Binalar depreme dayanıksızsa siz neden taşınıyorsunuz o binalara! 300 kişiyi beton tabutta mı çalıştıracaksınız! Yok eğer, binalar dayanıklıysa ya da güçlendirme yeterli olacaksa neden taşıyıp boşalttınız 122 yıllık hastanemizi. Hastane hizmete devam ederken güçlendirme yapılamaz mıydı? Açıklama bekliyoruz: Etfal Hastanesi’ni tamamen tasfiye etmek, araziye çökmek, birilerine hediye etmek için halka yalan mı söylediniz? Yalan söylemedinizse nedir bu işin aslı. Kente ve doğaya yönelik suçlarınıza bir yenisini daha mı eklemeye hazırlanıyorsunuz?” soruları soruldu.

“Etfal için el ele, kol kola insan zinciri oluşturacağız”

Açıklamada 11 Aralık Cumartesi günü, Şişli Cevahir AVM önünde düzenlenecek basın açıklaması ve sonrasında yapılacak insan zinciri duyuruldu:

Uzun zamandır sürdürdüğümüz mücadelede yetkililerden Etfal’in yerinde kalacağına dair söz ve güvence talep ettik. Basın açıklamalarımıza, mecliste verilen soru ve araştırma önergelerine, 30 bin imzalı dilekçemize olumlu ya da olumsuz hala bir yanıt alamadık. Şimdi, sivil hak mücadelemizde yeni bir aşamaya geçiyoruz.

Bildiğiniz üzere, 10 Aralık, tüm dünyada İnsan Hakları Günü, o hafta da İnsan Hakları Haftası olarak kabul edilir. Bizler de İnsan Hakları Haftası kapsamında, en temel haklarımızdan olan sağlık hakkımıza sahip çıkmak için meydanlara çıkıyoruz. 11 Aralık Cumartesi günü, Şişli Cevahir AVM önünde gerçekleştireceğimiz kitlesel basın açıklamasında buluşacağız. Basın açıklamasını takiben Etfal için el ele, kol kola insan zinciri oluşturacağız.

Sendikalar, sivil toplum örgütleri ve meslek örgütlerinin desteğiyle gerçekleştireceğimiz Büyük Buluşmaya, başta Şişli halkı ve özgür basın olmak üzere herkesi bekliyoruz.
Sağlık Bakanlığı ve İl Sağlık Müdürlüğü yetkililerine de buradan çağrıda bulunuyor, kendilerini etkinliğimize davet ediyoruz. Etfal’in akıbetinin ne olacağını, yerine ne düşünüldüğünü açıklamak için bundan iyi fırsat olmaz. Gelin, halka açıklayın.

“Boğaz manzaralı, ‘kupon’ diye adlandırılan arazisinin peşkeş çekilmesine geçit vermeyeceğiz”

Olumlu yanıt alıncaya kadar taleplerimizi kararlı bir şekilde dile getirmeye devam edeceğiz. Bu ülkenin geleceğine sahip çıkan, kişisel ve toplumsal haklarına sahip çıkan, vergisinin nerelere nasıl kullanıldığını dert edinen, hesap sorma kültürüne sahip yurttaşları olarak, halkı ve kurumlarını hiçe sayan, taleplerini görmezden gelen bir anlayışı kabul etmiyoruz. Onurlu birer yurttaş olarak, halka kul muamelesi yapılmasını içimize sindiremiyoruz. İnsanın haysiyetine saygı gösterilmeyen tutumları, elimizdeki imkanı alıp bizleri özel hastanelere müşteri olmaya zorlayan sağlık politikalarını reddediyoruz.

Etfal’in 36.525 metrekarelik, Boğaz manzaralı, ‘kupon’ diye adlandırılan arazisinde sağlık turizmi, butik hastane, AVM ya da rezidans gibi projelerin yapılmasına ya da bir hastane zincirine peşkeş çekilmesine geçit vermeyeceğiz. Böylesi hevesleriniz varsa unutun!

Sağlık Bakanı başta olmak üzere yetkililerden açık, net, tatmin edici bir açıklama bekliyoruz. Tam teşekküllü bir eğitim ve araştırma hastanesi olarak Etfal’in yerinde yeniden inşa edileceğinin, 122 yıllık hastanemizin, yenilenmiş binalarında halka şifa dağıtmaya devam edeceğinin sözünü istiyoruz. Basın açıklamamızı sonlandırırken, “Sağlık çınarımızı, Etfal’i geri istiyoruz” diyor, 11 Aralık’ta saat 15’te Şişli Cevahir AVM önünden başlatacağımız insan zincirinde buluşma çağrımızı tekrarlıyoruz.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur