Sarıyerli kadınlar sahil yolundan seslendi: “Hayatımız ve haklarımız için 25 Kasım’da sokaktayız”

Sarıyerli kadınlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü'nde Taksim/Tünel'de saat 19.30'da düzenlenecek eyleme çağrı yapmak için Cumhuriyet Meydanı'nda bir araya geldi. Kadınlar Cumhuriyet Meydanı'nda açıklama yaptıktan sonra Sarıyer sahil yolundan sloganlarla Beyaz Park'a yürüdü

Sarıyerli kadınlar sahil yolundan seslendi: “Hayatımız ve haklarımız için 25 Kasım’da sokaktayız”

Sarıyerli kadınlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nde Taksim/Tünel’de saat 19.30’da düzenlenecek eyleme çağrı yapmak için Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya geldi. Kadınlar Cumhuriyet Meydanı’nda açıklama yaptıktan sonra Sarıyer sahil yolundan Beyaz Park’a yürüdü. Beyaz Park’ta eylemi sonlandıran kadınlar eylemde sık sık patriyarkaya, erkek-devlet şiddetine, tacize, tecavüze, cezasızlığa karşı alkışlarla, ıslıklarla, zılgıtlarla ses çıkarttı. Eylemde sık sık “Kadın cinayetleri politiktir” ve “Kadın cinayetleri politiktir” sloganları atıldı.

Sarıyerli kadınlar, bugün (20 Kasım) el emekleri ile hazırladıkları “Hayatımız ve haklarımız için 25 Kasım’da sokaktayız” yazılı pankart ile Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya geldi. Açıklamayı Hasret Bahçecioğlu okudu. Bahçecioğlu açıklamada “2021 Ocak ayından bu yana erkekler en az 260 kadını katletti. Erkek şiddeti her geçen gün artarken, erkek egemen iktidar koalisyonunun yeni rejimi kurmaya yönelik hamleleri ayrımcı, cinsiyetçi, homofobik bir şekilde kadınların hayatlarını ve haklarını tehdit ediyor ve erkek adalet ile faillere cesaret veriyor” dedi.

“Ekonomik şiddet kadınları daha çok ev-aile-şiddet sarmalına hapsediyor”

Açıklamada derinleşen ekonomik krizin en çok kadınları, çocukları ve LGBTİ+’ları yoksullaştırdığı söylenerek “Her gün temel ihtiyaçlarımıza yapılan yeni zamlar AKP milletvekillerinin dediği gibi hiç de ‘mini mini’ değil ve bu ekonomik şiddet kadınları daha çok ev-aile-şiddet sarmalına hapsediyor” denildi. Bahçecioğlu açıklamaya şöyle devam etti:

İstanbul Sözleşmesi’nden bir gece yarısı tek adamın kararı ile çekilinirken; kadınlar için etkin uygulanmayan 6284 sayılı kanun suistimal edilerek kayyım rektörler için sorunsuz işletiliyor.

Erkek adalet; failleri göz göre göre serbest bırakırken, diğer yandan sistematik erkek şiddetine maruz bırakılan ve hayatını savunan kadınları cezalandırıyor! Ölmemek için hayatını savunan Çilem, Nevin, Gülten, Fikriye, Hülya gibi kız kardeşlerimiz üzerinden biz kadınlara şu mesajı veriyor: “Erkek şiddetine ses çıkarmayın, itaat edin.” Bunu kabul etmiyoruz!

Açıklamanın sonunda Bahçecioğlu, sokakları ve meydanları terk etmeyeceğini söyledi:

“Öz savunma haktır” diyen, “İstanbul Sözleşmesi’ni yeniden imzalattıracak ve uygulatacağız” diyen biz kadınlar sokakları, meydanları doldurmaya ve kadın kurtuluş mücadelesini örgütlü mücadele ile güçlendirmeye devam ediyoruz. Bizler her yıl olduğu gibi bu 25 Kasım’ da da geçmişten bugüne direnen tüm kadınlardan, örgütlü mücadelemizden aldığımız güç, cüret ve isyan ile sokaklarda, alanlarda olacağız!

Cumhuriyet Meydanı’ndan sahil yolu boyunca Beyaz Park’a yürüyen kadınlar sık sık şiddete, tacize, tecavüze ses çıkartarak sloganlar attı.

Kadınlar Beyaz Park’a varınca eylemi sonlandırdı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur