Peker: “Silahlanın” çağrıma takipsizlik veren Savcı Alim Yaşar, 29 Aralık’ta yargılanacağım davanın iddianamesini hazırladı

Savcı Alim Yaşar’ın kendisi hakkında iddianame hazırladığını belirten Sedat Peker, muhalefeti bastırmak için AKP ve SADAT’la birlikte hareket ettikleri süreçte yaptığı “Silahlanın” çağrısına aynı savcının takipsizlik kararı verdiğini yazdı

Peker: “Silahlanın” çağrıma takipsizlik veren Savcı Alim Yaşar, 29 Aralık’ta yargılanacağım davanın iddianamesini hazırladı

Kontrgerilla ilişkilerinden tasfiye edildikten sonra ifşaatlara başlayan Sedat Peker, 29 Aralık’ta yargılanacağı davaya ilişkin açıklamalarda bulundu. Davanın iddianamesinin Savcı Alim Yaşar tarafından hazırlandığını belirten Peker, aynı savcının iki yıl önce kendisi hakkında başlatılan soruşturmada takipsizlik kararı vermiş olduğunu yazdı.

Peker, İstanbul Ataşehir’de 3 Şubat 2019 tarihinde bir işyerinin açılışında yaptığı konuşmada destekçilerine 31 Mart seçimleri için “silahlanmaları” ve “hazırlıklı olmaları” çağrısında bulunmuştu. Kamuoyunda oluşan tepki sonrası Peker hakkında “halkı kanunlara uymamaya tahrik” ve “halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme” suçlarından soruşturma başlatılmıştı.

“Toplumda oluşan algıyı başka bir noktaya yönlendirdik”

İYİ Parti Genel Başkanı Sayın Meral Akşener’in suç duyurusu üzerine Ataşehir’de bir mekânın açılışında yaptığım ‘SİLAHLANIN’ çağrımla ilgili takipsizlik kararını veren Terör ve Örgütlü Suçlar Savcısı da Alim Yaşar’dır. Aralık ayının 29’unda yargılanacağım, bence komedi olan davayı açan da yine aynı savcı Alim Yaşar’dır” diyen Peker, bu süreçte AKP ve SADAT’la birlikte hareket ettiklerini ve “korku iklimi yaratmak için” bu çağrıyı yaptığını belirtti ve yaşananları şöyle özetledi:

Sayın Meral Akşener 15-20 bin kişinin katıldığı açılıştaki konuşmamla ilgili suç duyurusunda bulununca o tarihlerde beraber hareket ettiğimiz siyasi partinin yetkilileri ve de SADAT’la irtibatımızı sağlayan kişilerle ne yapacağımız yönünde sohbet ettik. Bana telefonda “Sayın Meral Akşener’le hiç karşılaştınız mı?” diye sordular. Ben de kendilerine iki karşılaşmamız olduğunu söyledim. O karşılaşmalarınız zamanında sizin de isminiz geçen, gündeme çıkmış bir olay var mı diye sorduklarında önce telefonu kapatıp, sonra tekrar arayarak bir tanesinin barmen cinayetinin olduğu tarihlere denk geldiğini söylediğimde bazı tweetler hazırlayarak konuyu bu şekilde muallak bırakıp insanların kafasını karıştıralım dediler. İkinci karşılaşmamız da İzmit’teki bir sünnet düğünüydü. O görüşmeyle ilgili de aynı muallaklığı kullanalım dediler. O tarihlerde kullandığım telefonun HTS kayıtları çıkarılırsa, ayrıca da Whatsapp yazışmaları çıkarılırsa o tweetlerin benim telefonuma hazırlanmış olarak yollandığı daha sonrasında benim hesaplarımdan paylaştığım görülecektir (hiçbir şey saklı kalmaz diye atalarımız boşuna söylememiş). Korku iklimi yaratmak için söylemiş olduğum “SİLAHLANIN” çağrımdan sonra toplumda oluşan algı Sayın Akşener’le ilgili doğru olmayan paylaşımlarım neticesinde başka bir noktaya yönlenmiş oldu (o günlerde sosyal medya hesaplarımda paylaştığım videolarımı hazırlayan kişilerin Ak Parti’nin videolarını da hazırlayan aynı kişiler olduğunu belirtmemin gelecek günler adına faydalı olacağına inanıyorum).

Devletin isteği: “Bir süre Kılıçdaroğlu’na sert çıkışlar yapma”

Savcı Alim Yaşar tarafından ifadeye davet edildiğini belirten Peker, sözlerini şöyle sürdürdü:

Davet saati çok erkendi. Erken uyanamadığımı koruma polisime söylediğim için davet ilerleyen saatlere alındı (ya, ben işte böyle özel bir adamdım). Savcı Bey, avukatım Sayın Ersan Barkın da varken ifademi aldı. Kahveler ikram etti. Keyifle geçen ifade faslından sonra Savcı Bey “Şimdi ifade bitti, size devletimizin bir isteğini iletiyorum. Bu Başsavcımızın da bilgisindedir, kendisinin de isteğidir” dedi. “SİLAHLANIN” çağrısı yaptığım açılış konuşmamdaki Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na söylediğim sert sözlerden dolayı rahatsız olmadıklarını, sözlerimin doğru olduğunu, ancak ülkedeki tansiyonun çok yükseldiği için bir süre Kılıçdaroğlu’na sert çıkışlar yapmamamı, sonrasında istediğim gibi devam edebileceğimi söyledi. Bana “O suç örgütü lideri, onun sözüne mi inanacağız?” diyorlar ya, yanımda Avukat Ersan Barkın da vardı. Onu tanıyan herkes bilir, dünyanın en namuslu, en dürüst adamı. Şehit Necip Hablemitoğlu’nun yetiştirmesi.

Adalet Yürüyüşü’ne yönelik provokasyon

4 Temmuz 2017’de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Adalet Yürüyüşü Gebze’ye ulaştığında yaşanan provokasyon girişimini de hatırlatan Peker, “Savcı Bey internete girseydi Sayın Kemal Kılıçdaroğlu Barış Yürüyüşü yaparken Gebze civarına geldiğinde, açılıştaki mitingdeki kürsüde hemen yanımda bulunan Özgür Altay isimli şahıs tarafından sözlü saldırıya uğradığına dair gazete haberlerini, videoları rahatlıkla görebilirdi (doğruların bir gün ortaya çıkmak gibi bir huyu vardır). Bütün her şey bu kadar açık bir şekilde ortadayken silahlanma çağrıma takipsizlik vereceksiniz, şimdi ise çocukların bile inanmayacağı sebeplerle hem müebbet hem de 300 sene istediğiniz bir dava açacaksınız. Ben aynı adamım, neden şimdi böyle oldu? Tabii ya, videoları çektikten sonra; hırsızlıkları, uğursuzlukları, uyuşturucu sevkiyatlarını, kara para aklamaları, sadat eliyle el nusra’ya yollanılan silahları anlattıktan sonra hiçbir delil olmadan bu davayı açacaksınız.” dedi.

Savı Yaşar’ın “sicili”

TİP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, Peker’in söz konusu tweetini alıntılayarak yaptığı paylaşımlarda Savcı Alim Yaşar’ın “siciline” dikkat çekti:

Alim Yaşar, “silahlanma çağrısı” yapmasıyla ilgili Sedat Peker hakkındaki dosyayı kapatan savcıydı. Aynı Alim Yaşar, ifşa/itiraflarından sonra Peker’e dava açan savcı. İktidarın emirleri üzerine Savcı Alim Yaşar, Peker’le birlikte Meral Akşener’e yönelik kumpas da organize etmiş.

31 Ağustos 2018’de internet sitesinde dolar kuru 6.55 iken 3.72 seviyesinden dolar, kur 7.62 iken 4.32’den euro satan Halk Bankası yöneticileri hakkında “Bankayı zarara uğratmak” suçundan yürütülen soruşturmada “takipsizlik” kararı veren savcı da Alim Yaşar’dı.

Üsküdar Belediyesi’nin Validebağ Korusu’nun bitişiğindeki alana mahkeme kararlarını tanımayarak cami inşaatına başlamasına karşı çıkanlar hakkında dava açan savcı da Alim Yaşar.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur