Özhaseki’den asgari ücret itirafı: “Asgari ücret vatandaşın işlere yönelmesini sağlamıyor, ciddi bir artış olacak”

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, katıldığı bir televizyon programında insanların asgari ücretle çalışacakları işlere yönelmediğini ifade ederek "Demek ki asgari ücret vatandaşın o işlere yönelmesini sağlamıyor. O zaman biraz artış gerekiyor" dedi

Özhaseki’den asgari ücret itirafı: “Asgari ücret vatandaşın işlere yönelmesini sağlamıyor, ciddi bir artış olacak”

Asgari ücret görüşmeleri yaklaşırken iktidar cephesinden asgari ücrette ortalama artışın üzerinde artış olabileceğine dair ifadeler medyada yer almaya başladı. Millet İttifakı cephesi ise bu açıklamaları olası bir erken seçimin “yatırımı” olarak yorumluyor.

Dolar kurundaki artış ve peş peşe gelen zamlarla alım gücü iyice düşen asgari ücrete yapılacak zammın ardından elektrik zammı başta olmak üzere pek çok zam da gelecek.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, dün (31 Ekim) TV 100’de yayınlanan Pazar Siyaseti programında Pınar Işık Ardor’un gündeme ilişkin sorularına yanıt verdi. Özhaseki, Kayseri Organize Sanayi Başkanı’nın açıklamaları üzerinden asgari ücretin, insanların asgari ücretle çalışacakları işlere yönelmediğini ifade ederek “Demek ki asgari ücret vatandaşın o işlere yönelmesini sağlamıyor. O zaman biraz artış gerekiyor” dedi. Özhaseki, asgari ücrette ciddi bir artış olacağını söyledi. Özhaseki’nin ifadeleri şöyle:

Basit bir örnek: Kayseri Organize Sanayi Başkanı’nın geçenlerde bir ifadesi vardı. “Eğer asgari ücretten işe başlayacak birisi varsa ileride de maaşları artacaktır. 5 bin kişiye 10 bin kişiye iş var. Kapı açık. Sadece eli tornavida tutsun yeter” diyor. Demek ki asgari ücret vatandaşın o işlere yönelmesini sağlamıyor. O zaman biraz artış gerekiyor. Şimdi ben ciddi bir artış olacağını zannediyorum. Bunun yanı sıra insanların beklentisi olan her ne varsa, EYT de dahil olmak üzere, o anki ekonomi şartlarını göz önünde bulundurarak bu konuda da birtakım çalışmalar yapılıp ilgili kurullara sonra da sayın cumhurbaşkanına arz edilir.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur