Mino’nun şarkısı yayımlandı: “Bu benim bedenim, hayır diyebilirim!”

Çocukların iyi ve güvenli bir yaşam sürmelerini desteklemek için hazırlanan Mino'nun şarkısı yayımlandı. 5-8 yaş grubundaki çocuklara güçlendirici mesajlar veren şarkı, kolaylaştırıcı önerilerde bulunuyor

Dünya Çocuk Hakları Günü olan 20 Kasım’da, Mimoza Çocuk Çalışmaları Ekibi tarafından hazırlanan “Mino’nun şarkısı” yayımlandı. Mino’nun Şarkısı çocukların bedensel söz hakları özelinde koruyucu – önleyici çalışmaların gelişmesine ve konunun kapsayıcı ve çözüm odaklı gündemleşmesine katkıda bulunmak için yola çıktı.

Mino’nun Şarkısı çocuklar için daha iyi bir dünyayı mümkün kılma sorumluluğuyla bir araya gelen, çocuğun insan hakları, cinsellik eğitimi ve iletişim alanlarında çalışan kişilerden oluşan Mimoza* Çocuk Çalışmaları Ekibi tarafından hazırlandı.

Mino’nun 4 Kuralı Nedir?

Mino’nun 4 Kuralı, çocukların iyi ve güvenli bir yaşam sürmelerini desteklemek için hazırlanan bir içerik. Bu içerik 5-8 yaş grubundaki çocuklara güçlendirici mesajlar veriyor, yetişkinlere kolaylaştırıcı önerilerde bulunuyor.

Çocukların bedensel söz haklarını öğrenmelerini, bedensel ve kişisel sınırlarını tanımlayıp ifade edebilmelerini, ihtiyaç duyduklarında destek isteyebilmelerini kolaylaştırmak mümkün. Çocuklarla bu konuları nasıl konuşalım? Kendimizi ve çocukları bu konularla ilgili nasıl güçlendirelim? İşte 4 Kural tüm bunlardan bahsediyor.

Mimoza Çocuk Çalışmaları Ekibi’nin çocukların fark edip benimsemesini, yetişkinlerin ise desteklemesini ve çocuklara anlatmasını arzu ettiği 4 temel kural şöyle:

1. Bedenimin her yeri özel
2. Duygularım ve sözlerim önemli
3. İstemezsem hayır derim
4. Saklamam, anlatırım

Mimoza Çocuk Çalışmaları Ekibi

Mimoza Çocuk Çalışmaları Ekibi, Ekim 2020’den bu yana “çocukların bedensel söz hakları” odağında içerik çalışmaları yapıyor. Bu çalışmalar sonucunda; 5-8 yaş grubundaki çocuklara, bakımverenlere, eğitimciler ve psikolojik danışmanlara yönelik olarak “Mino’nun Şarkısı” ve şarkı çerçevesinde 4 Kural metni hazırlandı.

Hak temelli bir yaklaşımı benimseyen ve sınır ihlali, istismar ve şiddet biçimlerine karşı koruyucu – önleyici bir çalışma olan “Mino’nun Şarkısı” bağımsız uzmanlar tarafından ve telifsiz (copy-left) şekilde üretildi. Mimoza Çocuk Çalışmaları Ekibi’nin oluşumuna destek veren ve ev sahipliği yapan kurumlar olmakla beraber herhangi bir tüzel kişiliği olmayan, bağımsız uzmanlardan oluşmaktadır.

* Mimoza; ikinci dünya savaşından sonra yeniden inşaa sürecindeki kadınların yaklaşımlarını tanımlarken atıfta bulundukları, hassasiyet, neşe, coşku, umut, direnç ve dayanışmayı temsil etmek için seçtikleri çiçek…

Mino’nun Şarkısı’na nerelerden erişebilirsiniz;

1. Instagram hesabı:
https://www.instagram.com/minonunsarkisi/
2. Youtube linki:

3. Video için indirilebilir link:
https://we.tl/t-cHBtDmndUE
4. 4 Kural metni:
Bakımverenler için: https://www.minonunsarkisi.org/ebeveynler-icin-4-kural
Çocuklar için: https://www.minonunsarkisi.org/cocuklar

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur