Mersin Valiliği Erdoğan’ın dolduramadığı alana “Miting alanı değil” dedi, CHP’nin mitingi başka alana kaydırıldı

Mersin Valiliği, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 4 Aralık'ta Mersin'de yapacağı mitinge izin vermedi. Valilik yayımladığı basın açıklamasında 17 Eylül'de Tayyip Erdoğan'ın miting yaptığı ancak dolduramadığı Cumhuriyet Meydanı'nın miting alanı olarak belirlenmediğini ifade etti. Mitingin “Eski Tevfik Sırrı Gür Stadyumu Yanı Miting Alanında" yapılacağı duyuruldu

Mersin Valiliği Erdoğan’ın dolduramadığı alana “Miting alanı değil” dedi, CHP’nin mitingi başka alana kaydırıldı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılacağı ve 4 Aralık’ta yapılması planlanan CHP’nin Mersin mitingine Mersin Valiliğinden ret geldi. CHP Mersin İl Başkanlığı, miting için Akdeniz ilçesindeki Cumhuriyet Meydanı’nı talep eden bir dilekçeyle Mersin Valiliğine başvurdu. Ancak Valilik, başvuruyu reddetti.

Ret kararının ardından CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay ve CHP’liler, durumu protesto etmek üzere Cumhuriyet Meydanı’ndan basın açıklaması yaptı.

Erdoğan’ın miting yaptığı alana “Miting alanı değil” dendi

Tepkiler üzerine Valilik’ten de bir açıklama geldi. Açıklamada mitingin yasaklanmadığı ancak başvurulan alanın miting alanı olmadığı şöyle ifade edildi:

İlimizde toplantı ve gösteri yürüyüşü güzergahları Mersin CHP İl Başkanlığı’nın da görüşü alınarak belirlenmiş ve mutat vasıtalarla ilan edilmiştir. Bu nedenle “Kent Merkezi Akdeniz İlçesi Cumhuriyet Meydanı” miting alanı olarak belirlenmediğinden, bu alanda siyasi parti mitingi gerçekleştirmek hukuken mümkün değildir.

CHP İl Başkanlığınca Valiliğimize verilen 25.11.2021 tarihli dilekçe ile “Eski Tevfik Sırrı Gür Stadyumu Yanı Miting Alanı”nda yapılmak istenilen mitingin uygun görüldüğü Valiliğimizce yazılı olarak CHP İl Başkanlığına bildirildiği halde İl Başkanlığınca yapılan basın açıklamasındaki ifadelerin gerçekle bağdaşmayarak çarpıtılması talihsizliktir.

Valilik açıklamasında Cumhuriyet Meydanı’nın miting alanı olarak belirlenmediği ifade edilse de aynı yerde Tayyip Erdoğan, 17 Eylül 2021’de toplu açılış töreni adı altında miting yapmıştı. Yapılan miting, katılımın düşük olmasından dolayı Silifke Belediyesi’nin çalışanlarının zorla mitinge getirilmesiyle gündeme gelmişti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur