Merkez Bankası sorumluluk kabul etmiyor: “Dalgalı kur rejimi altında kur seviyesine ilişkin bir taahhüdümüz yoktur”

Merkez Bankası, dolar kurundaki artışlara ilişkin açıklama yayımladı. Yapılan açıklamada Merkez Bankasının dalgalı kur rejimi altında kur seviyesine ilişkin bir taahhüdü olmadığı ifade edilerek mevcut durumdaki sorumluluk üstlenilmedi

Merkez Bankası sorumluluk kabul etmiyor: “Dalgalı kur rejimi altında kur seviyesine ilişkin bir taahhüdümüz yoktur”

Dolar kurundaki durdurulamayan artışında ardından muhalefet partileri olağanüstü toplanırken Tayyip Erdoğan da Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile görüştü. Erdoğan’ın Kavcıoğlu ile görüşmesinin ardından Merkez Bankası, dolar kurundaki artışlara ilişkin açıklama yayımladı.

Yapılan açıklamada Merkez Bankasının dalgalı kur rejimi altında kur seviyesine ilişkin bir taahhüdü olmadığı ifade edilerek mevcut durumdaki sorumluluk üstlenilmedi. Açıklamanın devamında döviz kurundaki yükseliş “iktisadi temellerden tamamen uzak, sağlıksız fiyat oluşumları” olarak yorumlanarak bir dış müdahaleye ya da komploya işaret edildi. Açıklama şöyle:

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının uygulanmakta olan dalgalı kur rejimi altında kur seviyesine ilişkin bir taahhüdü yoktur. Döviz kurları, serbest piyasa dinamiklerince arz ve talep koşullarınca belirlenmektedir. Merkez Bankası belli koşullar altında kalıcı yön amacı taşımadan sadece aşırı oynaklığa müdahale edebilmektedir. Döviz piyasalarında gerçekçi olmayan ve iktisadi temellerden tamamen uzak, sağlıksız fiyat oluşumları gözlemlenmektedir.

Şirketlerimiz ve vatandaşlarımızın aşırı oynak piyasa koşullarında iktisadi temellerden tamamen uzak değerlerden işlem yaparak olası kayıplara karşı uyarılması lüzumu üzerine bu açıklamaya gerek duyulmuştur.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur