Malatya’da iki katlı bina çöktü: 13 kişi enkazdan yaralı olarak çıkartıldı

AFAD, Malatya'da çöken bina enkazından şu ana kadar 13 yurttaşın yaralı çıkarıldığını duyurdu

Malatya’da iki katlı bina çöktü: 13 kişi enkazdan yaralı olarak çıkartıldı

Fotoğraf: DHA

Malatya’da bir binada meydana gelen göçüğün ardından arama kurtarma çalışması başlatıldı. Merkez Yeşilyurt ilçesindeki Sıtmapınarı Mahallesi İnönü Caddesi’nde bulunan ve altında iş yerleri bulunan tek katlı binada henüz bilinmeyen nedenle göçük meydana geldi. Binada başlatılan arama kurtarma çalışmaları sırasında 13 kişi, enkazdan yaralı kurtarıldı. Yaralılar, ambulanslarla hastanelere sevk edildi.

Yıkılan binanın caddeye bakan yönünün yanı sıra arama-kurtarma çalışmalarına arka cepheden de başlandı. Çalışmalar sırasında sık sık yapılan anonslarla da yurttaşlardan sessiz olmaları istendi.

Öte yandan bölgedeki görgü tanıkları, söz konusu binadaki bir iş yerinde gün boyunca tadilat yapıldığını belirterek, bir kolonun da kesildiğini iddia etti.

Bu arada, olay yerinin çevresindeki bir işyerinin güvenlik kamerasına göçme anı yansıdı. Görüntülerde, kaldırımda yurttaşlar yürürken, bölgenin toz bulutuna kaplandığı, seyir halindeki araçların da kaldırımlara çarparak durabildiği görüldü.

AFAD, bölgeye Adıyaman, Elazığ, Diyarbakır, Kahramanmaraş, Bingöl, Tunceli, Erzurum, Sivas ve Adana’dan arama ve kurtarma ekiplerinin sevk edildiğini duyurdu. AFAD’a ait arama köpekleri ve AFAD mobil koordinasyon merkezi bölgeye ulaştı.

Malatya Valisi Aydın Baruş, AA muhabirine, göçük öncesinde binada 20 kişinin olduğunu tahmin ettiklerini, bölgede arama kurtarma çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan da enkaz altından kurtarılan yurttaşların hastanelere sevkinin yapıldığını kaydetti.

Göçüğün hemen ardından ekiplerin olay yerine geldiğini ifade eden Gürkan, “İtfaiye, AFAD olmak üzere bütün ekiplerimiz seferber oldu. Ümidimiz yurttaşların sağ salim enkaz altında çıkarılmasıdır. Yurttaşlarımız müsterih olsunlar, devletimiz tüm imkanlarıyla buradadır. Ümidimiz can kaybının olmamasıdır” dedi.

İl Sağlık Müdürü Recep Bentli de İnönü Caddesi’ndeki çöken binanın enkazından şu ana kadar 13 yaralının çıkarıldığını belirtti.

Yaralılardan 2’sinin Turgut Özal Tıp Merkezi, 11’inin ise Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldığı bilgisini veren Bentli, “13 yaralıdan 11’inin durumu iyi, 2’sinin orta” diye konuştu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Malatya’da binanın çökmesi nedeniyle yaralanan 13 kişinin tedavisinin hastanede devam ettiğini söyledi. Bakan Koca, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Malatya merkezde bir binanın çökmesi sebebiyle 13 kişi yaralandı. Yaralıların tedavisi hastanelerimizde devam ediyor. Olay yerinde 28 ambulans ve 2 UMKE ekibi görevlendirilmiştir. Geçmiş olsun Malatya. Yanınızdayız” ifadelerini kullandı.

Malatya Valisi Baruş çöken binayla ilgili konuştu. Vali Baruş, “Şu ana kadar 13 kişi sağ olarak kurtarıldı enkazdan. 13 kişiden hastanede yatan 3 kişi taburcu oldu. 2 vatandaşımızın akciğerlerinde kanama olduğu için yoğun bakımda takip ediliyor, hayati tehlikeleri yok. Diğer vatandaşlarımız da hafif yaralı” dedi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Malatya’da çöken binada, arama-kurtarma çalışmalarının devam ettiğini ve devletin tüm imkanlarıyla bölgede olduğunu bildirdi. Altun, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Malatya’da bir binada meydana gelen göçük nedeniyle oluşan enkaz sonrası arama-kurtarma çalışmalarının devam ettiğini belirterek, “Devletimiz tüm imkanlarıyla ve kurumlarıyla bölgededir. Göçükten etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun. Duamız, kalbimiz Malatyalı kardeşlerimizle” ifadelerini kullandı.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Malatya’da bir binanın çökmesi sonucu vatandaşlarımızın yaralandığını üzülerek öğrendik. Devletimiz tüm kurumlarıyla arama-kurtarma çalışmalarını sürdürüyor. Göçükten etkilenen tüm Malatyalı kardeşlerimize geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Geçmiş olsun Malatya” ifadelerini kullandı.

AFAD, Malatya’da çöken bina enkazından şu ana kadar 13 yurttaşın yaralı çıkarıldığını duyurdu. Açıklamada, “Malatya’da çöken bina enkazından şu ana kadar 13 vatandaşımız yaralı olarak çıkarılarak hastaneye sevk edilmiştir. Arama kurtarma ekipleri ile birlikte arama köpekleri ve AFAD mobil koordinasyon merkezi bölgeye ulaşmıştır. Gelişmeleri takip ediyoruz” denildi.

Malatya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Vahap Güner, CNN Türk canlı yayınında yaptığı açıklamada, “Şu anda bina altında 5-6 kişinin kalmış olabileceği ifade ediliyor. Kahvede kaç kişi olduğu bilinmiyor. Yoğun bir kalabalık, yayaların yoğun olduğu bir zaman. Enkaz altında kalanların olduğu ifade ediliyor. Elazığ Sivrice’de meydana gelen depremde hasar aldığı iddia ediliyor.” dedi.

Erdoğan, Malatya Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı’nı telefonla aradı. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmede, Malatya’da bir binada meydana gelen göçük olayı ve enkazda devam eden arama kurtarma çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Saat 21.20’de Malatya Valiliği, yıkılan 2 katlı binanın enkazından çıkarılarak hastaneye kaldırılan 13 kişiden 7’sinin taburcu edildiğini duyurdu.

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, yıkılan iki katlı binanın bulunduğu bölgeye geldi. Malatya Valisi Aydın Baruş ile Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’dan bilgi alan Bakan Yardımcısı Çataklı, bölgede incelemelerde bulundu.

Saat 23.30’da Malatya Cumhuriyet Başsavcılığı, çöken 2 katlı binayla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında 4 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

Gece 1.30’da İçişleri Bakanı Süleyman Soylu sosyal medya hesabından “AFAD Başkanlığımızdan aldığımız son bilgiye göre; Malatya’da çöken binadaki arama kurtarma çalışmaları, sona erdi. Allah’a şükür, can kaybımız yok. Yaralanan hemşehrilerimize acil şifalar diliyorum. Rabbim, ülkemizi ve Milletimizi her türlü afetten uzak eylesin” dedi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur