Mahkeme iptal etti, Saray devreye girdi: Sarıgazi’deki askeri ve tescil harici alanın imar planı askıya çıktı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, mahkemenin iptal kararına rağmen Sarıgazi'de bulunan askeri ve tescil harici alanın imar planını askıya çıkardı

Mahkeme iptal etti, Saray devreye girdi: Sarıgazi’deki askeri ve tescil harici alanın imar planı askıya çıktı

İstanbul Sancaktepe’ye bağlı Sarıgazi’de bulunan askeri ve tescil harici alan, ticaret ve konut alanına dönüştürülmek isteniyor.

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ile Milli Savunma Bakanlığı arasında imzalanan protokol kapsamında TOKİ tarafından onaylanan imar planları mahkeme kararı ile iptal edilmesinin ardından, TOKİ söz konusu imar planını Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ve 3194 sayılı İmar Kanunu’nun 9. maddesi uyarınca onaylandığını duyurdu.

“Çevre Bakanlığı yasaları tanımıyor”

Söz konusu alanın yaklaşık 112 dönüm olduğunu kaydeden İnşaat Mühendisi İbrahim Doğan, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı kararnamesine dayanarak mahkemenin iptal kararına rağmen, alanın 1/5000 Nazım İmar Planını ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planını düzenleyerek askıya çıkardı” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın mevcut yasalara ve mahkeme kararlarına uymadığına dikkat çeken Doğan şunları kaydetti:

Tekrardan söylüyorum; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul’un yaşam alanlarını kuşatarak hızla yok ediyor.  Yapılan bu planlar, imar mevzuatına ve bilimsellik ilkelerine aykırı olup, kamu yararı taşımıyor. Çevre Bakanlığı, İstanbul’un planlarından elini çekmelidir. Kentin yurttaşları yaşam alanlarını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan korumaya çalışıyor. Bu durum yalnızca bizim ülkemizde ve AKP iktidarında yaşanıyor. Rant ve çıkar uğruna yaşam alanlarını yağmalayan bu siyasi iktidarın anlayışına örgütlü ve toplumsal temelden karşı çıkalım. Yarın geç olabilir, hemen şimdi  yaşam alanlarına sahip çıkalım.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur