Liseliler tutuklanan Berfin Polat için Kadıköy’de eylemdeydi: “Liselerimizi özgürleştirecek, zindanları yıkacak, Berfin’i alacağız”

Sosyal medya paylaşımları gerekçesiyle tutuklanan LÖB üyesi Berfin Polat için Kadıköy'de açıklama yapan lise örgütleri, Berfin Polat'ın tüm saldırıya karşı devrimci mücadeleyi sokakta büyüttüğü için tutuklandığını kaydetti. DÖB, LÖB, Dev-Lis ve Özgür Lise, Berfin Polat'ın mücadelesini sokakta sürdüreceklerinin altını çizdi

Liseliler tutuklanan Berfin Polat için Kadıköy’de eylemdeydi: “Liselerimizi özgürleştirecek, zindanları yıkacak, Berfin’i alacağız”

Lise örgütleri, Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu’nun (SGDF) sosyal medya paylaşımını retweet ettiği gerekçesiyle tutuklanan, hapishanede tecrit koşullarında tutulan Liseli Öğrenci Birliği (LÖB) üyesi Berfin Polat için Kadıköy’deki Süreyya Operası önünde basın açıklaması yaptı.

“Liselerimizi özgürleştirecek, zindanları yıkacak, Berfin’i alacağız” yazılı pankartın açıldığı eylemde “Berfin’e, Berke’ye, Perit’e özgürlük”, “Zindanları yıkacağız, Berfin’i alacağız”, “Tutuklu öğrencilere özgürlük”, “Berfin Polat’a özgürlük” yazılı dövizler taşındı.

LÖB adına söz alan Ayşe Kocabaş, Berfin’in sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek tutuklandığını ancak asıl amacın 25 Kasım’a katılacağı, her daim lise mücadelesi yürüteceği, sıra arkadaşlarının sesi olacağı için, sokaklarda-meydanlarda devrimci mücadeleye devam edeceğini vurguladı. İktidara seslenen Kocabaş, şu uyarıyı yaptı:

Birimiz içerideyse binlercemiz dışarıda. Berfin’in sırtlandığı demokratik lise talebini sokaklarda, meydanlarda devam edeceğiz. Berfin’i alacağız!

SGDF MYK üyesi Hivda Selen ise sözlerine Berfin’i tanıtarak başladı. 12 gündür Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesi’nde tecritte tutulan Berfin Polat’ı n mücadelesini Selen, şöyle aktardı:

Lise sıralarında, gençliğin demokratik mücadelesini büyüttüğü için tutuklandı. 8 Mart’larda, İstanbul Sözleşmesi’nin feshine karşı sokakta mücadelede en ön saflarda yer aldığı için, kadınların isyanını büyüttüğü için tutuklandı. Berfin’in tutuklanması elbette liselilere bir mesajdır; diyorlar ki biz sizi tutuklayabiliriz ama siz örgütlenemezsiniz. Biz sizi 17 yaşında tutuklayabiliriz ancak siz itaat etmelisiniz, isyan edemezsiniz. Liseli gençliğin mücadelesini büyütemezsiniz.

17 yaşında bir genç kadın olan Berfin’in tutuklanmasına şaşırmadıklarının altını çizen Selen şöyle devam etti:

Gayet tam da faşizm hukukuna uygun hareket ediyorlar. Berkin Elvan’ı katlettiği gibi, Uğur Kaymaz’ı katlettiği gibi Berfin’i de tutukluyorlar. Çünkü Berfin, Berkin’in Uğur’un, sıra arkadaşlarının mücadelesini büyütüyor. Ancak biz onların hukukunu tanımıyoruz; o hukuk zenginlerin, devletin hukuku. O hukuk Uğur Kaymaz’ı, Berkin Elvan’ı katledenlerin, Hacı Lokman Birlik’i sokak ortasında sürükleyenlerin hukukudur. Biz o hukuku tanımadığımız gibi liselerde, üniversitelerde Berfin’in büyüttüğü mücadeleyi yürüteceğiz. Suruç katliamının 6. yılında 33’leri anarken kolunu kırdıkları Berfin’in sözlerini tekrarlayalım; ‘Siz benim kolumu kırabilirsiniz, bacağımı da. Kırın iyileşir. İyileşmese de olur. Biz bu mücadeleyi öyle ya da böyle büyütmeye devam edeceğiz. Biz size itaat etmeyeceğiz.

Devrimci Öğrenci Birliği’nden Rojhat Demirdöken, “Suruç’un 6. yılında Berfin’in kolunu kıran, devrimci gençleri senelerdir katleden, devrimcilere işkence yapan faşist devlet bilsin ki mücadelemizi engelleyemeyecek” dedi.

Kaldıraç adına yapılan konuşmada “Bizler Berfin’i alacağız. Mücadeleyi sürdüreceğiz” denildi.

Konuşmaları ardından Devrimci Öğrenci Birliği (DÖB), Liseli Öğrenci Birliği (LÖB), Özgür Lise ve Devrimci Liseliler (Dev-Lis) adına hazırlanan ortak metni Boran Edepali okudu. Edepali, “Biz bu baskıları okul idarelerinden,ailelerimizden, rekabetçi sınav sisteminden, staj sömürüsünden, cinsiyetçi ve fobik yönetmeliklerden tanıyoruz. Biz bu devleti stajda katledilen ve katilleri korunan Burak’tan, online eğitime bağlanmak için çıktığı çatıdan düşerek hayatını kaybeden Çınar Mert’ten, Gezi’de katledilen Berkin’den, Suruç’ta katledilen Okan’dan, 10 Ekim’de Veysel’den ve Kürdistan’da katledilen nice çocuktan tanıyoruz. Berfin ile Burak’a adalet mücadelesinde, Berkin’in mahkemelerinde hep yan yana yürüdük. Berfin’i tutuklayarak bizi yıldırabileceklerini sananlar bilsinler ki mücadelemiz kesintiye uğramayacak, katlanarak büyüyecektir” dedi.

Hiçbir saldırıların kendilerini engelleyemeyeceğini kaydeden Edepali, “Berke’yi, Perit’i, Berfin’i tutuklayan, devrimcileri yıldırmaya çalışanlara karşı örgütlü mücadelemizi büyütüyoruz, baskıların üzerine yürüyoruz. Berfin’e özgürlüğü onu tutsak edenlerden beklemiyoruz, Berfin’i biz alacağız” ifadelerini kullandı.

Eylem, “Berfin’i bizler alacağız”, “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Berfin Polat’a özgürlük”, “Zindanlar yıkılsın tutsaklara özgürlük” sloganlarıyla sona erdi.

Kaynak: ETHA

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur