KESK Adana Kadın Meclisi güvenceli ve sendikalı çalışma talebiyle eylemdeydi: “Gürgentepe Belediye Başkanı Yaşar Şahin istifa etmelidir”

KESK Adana Kadın Meclisi, İnönü Parkı'nda bir araya gelerek eylem yaptı. Eylemde "Kadınlar güvenceli ve sendikalı çalışmak istiyor" yazılı pankart taşındı. Kadınlar geçen günlerde Gürgentepe Belediye Başkanı Yaşar Şahin'in makam odasında iki kadın işçiye uyguladığı mobbingi protesto etti. Yapılan açıklamada, "Kadın emekçilere ve belediye emekçilerine bu yönlü haddini aşan, baskı yapan Gürgentepe Belediye Başkanı Yaşar Şahin, emekçilerden ve kamuoyundan özür dilemeli, bir an önce istifa etmelidir" denildi

KESK Adana Kadın Meclisi güvenceli ve sendikalı çalışma talebiyle eylemdeydi: “Gürgentepe Belediye Başkanı Yaşar Şahin istifa etmelidir”

Fotoğraf: Volkan Pekal/Evrensel

KESK Adana Kadın Meclisi, bugün (16 Kasım) saat 12.30’da İnönü Parkı’nda bir araya gelerek “Kadınlar güvenceli ve sendikalı çalışmak istiyor” yazılı pankart açarak eylem yaptı. Eylemde geçen günlerde Ordu’da Gürgentepe Belediye Başkanı Yaşar Şahin’in makam odasında iki kadın işçiye uyguladığı mobbingi protesto etti.

KESK Adana Kadın Meclisi adına Eğitim Sen Adana Şube Kadın Sekreteri Nilgün Doğan açıklamayı okudu.

Fotoğraf: Volkan Pekal/Evrensel

Açıklamada kadınların yaşamın her alanında baskı, mobbing, taciz, tecavüz ve saldırılarla karşılaştığı söylendi. Özellikle son yıllarda iktidarın kadın düşmanı politikalarının bunların sebebi olduğu söylenerek “Yaşamımızdan ve haklarımızdan vazgeçmiyoruz” denildi. Doğan açıklamada şunları söyledi:

Türkiye’de kadınların çalışma yaşamına katılmaları zaten zor ve sıkıntılıyken iş bulabilen kadınlar da çalışma ortamlarında farklı farklı baskılara uğruyorlar. Emek düşmanı politikalar nedeniyle Sendikalı olmanın dahi terörize edildiği bir ülkede yaşıyoruz. Dünyada sendikalaşma oranı en düşük ülkelerden biriyiz. İşveren ve temsilcilerinin, işçilere çeşitli baskılar yaparak sendikalardan uzak tuttukları, üye olmalarını engelledikleri de başka bir gerçektir. Bununla da yetinmeyerek sendikalı işçileri de, üyesi oldukları sendikadan istifaya zorlayarak, kendi anlayışlarına uygun sendikalara üye yapmaya çalışmaktadırlar.

“Sendika hakkı engellenemez”

Ordu’nun Gürgentepe Belediye Başkanı Yaşar Şahin’in makam odasında iki kadın işçiye uyguladığı mobbing hatırlatıldı:

Bunun son örneği olarak Ordu ili Gürgentepe Belediye Başkanı Yaşar Şahin, iki kadın işçiyi makam odasında istifaya zorlamıştır. Sendikalarından istifa etmeyeceğini söyleyen işçilere hakaret etmekle kalmamış, “Yaşatmam.” diyerek tehdit etmiş ve odasından kovmuştur. Aynı şekilde belediye başkanı Şahin’in kalabalık bir işçi grubunu da istifaya zorladığı görülmektedir. 20-30 işçiyi makam odasında karşısına dizen Şahin ‘’İstifa etmeyi düşünüyor musunuz?’’ diye sorduktan sonra ‘’Ben yönetemeyeceğim adamı atarım, bu dik kafalıları atacağım zaten ….’’ diye tehditlerine devam etmiştir.

Kadın işçiler tutanak tutularak işten atılmış. Açtıkları davayı kazanmalarına rağmen tekrar işe alınmamışlardır.

Sendika hakkı engellenemez.

“Kadınlar güvenceli ve sendikalı çalışmak istiyor”

Açıklamanın devamında şunlar söylendi:

Kadın emekçilere ve belediye emekçilerine bu yönlü haddini aşan, baskı yapan Gürgentepe Belediye Başkanı Yaşar Şahin, emekçilerden ve kamuoyundan özür dilemeli, bir an önce istifa etmelidir. Yetkililerin de yasal süreci bir an önce başlatmasını, bu şahsın adalet önünde hesap vermesini bekliyoruz.

Kadınlar güvenceli ve sendikalı çalışmak istiyor.

Sevgili mücadele arkadaşlarım, işçilerin ve emekçilerin sendikalaşmasını engellemeye yönelik her türlü girişimi protesto ediyoruz. Özellikle kadın işçilere yönelik bu baskıyı KESK Adana Kadın Meclisi olarak şiddetle kınıyoruz. Aynı tutum ve davranışın bizim iş kolumuzda da yaşandığını biliyoruz. Bu tür baskılara izin vermeyeceğimizi, sorumlularla ilgili her türlü yasal hakkımızı kullanacağımızın bilinmesini istiyoruz.

Biz kadınlar güvencesizlik, sömürü, ekonomik kriz, savaş ve şiddet sarmalına mahkûm olmayacağız. Krize ve şiddete karşı gücümüz birliğimiz, yaşasın kadın dayanışması. Yaşasın kadın dayanışması, yaşasın örgütlü mücadelemiz.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur