Kanada Parlamentosu önünde güvenceli iş talebiyle nöbette olan İranlı Derya: “Verilen sözler tutulsun”

İran’da ağabeyinden gördüğü şiddetten kaçarak Türkiye’ye gelen ve 2018'de Ankara'daki Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği önünde nöbet eylemi yapan İranlı Derya, aynı yıl Kanada'ya gitti. Kanada'da eğitim gördüğü çeşitli kurumlarda sürekli tacize uğramasının ardından eğitimini yarıda bırakarak çalışmaya başlayan ancak pandemiyle birlikte işini kaybeden Derya, Kanada Parlamentosu önünde "güvenceli iş" talebiyle nöbete başladı

Kanada Parlamentosu önünde güvenceli iş talebiyle nöbette olan İranlı Derya: “Verilen sözler tutulsun”

Derya, Ankara’da Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği önünde nöbetteyken, Kasım 2018

2016 yılında İran’da ağabeyinden gördüğü şiddetten kaçarak Türkiye’ye gelen Derya, 2018’de üçüncü bir ülkeye geçiş için Ankara’daki Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği önünde nöbet eylemine başlamıştı. Aynı yıl Kanada’ya giden Derya’nın sorunları ise bitmedi. Derya, mülteci politikalarıyla iyi bir imaj çizen Kanada’da yaşadıklarını Sendika.Org’a anlattı.

Montreal’e giden Derya, Fransızca kursuna kayıt oldu. Buradaki eğitimi devam ederken hocası tarafından taciz edildi. Bu sırada bir üniversiteden kabul alıp kayıt yaptırdı. Ancak kabul aldığı üniversitede de bir hocası tarafından taciz edildi. Psikolojik olarak yıpranmasından dolayı eğitimini yarıda bıraktı. Sonrasında bir işe girdi ancak COVID-19 pandemisi nedeniyle işini kaybetti.

Birkaç ay öncesinde üniversiteden bir hocası, iş bulabileceği yönünde bir vaatle kendisine mesaj attı. Hocasıyla görüşmek için gittiğinde de hocasının şiddet ve taciziyle karşılaştı.

Seçim kampanyalarında vaatler verildi ama…

Derya, güvenli iş talebiyle bir seneye yakın bir süredir Kanada Parlamentosu’ndaki çeşitli milletvekilleriyle temas kurmaya çalıştı. 21 Eylül’de gerçekleşen erken seçim öncesinde düzenlenen seçim kampanyalarında mültecilere dair vaatler de yer almasına karşın seçimden sonra pek bir yol alınmadığını söylüyor Derya. Başbakan Justin Trudeau’nun partisi olan Liberal Parti’den milletvekili olan Marc Miller’ın danışmanları, Derya’nın başvurularına dönüş yaptı ve kendisine iş vadetti. Ancak Derya, çeşitli kurumlara Miller’ın referansıyla başvurmasına rağmen her yerden geri çevrildi.

Derya, taleplerinin sürekli geri çevrilmesinin ardından başkent Ottawa’daki Kanada Parlamentosu önünde güvenceli iş talebiyle 23 Kasım Salı günü oturma eylemine başladı. Kendisine güvenceli bir iş vadedildiğini söyleyen Derya, vaatler yerine getirilene kadar da eylemini sürdüreceğini ifade ediyor.

Darp edildi, gözaltına alındı

Oturma eyleminin ilk günü parlamento önünde polisler tarafından darp edilerek gözaltına alındığını belirten Derya, sınır dışı edilmekle de tehdit edildiğini söyledi.

Devletten nakdi yardım almadığını ve çalıştığı dönemde biriktirdiği kısıtlı bir parayla geçindiğini söyleyen Derya, 3-4 günde bir Montreal’a giderek temizlik ihtiyaçlarını giderip tekrar Ottawa’ya döndüğünü, parlamento önündeki oturma eyleminin ardından kadın sığınma evinde konakladığını belirterek şunları kaydetti:

Burada havalar çok soğudu. Parlamento önündeki nöbetimin işe yarayıp yaramayacağını da bilmiyorum ama başka çarem yok. Ama soğukta bedenen de zayıf düştüm. Nöbetimi sürdürmekte artık zorlanıyorum. Talebim, bana verilen sözlerin tutulması, bir işe girmek istiyorum.

Kanada Parlamentosu [Fotoğraf: Derya]

İlgili haberler:

Sendika.Org (Tankut Serttaş)

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur