“Kamu bankaları, yandaş şirketlerin hisselerinin satılması için çalışanlarına baskı mı yapıyor?”

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, kamu bankalarının yatırım tavsiyesi verdiği ve müşterilerine yandaş şirketlerin hisse senetlerini almaları yönünde ısrar edildiği iddialarını Meclis gündemine taşıdı

“Kamu bankaları, yandaş şirketlerin hisselerinin satılması için çalışanlarına baskı mı yapıyor?”

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, kamu bankalarının yatırım tavsiyesi verdiği ve müşterilerine yandaş şirketlerin hisse senetlerini almaları yönünde ısrar edildiği iddialarını Meclis gündemine taşıdı.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın yanıtlaması istemi ile iddiaları gündeme getiren CHP’li Hakverdi, önergesinde SPK Kanunu hatırlatarak “Sermaye Piyasası Kanunu’nın 107. maddesinin 2. fıkrasında açıkça ‘Sermaye piyasası araçlarının fiyatlarını, değerlerini veya yatırımcıların kararlarını etkilemek amacıyla yalan, yanlış veya yanıltıcı bilgi veren, söylenti çıkaran, haber veren, yorum yapan veya rapor hazırlayan ya da bunları yayan ve bu suretle menfaat sağlayanlar üç yıldan beş yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılırlar.’ yazmaktadır, bu iddialar doğru ise açıkça suç işlenmektedir.” dedi.

Çalık ve Kiler’e ait hisselerin alımı teşvik ettiriliyor

Halk Bankası yöneticilerinin, kurumsal şubelerinde çalışan personellerine, Çalık ve Kiler Grubuna ait ARASE (Doğu Aras Enerji Yatırım A.Ş.) hisse senetlerini, müşterilerine tavsiye etmelerini istediği iddialarını önergesinde Bakan Elvan’a yönelten Hakverdi, şöyle dedi:

AKP iktidarı devletin tüm gücünü, yandaşlarını kayırmaya ve onlara para kazandırmaya harcıyor. Ekonomik olarak zor günlerden geçtiğimiz bu dönemde, halkımızın paraları yandaşlara aktarılırken, bir yandan da aynı yandaş şirketlerin hisse senetlerinin pazarlamacalığı kamu bankaları aracılığı ile mi yapılıyor? Şayet bu iddialar doğru ise, kanuna aykırı hareket eden ve açıkça suç işleyen banka yöneticileri hakkında bir an evvel hukuki süreç başlatılmalıdır.

Hakverdi’nin, Lütfi Elvan’a soru önergesinde yönelttiği sorular şöyle:

  1. Kamu Bankaları yatırım tavsiyesi vermekte midir? Bu konuda Bakanlığınız tarafından başlatılan bir idari soruşturma bulunmakta mıdır?
  2. Geçtiğimiz haftalarda özellikle Halkbank kurumsal şubelerinde çalışan personellere; kurumsal müşterilerine ARASE (Doğu Aras Enerji Yatırım A.Ş)” hisse senedini almaları yönünde çalışma yapmaları ve ısrarcı olmaları istenmiş midir?
  3. ARASE (Doğu Aras Enerji Yatırım A.Ş) Hisse senedi yatırım tavsiyesi verdiği idddia edilen banka yöneticileri ile ilgili Bakanlığınızca başlatılan bir soruşturma var mıdır? Yoksa başlatmayı düşünüyor musunuz?

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur